REKLAMA

Avast sprzedawał dane użytkowników. Kupowali je giganci

2020-01-28 11:54
publikacja
2020-01-28 11:54

Avast sprzedaje firmom informacje o zachowaniach swoich użytkowników w sieci. Dane osobowe za miliony dolarów kupowali m.in. Google, Microsoft, IBM, Sephora oraz Pepsi.

Avast sprzedaje dane swoich użytkowników / fot. luis gomes / Pexels

Producent darmowego oprogramowania antywirusowego Avast sprzedaje dane użytkowników - ujawnili dziennikarze "Vice" i "PCMag". Za pośrednictwem spółki córki Jumpshot informacje o użytkownikach były rozprowadzane wśród światowych gigantów, takich jak Google, Microsoft, IBM, Sephora oraz Pepsi.

Cześć z firm płaciła po kilka milionów dolarów za informacje dotyczące dokładnych działań użytkowników podczas poruszania się po stronach internetowych. Dziennikarze przedstawili kilka przykładów sprzedawanych danych, były to m.in. dokładne zapytania wpisywane do wyszukiwarki Google oraz lokalizacja z map, osoby odwiedzające strony porno, oglądające konkretne filmiki na YouTubie oraz profile na stronie LinkedIn. Jumpshot informowała, że dysponuje danymi ze 100 mln urządzeń (przy  ponad 400 mln użytkowników Avasta).

Producenci antywirusa poniekąd zmuszali użytkowników do wyrażania zgody na sprzedaż danych, zaciemniając przy tym pewne kulisy handlu nimi. Do lipca okienko z domyślnie zaznaczoną zgodą na przekazywanie danych było widoczne podczas instalacji programu. Informacje były anonimowe, ale podawane z rzeczywistym czasem odwiedzania stron. Firmy zainteresowane są ogólnym trendem, nie działaniami poszczególnych osób, możemy przeczytać na stronie niebezpiecznik.pl.

DF

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
and-owc
Kto się nie boi, ten się nie zbroi. "Wszystko jest na sprzedaż.." - piosenka DE Mono. Najważniejsze zabezpieczenie to przed "niechcianą" ciążą. Myjcie się kobiety, bo nie znacie dnia ani godziny. Im mniej "ochrony" tym lepiej się czuję (przy komputerze).
truenemezis
Jedyny słuszny program antywirusowy to Common Sense 2020. Nie obciąża laptopa, jest za darmo, pobranie nic nie waży. Aktualizacje są kiedy chcesz, za darmo! Nie blokuje żadnej gry i nie spowalnia twojego sprzętu. Jest na każdy system, Windows, Android, IOS itd. Gorąco polecam, sam używam od ponad 10 lat
slawekkry
za darmo to słońce świeci
trooper
Niestety za dobry program do ochrony trzeba zapłacić i nie ma co tu iść na kompromis. Poza tym, te darmowe wersje, oprócz sprzedawania danych użytkowników, są z reguły bardzo ubogie. Sam antywirus, gdzie płatna wersja oferuje 6-8 innych funkcji, jak np firewall, reputacja plików i wiele innych silników. Sam antywirus Niestety za dobry program do ochrony trzeba zapłacić i nie ma co tu iść na kompromis. Poza tym, te darmowe wersje, oprócz sprzedawania danych użytkowników, są z reguły bardzo ubogie. Sam antywirus, gdzie płatna wersja oferuje 6-8 innych funkcji, jak np firewall, reputacja plików i wiele innych silników. Sam antywirus może i wystarczał, ale 15 lat temu, dziś do ochrony potrzeba zaawansowanego i zaufanego KOMBAJNU
iwonka50
"...Producent darmowego oprogramowania antywirusowego Avast sprzedaje dane użytkowników..."
Jeżeli ktoś ci coś daje za darmo, to znaczy że to ty jesteś towarem
iluminat
Zawsze wiedziałem ,że to syf nad SYFAMI ! ja man NOD 32 i na chwilę obecną jest spoko- korzystam od 15 lat !!!!!!! . Żadna firma NIC nie daje za darmo a kto wierzy w te bzdury to jest niestety naiwny i głupiutki.
dziki_losos
> Avast sprzedaje dane swoich użytkowników (fot. luis gomes / Pexels)

I robi to w Ruby on Rails?!
wiktoria007
Na czymś muszą zarabiać, aby później rozdawać za darmo program. Sam się nie stworzył a programiści tani nie są.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki