Autostradowa obwodnica Częstochowy jeszcze w tym roku

2019-07-05 12:05
publikacja
2019-07-05 12:05
Budimex

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wydał w piątek zgodę na zwiększenie wartości kosztorysowej dla kontraktu mającego zapewnić udostępnienie kierowcom opóźnionej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1 - do końca tego roku. Chodzi o blisko 400 mln zł.

/ GDDKiA

Po tym, jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskutek opóźnień zerwała w kwietniu br. kontrakt na budowę obwodnicy Częstochowy z konsorcjum ze spółką Salini na czele (przy pracach wykonanych w niespełna 60 proc.), rozpoczęła procedurę zmierzającą do wyłonienia wykonawcy prac zabezpieczających - poprzez tzw. negocjacje bez ogłoszenia.

Prace te, wraz z innymi ewentualnymi działaniami Dyrekcji, mają doprowadzić do udostępnienia głównego ciągu trasy do końca br. Rozpoczęcie prac zaplanowano przed końcem sierpnia. Otrzymane oferty jednak przekroczyły zaplanowany budżet.

W tej sytuacji, jak poinformował w piątek rzecznik MI Szymon Huptyś, minister Adamczyk wydał zgodę na zwiększenie wartości kosztorysowej budowy autostrady A1 od Pyrzowic do końca obwodnicy Częstochowy (odcinek „F” Rząsawa - Blachownia) o niespełna 400 mln zł. Dzięki temu możliwe będzie kontynuowanie przez GDDKiA postępowania, mającego na celu zabezpieczenie i dokończenie budowy tego odcinka A1.

„Minister Infrastruktury zobowiązał GDDKiA do intensyfikacji działań i podjęcia wszelkich środków prawnych w celu odzyskania należnych stronie publicznej środków, pochodzących z kar umownych za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy oraz gwarancji bankowych” - zaznaczył Huptyś.

Kliknij, aby powiększyć / GDDKiA

Podał też, że prace na pozostałych odcinkach A1 od Pyrzowic do początku obwodnicy Częstochowy przebiegają bez zakłóceń. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w lipcu na odcinku Blachownia – Zawodzie, a na pozostałych dwóch odcinkach, czyli Zawodzie – Woźniki i Woźniki – Pyrzowice: w sierpniu br.

autor: Mateusz Babak

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
_jasko
Wygląda na to, że przez cztery lata swych rządów PiS nie odda do użytku ani jednego kilometra autostrady
"Za poprzedników" od listopada 2007 roku do końca 2013 roku wybudowano: 835 kilometrów autostrad, 955 kilometrów dróg ekspresowych i 213 kilometrów obwodnic oraz przebudowano i wzmocniono 688 kilometrów
Wygląda na to, że przez cztery lata swych rządów PiS nie odda do użytku ani jednego kilometra autostrady
"Za poprzedników" od listopada 2007 roku do końca 2013 roku wybudowano: 835 kilometrów autostrad, 955 kilometrów dróg ekspresowych i 213 kilometrów obwodnic oraz przebudowano i wzmocniono 688 kilometrów ważniejszych dróg krajowych
chmiels
Są one obecnie w remoncie :P

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki