REKLAMA

Aplikacja do postarzania FaceApp wciąż zagraża danym. FBI ostrzega

2019-12-04 09:19
publikacja
2019-12-04 09:19

Pamiętacie aplikację do postarzania twarzy FaceApp? FBI ostrzega, że wciąż może zagrażać bezpieczeństwu naszych danych. Dostęp do nich może mieć rosyjski wywiad – donosi „Gazeta Wyborcza”.

/ fot. Google Play /

O tym, że FBI uznało aplikację FaceApp za narzędzie rosyjskiego kontrwywiadu, informuje pismo biura do senatora Charlesa Schumera, który jest liderem Demokratów w amerykańskim Senacie.

Aplikacja FaceApp zyskała popularność latem tego roku. Pozwala postarzać osobę na zdjęciu. W lipcu na Instagramie powstało nawet wyzwanie „#AgeChallenge”. Chętnych do sprawdzenia swojego potencjalnego wyglądu za kilkadziesiąt lat było wielu. Za przykładem aktorów, piosenkarzy i sportowców poszło wówczas ponad 100 mln osób.

Już wtedy eksperci alarmowali, że pozwolenie aplikacji na wgląd w nasze zdjęcia może narazić nas na atak hakerów. Zdjęcia trafiały do chmur serwerów rosyjskiego twórcy programu znajdujące się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Singapurze. W większości przypadków były usuwane w ciągu 48 godzin.

FBI w piśmie do senatora Schumera zwróciło uwagę, że zgodnie z panującymi w Rosji przepisami, Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) może uzyskać bezpośredni dostęp do wszelkich serwerów w rosyjskiej sieci i to bez konieczności uzyskania zgody dostawców Internetu, a jak zaznacza „Gazeta Wyborcza”, FSB zajmuje się nie tylko ochroną bezpieczeństwa na terenie Rosji, ale także wywiadem elektronicznym poza Rosją.

Jak tłumaczyła latem, podczas apogeum popularności FaceApp Małgorzata Fraser, analityk prywatności i cyberbezpieczeństwa, nawet jeśli aplikacja nie wykorzystuje danych użytkowników w złej wierze, FaceApp może służyć jako próba algorytmów sztucznej inteligencji, które mogą zostać później wykorzystane do utworzenia bazy danych, pozwalającej łączyć je z konkretnymi użytkownikami mediów społecznościowych.

MKZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki