REKLAMA

Asseco Poland chce być konsekwentne w kwestii wypłat dywidendy

2020-11-24 12:00
publikacja
2020-11-24 12:00
Asseco Poland

Asseco Poland pozytywnie ocenia swoją kondycję finansową, chce być konsekwentne w sprawie wypłat dywidendy, choć widzi jednocześnie ryzyko związane z pandemią - poinformowali przedstawiciele grupy. Grupa nadal pracuje nad pozyskaniem kontraktów bankowych w Niemczech oraz rozmawia o przejęciach - również w Polsce - ale w obu przypadkach nie spodziewa się szybkiej finalizacji.

"Nie mówimy jeszcze o tym, jaki poziom dywidendy przewidujemy za 2020 rok. To co mogę powiedzieć to, że stan gotówki, stan finansów jest widoczny po trzecim kwartale - nazwijmy go dobrym. Pamiętajmy też, że decydując się na wypłatę dywidendy za 2019 rok, wiedzieliśmy już o sytuacji pandemicznej i rekomendowaliśmy podział zysku. Staramy się być przewidywalni i konsekwentni" - powiedział podczas wideokonferencji wiceprezes Rafał Kozłowski.

"Wiemy natomiast, że sytuacja pandemiczna potrafi zmieniać nastawienie do różnych rzeczy, nawet z tygodnia na tydzień, więc nie chcemy się zarzekać, ale to co powiedziałem wcześniej obowiązuje - mamy przyzwoitą sytuację finansową, zawsze traktujemy też naszych akcjonariuszy poważnie" - dodał.

W czerwcu tego roku Asseco Poland wypłaciło 3,01 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 rok i kapitału zapasowego. Łącznie na ten cel trafiło ok. 250 mln zł.

Na pytanie, czy pierwsze umowy na systemy bankowe w Niemczech to kwestia miesięcy czy kwartałów, wiceprezes Marek Panek odpowiedział: "Ja bym to mierzył w kwartałach - to są procesy, które naprawdę długo trwają, nie jest to prosta sprawa wymienić system do core bankingu. Taka decyzja jest poprzedzona długimi spotkaniami, warsztatami i analizami i my w tym uczestniczymy".

"Nie mamy jeszcze pierwszych sprzedaży, ale nie spodziewaliśmy się ich tak szybko. Cieszy nas to, że mamy ciekawe perspektywy, prowadzimy kilka rozmów z bankami niemieckimi i mamy nadzieję, że to zaowocuje w przyszłości" - dodał.

Asseco Poland poinformowało w maju o utworzeniu spółki celowej z niemiecką firmą informatyczną Adesso - partnerzy liczą na pozyskanie umów na systemy IT od banków w Niemczech.

Asseco spodziewa się w przyszłym roku "znaczących przychodów" ze współpracy z Cyfrowym Polsatem, który od końcówki ubiegłego roku jest największym akcjonariuszem informatycznej grupy.

"W tej chwili jesteśmy na finiszu negocjacji - tak jak informował już Cyfrowy Polsat - robimy to na podstawie umowy pomostowej. Prace idą bardzo przyzwoicie. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli o czymś poinformować" - powiedział wiceprezes Kozłowski.

Przedstawiciele zarządu podali, że Asseco Poland stale uczestniczy w rozmowach dotyczących przejęć - również w Polsce - ale grupa nie spodziewa się finalizacji umów w najbliższym czasie. Zarząd przyznał, że negocjacje są utrudnione przez ograniczenia w przemieszczaniu się, związane z pandemią.

Wiceprezes Panek poinformował, że widoczna od kilku kwartałów poprawa wyników w krajowym segmencie działalności grupy to efekt długoterminowych kontaktów o wartości ok. 500 mln zł, podpisanych z administracją publiczną w tym i poprzednim roku m.in. z NFZ, ZUS, KRUS i ARiMR.

"To długoletnie projekty, które zapewniają przychody na kolejne kilka lat" - powiedział.

Dodał, że spółka realizowała też w trzecim kwartalne dodatkowe usługi dla ZUS, związane m.in. z wdrożeniem tarczy antykryzysowej oraz bonu turystycznego.

Przychody "polskiego" segmentu działalności Asseco Poland (w tym m.in. spółki-matki) wzrosły w trzecim kwartale o 25,5 proc. rok do roku, do 364,1 mln zł. Zysk EBITDA segmentu zwiększył się o 38 proc. do 84,2 mln zł.

Grupa jest zadowolona z wyników w segmencie Asseco International, nawet bez uwzględnienia mocno zwyżkujących rezultatów Asseco South Eastern Europe. Dywizja wypracowała w trzecim kwartale 720,7 mln zł przychodów, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik EBITDA był o 3,7 proc. niższy i wyniósł 121,8 mln zł

"Segment ma nadal wysoką rentowność, mówimy tylko o pogorszeniu w porównaniu do roku poprzedniego, ale nadal to są bardzo dobre wyniki i rentowność" - powiedział Kozłowski.

Dodał, że niższe wyniki związane są m.in. ze słabą sytuacją ekonomiczną na rynku afrykańskim, gdzie działa portugalska spółka grupy, oraz z mniejszą liczbą zleceń od administracji publicznej w Czechach i na Słowacji.

"Na Słowacji zmienił się rząd i to zawsze wpływa na zatrzymanie procesów inwestycyjnych w administracji publicznej. Mamy nadzieję, że to wróci do normalnego toku w kolejnych kwartałach" - powiedział.

Grupa opublikowała w poniedziałek wyniki kwartalne.

Zysk netto grupy Asseco Poland w trzecim kwartale wzrósł rok do roku o 15,9 proc. do 90,9 mln zł. Wynik jest zbliżony do szacunków opublikowanych wcześniej przez spółkę. Zysk operacyjny grupy w trzecim kwartale wzrósł rok do roku o 14,9 proc. do 299,4 mln zł, a przychody wyniosły 2,938 mld zł i były o 7,3 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Zarząd podał podczas konferencji, że wzrost przychodów w jednej trzeciej wynikał z korzystnych różnic kursowych, a pozostałe dwie trzecie zwyżki to po połowie efekt wzrostu organicznego oraz wyników przejętych spółek. Z kolei na poziomie zysku operacyjnego, różnice kursowe odpowiadały za 20-25 proc. wzrostu wyniku, wzrost organiczny za ok. 50 proc. poprawy EBIT, a za resztę - przejęcia. (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki