REKLAMA

Aplikacje w Google Play zarażają wirusem

Angelika Lech2016-08-03 14:37
publikacja
2016-08-03 14:37

Ściągnięcie niektórych aplikacji dostępnych w Google Play grozi zainfekowaniem urządzenia mobilnego z systemem Android Trojanem – ostrzegają specjaliści z Doctor Web dbający o bezpieczeństwo w sieci. Szkodliwy program został pobrany już 2,8 mln razy.

Aplikacje w Google Play zarażają wirusem / fot. Mark Blinch / FORUM

Około 155 aplikacji zawiera wirusa, który oprócz wyświetlania reklam zachęca do pobrania innych aplikacji przy zastosowaniu taktyki „zastraszania”, wyświetlając komunikat o zainfekowaniu urządzenia. Wirus pomaga generować dochód z pobrania aplikacji. Co więcej, zbiera szczegółowe informacje o urządzeniu mobilnym, pobierając prywatne dane użytkowników.

Trojan, nazwany Android.Spy.305.origin, jest nowszą odmianą Android.Spy, którego działanie zaobserwowano w kwietniu bieżącego roku. Wtedy Android.Spy.277 udało się wykryć w 104 aplikacjach - został pobrany ponad 3,2 mln razy.

Szeroki wachlarz złośliwych aplikacji, jakie są uruchamiane przez Android.Spy.305.origin zawiera między innymi: katalogi graficzne, żywe tapety, aplikacje radiowe czy narzędzia do edytowania zdjęć.

Wirus pobrany zostaje automatycznie jako komponent do aplikacji. Rozpoczyna działanie od zebrania danych na urządzeniu, takich jak: adres e-mail połączony z ich kontem użytkownika Google, język systemu operacyjnego, wersję systemu operacyjnego, nazwę i model urządzenia oraz identyfikator IMEI. Dodatkowo trojan wykrada również dane na temat rozdzielczości ekranu, operatora sieci komórkowej, listy zainstalowanych aplikacji, nazwy aplikacji, przez którą Trojan został pobrany, ID dewelopera oraz wersji platformy SDK.

Dwie ostatnie pozycje mają największe znaczenie, ponieważ specjaliści twierdzą, że szkodliwe oprogramowanie umieszczone jest wewnątrz platformy reklamowej SDK. Doctor Web ujawniło listę twórców, którzy wbudowali do swoich aplikacji wirusa, są to: MaxMitek Inc, Fatty Studio, Gig Mobile, TrueApp Lab, Sigourney Studio, Doril Radio.FM, Finch Peach Mobile Apps i Mothrr Mobile Apps. Mimo oficjalnej informacji wysłanej do Google zawierającej listę zarażonych aplikacji, część z nich wciąż jest możliwa do pobrania.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Kasia
Jedynie aplikacja mobilna Getin Banku jest wolna od wszelkiej maści wirusów. Najlepsza!
~Konkurencja
Twoja antyreklama jest wspaniała.Dzięki.
~Sil
do kogo ty to piszesz dziecko ?
~aabbcc
A można mieć telefon z systemem blackberry 10 os i nie mieć żadnych problemów, wyciągania informacji, żadnego wolnego działania. Jest to najbardzie ergonomiczny system jaki do tej pory powstał. Ale ludziom nie da się przetłumaczyć, po prostu lubią wodotryski i migajace lampki.
~nabuhodonozor
nie każdego minimalizm zadowoli (co widać np po wynikach sprzedaży), są różne wymagania a każdy ma swoje wady i zelety
~Mlody
Owszem, można mieć. Idąc analogią, ja przeglądam internet na Lynxie uruchomionym na DOSie - żadne problemy mnie nie dotyczą! Jakieś reklamy, wirusy i tym podobne nie są mi znane
~Dżejms odpowiada ~Mlody
Szkoda że nie można przeglądać na BIOSie. Albo na mechanicznej naszynie do pisania. Ech....
~michal
slyszales moze, ze:
"chcacemu nie dzieje sie krzywda"
albo jeszcze lepiej:
uprze sie taki i co my zrobisz
:)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki