REKLAMA

Azjatyckie giełdy na minusach. Spadkowa passa w Japonii

2021-10-05 08:40
publikacja
2021-10-05 08:40
Azjatyckie giełdy na minusach. Spadkowa passa w Japonii
Azjatyckie giełdy na minusach. Spadkowa passa w Japonii
/ FORUM

W Azji giełdy zniżkowały kolejną sesję. Duże spadki indeksów dotknęły parkiety w Japonii. Na rynkach utrzymuje się atmosfera ostrożności w związku z problemami zadłużenia w chińskim sektorze nieruchomości i wysoką inflacją, napędzaną przez rosnące ceny surowców - informują maklerzy.

W Japonii indeksy zaliczyły już 7. z kolei spadkową sesję. Wskaźnik Nikkei 225 stracił 2,19 proc. i wyniósł 27.822,12 pkt. Strata wobec wrześniowego maksimum wynosi 9,3 proc. Indeks jest na granicy technicznej korekty, w obliczu rozczarowania inwestorów nowym rządem Japonii i szeregiem zagrożeń dla globalnego wzrostu gospodarczego. Topix zniżkował o 1,3 proc. do 1.947,75 pkt., najniżej od 27 VIII.

Akcje spółki SoftBank Group Corp. zniżkowały o 3,8 proc. Kokusai Pulp & Paper Co. spadł o 10,9 proc.

"Inwestorzy wykupili japońskie akcje z wyprzedzeniem, spodziewając się zmian politycznych, ale kiedy Fumio Kishida został wybrany na nowego premiera, dobry sentyment na rybnkach osłabł" - mówi Ryuta Otsuka, strateg Toyo Securities Co.

"W tym czasie wzrosły rentowności amerykańskich papierów skarbowych, akcje spółek technologicznych zostały wyprzedane, a chiński rynek nieruchomości nadal ma problemy" - wylicza.

Hang Seng w Hongkongu spada o 0,01 proc. Od początku tego roku wskaźnik stracił 12 proc. i może to być dla niego najsłabszy rok od 2018.

W Korei Południowej Kospi zniżkował o 1,98 proc. Od rekordu z lipca wskaźnik stracił 10 proc.

Australijski indeks S&P/ASX 200 zniżkował o 0,4 proc. We wtorek bank centralny Australii (RBA) utrzymał bez zmian stopy procentowe - na poziomie 0,10 proc.

W Chinach rynki są nieczynne z powodu trwającego święta Złotego Tygodnia, a inwestorzy powrócą do pracy w piątek.

Zadłużony sektor nieruchomości w Chinach nadal niepokoi rynkowych graczy, a deweloper China Evergrande Group wciąż nie może uporać się z kryzysem gotówkowym. Do tego inna chińska firma deweloperska - Fantasia Holdings Group Co - znalazła się w kryzysowej sytuacji - w poniedziałek nie spłaciła swojego zadłużenia w związku z zapadającymi obligacjami i nie spłaciła też pożyczki.

Zdaniem analityków Fantasia stanowi jednak dla szerszych rynków mniejsze ryzyko niż Evergrande ze względu na jej mniejszy rozmiar. Fantasia zajmowała 60. miejsce na liście zakontraktowanych sprzedaży w I kw. 2021 r., tymczasem Evergrande byłło na 3. miejscu.

Całkowite zobowiązania spółki Fantasia wyniosły na dzień 30 czerwca 12,9 mld USD wobec 304,5 mld USD zadłużenia Evergrande.

Tymczasem w Chinach Komisja Regulacji Bankowości i Ubezpieczeń nalega, aby banki przyspieszyły udzielanie kredytów firmom dostarczających energię z węgla i zabezpieczających ogrzewanie w czasie zimy. Banki i ubezpieczyciele mają też pomagać firmom wydobywającym węgiel, co miałoby wpłynąć na wzrost podaży. Zakazano natomiast udzielania pożyczek na spekulacje towarami i niektórymi dobrami luksusowymi - w celu utrzymania "porządku rynkowego" i stabilizacji cen.

Analitycy wskazują, że światowe indeksy są o kilka procent niżej wobec notowanych na początku września rekordów, w sytuacji zbliżającego się ograniczania przez amerykańską Rezerwę Federalną wsparcia dla gospodarki USA, rosnących coraz mocniej cen energii i możliwego wolniejszego wzrostu gospodarczego w Chinach z powodu ograniczeń w branży nieruchomości.

"Uważamy, że na rynkach będzie większa zmienność" - wskazuje Emily Weis, makro strateg w State Street.

(PAP Biznes)

aj/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Giełdy świata

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki