REKLAMA

BFG: przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku nie pogorszyła sytuacji właścicieli i wierzycieli banku

2023-07-19 11:31
publikacja
2023-07-19 11:31

Żaden z akcjonariuszy ani wierzycieli Getin Noble Banku nie poniósł w ramach przymusowej restrukturyzacji większych strat niż w przypadku hipotetycznej upadłości likwidacyjnej – wynika z oszacowania Deloitte Advisory, które przytoczył w środę Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

BFG: przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku nie pogorszyła sytuacji właścicieli i wierzycieli banku
BFG: przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku nie pogorszyła sytuacji właścicieli i wierzycieli banku
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

W raporcie Deloitte Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. stwierdzono, że zasada niepogarszania sytuacji właścicieli i wierzycieli nie została złamana, a BFG nie jest zobligowany do wypłaty roszczenia uzupełniającego z tytułu strat poniesionych przez właścicieli i wierzycieli - podał BFG w środowym komunikacie.

Podkreślił, że według analiz Deloitte w przypadku upadłości roszczenia Funduszu zostałyby jedynie częściowo zaspokojone, a żaden inny podmiot (w tym np. podmioty, które posiadały w Getin Noble Bank S.A. depozyty nieobjęte gwarancjami BFG, jak np. szkoły, szpitale czy inne jednostki samorządu terytorialnego) nie odzyskałby swoich należności.

"Zgodnie z wynikającą z art. 241 ust. 1 ustawy o BFG zasadą niepogarszania praw wierzycieli (ang. no creditor worse off), po zakończeniu przymusowej restrukturyzacji niezależny podmiot dokonuje oceny, czy strata, jaką ponieśli wierzyciele podmiotu w restrukturyzacji, nie jest wyższa niż miałoby to miejsce wówczas, gdyby BFG nie podjął działań wobec zagrożonego podmiotu i zostałby on zlikwidowany w ramach standardowej procedury upadłościowej" - wskazał BFG.

Zapewnił, że rozpoczęta 30 września 2022 r. przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku pozwoliła ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 38,1 mld zł, łącznie z 3,3 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości.

BFG przypomniał, że wszczął przymusową restrukturyzację wobec Getin Noble Banku, ponieważ zostały spełnione wszystkie trzy przesłanki, które zobowiązują Fundusz do podjęcia takiego działania. Po pierwsze, Getin Noble Bank był zagrożony upadłością. Po drugie, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze, działania Getin Noble Banku lub systemu ochrony instytucjonalnej pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. Po trzecie, wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec Getin Noble Banku było konieczne w interesie publicznym, rozumianym w szczególności jako stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych, a także zapewnienie kontynuacji realizowanej przez bank funkcji krytycznej w postaci obsługi przyjmowanych depozytów jednostek samorządu terytorialnego.

30 września ub.r. BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku; jego działalność została przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Powstał w ten sposób VeloBank.

Pod koniec czerwca tego roku BFG poinformował o rozpoczęciu procesu sprzedaży VeloBanku. Zaznaczył przy tym, że nie wpływa to na działalność banku ani na obsługę jego klientów.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma 51 proc. akcji VeloBanku, a System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK) 49 proc. Akcje posiadane przez SOBK są także przedmiotem transakcji realizowanej przez BFG.

kmz/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Przejęcie Getin Noble Banku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki