REKLAMA

BSC Drukarnia Opakowań spodziewa się spadku przychodów rdr w II półroczu ‘17 (wywiad)

2017-10-02 17:54
publikacja
2017-10-02 17:54
BSC Drukarnia Opakowań spodziewa się spadku przychodów rdr w II półroczu ‘17 (wywiad)
BSC Drukarnia Opakowań spodziewa się spadku przychodów rdr w II półroczu ‘17 (wywiad)
/ YAY Foto

BSC Drukarnia Opakowań spodziewa się spadku przychodów w drugim półroczu 2017 w ujęciu rdr. W kolejnych okresach liczy na stopniowy wzrost wyników - poinformował PAP Biznes prezes Janusz Schwark. Spółka chce sfinansować inwestycje w 2017 i 2018 ze środków własnych oraz kredytów. Planowane nakłady inwestycyjne nie ograniczą możliwości wypłat dywidendy.

„Z racji tego, że mamy mniej kontraktów niż przed rokiem, spodziewamy się spadku przychodów ze sprzedaży w II półroczu 2017, w ujęciu rok do roku (w II półroczu 2016 r. spółka miała 119,1 mln zł przychodów - PAP)” – poinformował PAP Biznes Janusz Schwark, prezes BSC Drukarni Opakowań.

Zdaniem prezesa w kolejnych okresach można liczyć na stopniowy wzrost wyników.

„Zainteresowanie naszymi usługami nie maleje, dlatego liczymy, że konsekwentna budowa portfela klientów pozwoli stopniowo zwiększać przychody i zyski. Silna pozycja spółki w branży sprawia, że jesteśmy spokojni o kontraktację i wyniki w przyszłym roku i kolejnych latach” – powiedział.

Według prezesa atutem spółki jest dywersyfikacja branżowa odbiorców.

„Biorąc pod uwagę dane na koniec czerwca 2017 r., 52 proc. sprzedaży BSC Drukarni Opakowań trafia do branży kosmetycznej, 35 proc. do spożywczej, 6 proc. do farmaceutycznej, a pozostałe 7 proc. do innych branż” – poinformował Schwark.

Prezes dodał, że w kolejnych latach celem jest wzrost udziału w sprzedaży segmentu farmaceutycznego.

„Branża farmaceutyczna jest relatywnie bardziej odporna na wahania koniunktury. Ponadto, relacje biznesowe zbudowane z klientami z branży farmaceutycznej mają zazwyczaj charakter długotrwały” – powiedział.

Zdaniem prezesa planom BSC Drukarni Opakowań sprzyja otocznie zewnętrzne, w tym silna konsumpcja, program 500+ oraz niskie bezrobocie. Natomiast największym zagrożeniem dla działalności spółki jest sytuacja na rynku pracy (problem z pozyskiwaniem pracowników - PAP) oraz na rynku surowców.

„Sytuacja na rynku surowca pozostaje wymagająca. Spodziewamy się dalszych zwyżek cen kartonu w IV kwartale bieżącego roku oraz w I kwartale 2018 r.” – powiedział.

„Globalne podwyżki pozwolą nam jednak skutecznie przenieść większość ich ciężaru na naszych odbiorców. Dzięki temu, że jesteśmy częścią międzynarodowej grupy poligraficznej rlc Packaging Group, mamy także łatwiejszy dostęp do surowca, po bardziej preferencyjnych cenach” – dodał.

Zgodnie z zatwierdzonym w marcu planem, nakłady inwestycyjne spółki w latach 2017-2018 mają wynieść 28 mln zł.

„Jesteśmy na końcowym etapie uzyskiwania pozwolenie na budowę zakładu produkcyjno-magazynowego. Inwestycja ma dla nas strategiczne znaczenie, ponieważ dzięki niej będziemy mogli zwiększyć moce produkcyjne. Jej wartość – budowa samej infrastruktury - szacujemy na 15,5 mln zł. Budowę planujemy zakończyć w II kwartale 2018 r. Do tego dojdzie jeszcze zakup nowych maszyn, którymi wyposażymy halę. Wydatek ten szacujemy z kolei na kilkadziesiąt mln zł” – poinformował Schwark.

Dodał, że spółka zamierza realizować inwestycje w oparciu o środki własne oraz finansowanie bankowe.

Prezes nie wyklucza także dokonania akwizycji.

„Celem jest kontynuacja organicznego wzrostu, przy poszukiwaniu ciekawych obszarów do dynamicznego rozwoju, takich jak chociażby druk rolowy z możliwością uszlachetnień in-line. W przypadku, kiedy na rynku pojawi się ciekawa opcja, gwarantująca nam określone efekty synergii, to na pewno ją rozważamy” – powiedział.

Prezes zaznaczył, że planowane nakłady inwestycyjne nie ograniczą możliwości wypłat dywidendy.

„Nie zamierzamy ograniczać dywidendy pomimo znaczących inwestycji” – powiedział.

W tym roku BSC Drukarnia Opakowań wypłaciła w postaci dywidendy 6,2 mln zł, co dało 0,63 zł na akcję. Z kolei skumulowana kwota dywidendy odnosząca się do lat 2011-2016 wyniosła 33 mln zł.

BSC Drukarnia Opakowań to producent opakowań z tektury i papieru. Ponad 80 proc. produkcji spółki trafia do koncernów, m.in. Procter&Gamble, McDonald’s, Henkel, Avon, Colgate. Spółka ma dwa zakłady produkcyjne w Poznaniu. Należy do międzynarodowej grupy poligraficznej rlc, poprzez inwestora strategicznego - spółkę Colorpack GmbH, która kontroluje 36 proc. akcji.

Akcje BSC Drukarni Opakowań od 2011 r. notowane są na GPW.

Michał Błasiński (PAP Biznes)

mbl/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki