REKLAMA

Apple ma zapłacić karę za brak ładowarek w zestawie iPhone'a

2021-03-22 10:45
publikacja
2021-03-22 10:45
Apple ma zapłacić karę za brak ładowarek w zestawie iPhone'a
Apple ma zapłacić karę za brak ładowarek w zestawie iPhone'a
fot. Miguel Candela / / ZUMA Press

Apple ma zapłacić 2 mln dolarów kary za brak ładowarek w zestawie z iPhone'em, co nie spodobało się Brazylijczykom. Organ ds. ochrony praw konsumentów z Sao Paulo nałożył grzywnę na amerykańskiego giganta.

Brazylijski organ zajmujący się ochroną konsumentów (Procon-SP) mający siedzibę w Sao Paulo nałożył karę finansową na Apple'a. Amerykański gigant ma zapłacić 2 mln dolarów, czyli około 7,76 mln zł (po kursie na 22 marca) grzywny za sprzedaż iPhone'ów 12 bez ładowarek – podaje portal 9to5Mac.com.

Brazylijska agencja ds. ochrony konsumentów interweniowała u Apple'a w sprawie braku ładowarki w zestawie z iPhonem w październiku ubiegłego roku. Procon-SP argumentuje, że ładowarka stanowi istotną część telefonu, w związku z tym powinna być dołączona do zestawu. A jeżeli nie, to cena urządzeń powinna być niższa.

Apple ma zapłacić 10 mln euro kary

Apple oskarżony o wprowadzanie klientów w błąd oraz "agresywny marketing". Włoski urząd ds. ochrony praw konsumenta nałożył na amerykańską firmę karę w wysokości 10 mln euro.

– Apple musi zrozumieć, że w Brazylii istnieją solidne przepisy i instytucje dotyczące ochrony konsumentów. Musi szanować to prawo i instytucje – mówił Fernando Capez, dyrektor wykonawczy agencji Procon-SP, cytowany przez Gizmodo.

Apple zapowiedziało, że najnowsza wersja smartfonów, czyli iPhone 12, będzie sprzedawana bez ładowarek oraz słuchawek w zestawie. Amerykański koncern podał, że decyzja spowodowana jest obawami o stan środowiska naturalnego. Do tej pory Apple nie ustosunkowało się do decyzji brazylijskiego organu. Firma ma możliwość odwołania się do sądu.

DF

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
iluminata
Całe apple to jeden wielki gniot!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mooooo
Mi to ten ajfon to mi lata jak meteoryt
tomi44g
Ciekawe na co liczy regulator. Apple zapewne zrobi pakiet iPhone plus ładowarka a cenę pakietu podniesie o cenę ładowarki plus 2 na pokrycie kosztów.
mrbeast
Przecież ładujesz 5V z gniazda USB! Na cholerę komuś 5 ładowarek w domu?
stane
Jeżeli faktycznie chodzi o ochronę środowiska, to do zestawu Apple powinien był dołączony kupon -99% ceny na ładowarkę. Kto potrzebuje to sobie odbierze za 1 pln.

W rzeczywistości jednak Apple po prostu chce jak zwykle skroić klientów na dodatkowe $$
ravauw
nie nałądujesz ajfona, zwykła kilku watową ładowarką, trzeba mieć jakiegoś quickcharga
langdon25 odpowiada ravauw
G... prawda.
Zwykła ładowarka też naładuje .
and00 odpowiada langdon25
Naładuje ale może szybciej zużyć baterię
I nie tylko w applu, a nie każda szczególnie starsza albo do konkretnej komórki, jest zgodna z innymi standardami ładowania
prawdziwynierobot
ja kupiłem zestaw bez kabla i ładowarki. Ładowarka to nie problem, bo tego jest dużo, ale kabla nie miałem i trzeba było zasuwać do sklepu po kabelek (już nie wspomnę o cenie oryginalnego kabla)

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki