REKLAMA

Ancyparowicz: Dywidendy z OFE powinny zasilać budżet, a nie prywatne kieszenie

2017-01-23 23:02
publikacja
2017-01-23 23:02

Dywidendy ze spółek znajdujących się w portfelach OFE powinny w przyszłości zasilać dochody budżetu państwa, zamiast trafiać do prywatnych kieszeni, co zakłada proponowany program wicepremiera Mateusza Morawieckiego - uważa Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Ancyparowicz ocenia, że sam pomysł, żeby część środków po planowanej likwidacji OFE trafiła do Polskiego Funduszu Rozwoju, a część do Funduszu Rezerwy Demograficznej, jest dobry, ale jest ona przeciwna zakładanemu później przekazaniu aktywów OFE z PFR do prywatnych funduszy inwestycyjnych, które miałyby inwestować środki klientów na przyszłą ich emeryturę.

Członkini RPP wskazuje, że główną część obecnych portfeli OFE stanowią największe polskie banki i najważniejsze polskie przedsiębiorstwa, wchodzące w skład indeksu WIG20, które przy odpowiednim zarządzaniu mogłyby przynosić co roku wysokie dywidendy.

"Nie bardzo rozumiem koncepcję, która mówi, że owszem likwidujemy OFE, ale akcje tych przedsiębiorstw mają być ponownie przekazane w jakieś prywatne ręce. To jest w takim razie OFE bis. Uważam, że powinniśmy przejąć ten portfel, przekierować akcje częściowo na PFR, częściowo na Fundusz Rezerwy Demograficznej, ale czerpać z tego tytułu dywidendy" - powiedziała Ancyparowicz w poniedziałek wieczorem w TVP1.

"Szacowałam, że gdyby zarządzać tymi dużymi spółkami, to można by zyskać do budżetu od 15 do 20 mld zł, a wtedy mamy prawie w całości sfinansowany program 500+" - dodała.

Jej zdaniem - przy obecnie zakładanych rozwiązaniach - do budżetu trafi co prawda 3-5 mld zł, ale z punktu widzenia wydatków budżetowych nie są to gigantyczne pieniądze. Reszta, w postaci dochodów z dywidend, miałaby - według niej - zasilić prywatne kieszenie.

"Plan jest taki, że PFR ma to później przekazać do jakichś prywatnych spółek. Ja byłam na kilkunastu spotkaniach, gdzie była mowa na temat planowanego przez wicepremiera Morawieckiego systemu emerytalnego i widziałam, jak tam zacierają ręce wszyscy ci, którzy teraz rządzą OFE, bo oni są przekonani, że pod inną nazwą z powrotem te aktywa przejmą" - powiedziała Grażyna Ancyparowicz.

"Dywidendy będą zasilały prywatne kieszenie, a nie dochody budżetu państwa. Nie bardzo rozumiem, dlaczego te pieniądze miałyby być kierowane do prywatnego sektora, skoro są to przedsiębiorstwa i banki, które powinny być gwarantem bezpieczeństwa socjalnego i ekonomicznego" - dodała.

Pod koniec grudnia Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął rekomendację przekazania 25 proc. środków zgromadzonych w OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej oraz pozostałych 75 proc. do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE.

W pierwotnym projekcie, do którego dotarła PAP w listopadzie, w rozwiązaniach dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych, resort pracy zaproponował, by rozważyć przekazanie środków pozostających jeszcze w OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) "a kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS". Później jednak resorty rozwoju i finansów wyjaśniły, że pozostaje w mocy propozycja, by pozostające w OFE środki w 25 proc. trafiły na FRD, a 75 proc. do obecnego tzw. III filara ubezpieczeń - na indywidualne konta emerytalne.

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (107)

dodaj komentarz
122akrok
Moherowa wataha niszczy giełdę!!!
Ciemnota dba tylko o kościoły i spowiedników,resztę można zniszczyć!!!
~LOLek
"Nie bardzo rozumiem, dlaczego te pieniądze miałyby być kierowane do prywatnego sektora, skoro są to przedsiębiorstwa i banki". Nie wie, że dywidenda trafia do właściciela akcji, czyli przyszłego emeryta? Tak samo, jak prof. hrabinitowana Antycypowicz, uważam że bank powinien płacić mi odsetki za wzięcie jego kredytu. "Nie bardzo rozumiem, dlaczego te pieniądze miałyby być kierowane do prywatnego sektora, skoro są to przedsiębiorstwa i banki". Nie wie, że dywidenda trafia do właściciela akcji, czyli przyszłego emeryta? Tak samo, jak prof. hrabinitowana Antycypowicz, uważam że bank powinien płacić mi odsetki za wzięcie jego kredytu. Tia, baba jeszcze nie wie, że jest po udarze mózgu.
~silvio_gesell
Przykro mi to powiedzieć, ale p. Ancyparowicz ma rację. Jeśli spada populacja to żadne dywidendy się nie należą właścicielom akcji, bo to są niewypracowane zyski. One są wypracowywane tylko przez rodziców, bo w długim terminie tylko dzieci generują popyt na akcje, więc należy je przeznaczyć na 500+. Zresztą, gdy spada populacja to Przykro mi to powiedzieć, ale p. Ancyparowicz ma rację. Jeśli spada populacja to żadne dywidendy się nie należą właścicielom akcji, bo to są niewypracowane zyski. One są wypracowywane tylko przez rodziców, bo w długim terminie tylko dzieci generują popyt na akcje, więc należy je przeznaczyć na 500+. Zresztą, gdy spada populacja to w niczym nie da się oszczędzać - wtedy nawet złoto drożeje wolniej niż wynosi inflacja, bo ilość złota na głowę rośnie. Takie są prawa demografii i tego nie da się przeskoczyć.
~Miras
Nawet się komentować tego nie chce. Zadajecie sobie pytanie jak to jest że oni maja takie poparcie, bo jest to badanie na wybranych 1000 osób, ale to badanie jest przeprowadzane w sposób niemiarodajny, wyszukuje się osób do przeprowadzenia badania, tak aby pasowało temu kto zamawia ekspertyzę.
Weźmy sobie ankiety z którymi pewnie
Nawet się komentować tego nie chce. Zadajecie sobie pytanie jak to jest że oni maja takie poparcie, bo jest to badanie na wybranych 1000 osób, ale to badanie jest przeprowadzane w sposób niemiarodajny, wyszukuje się osób do przeprowadzenia badania, tak aby pasowało temu kto zamawia ekspertyzę.
Weźmy sobie ankiety z którymi pewnie spotkaliście się już nie raz, w pewnym momencie zawsze pada pytanie decydujące o dalszym procesie badania i albo odpowiadamy na nie twierdząco albo przecząc kończymy badanie. Podobnie jest z tym badaniem poparcia, pada pytanie o preferencje polityczne w przypadku poparcia dla partii władzy, ankieta trwa nadal, w przypadku opozycji ankieta jest kończona, nie ma dalszych pytań. Do badań wybiera się głównie rejony w których partia rządząca miała największe poparcie. To dlatego nigdy do Was nie zadzwonili.
Boże daj nam siły abyśmy dotrwali do kolejnych wyborów i rozum abyśmy ucięli temu złu głowę i dokonali wyboru mądrego na miarę naszych potrzeb.
~PISOUT
"Nie rozumiem po co komu jakaś własność prywatna", raczej do tego ta dziwna pani zmierza, komunizm pełną gębą! Z resztą zakładam, że PIS za parę lat jak wygra następne wybory dzięki 1000+, przejmie depozyty powyżej 10000 euro, później pójdą małe przedsiębiorstwa i nieruchomości (gdy ktoś ma więcej niż 1).
~PRAWDA
Co za wybitny autorytet od zarządzania cudzymi oszczędnościami na emeryturę. Genialne państwo. Ludzie kiedy wyjedziemy na ulice? OBUDŹCIE SIĘ!
~Gonzo
Ludzie, pilnujcie swoich pieniędzy, bo ta "wybitna osobowość profesorska" jest członkiem RPP i jeden Bóg raczy wiedzieć, co ona może wymyślić względem stóp procentowych i innych działań NBP. A reszta składek emerytalnych w OFE i tak jest już stracona.
~TW-BALBINA
Znacjonalizują prywatny majątek obywateli a ogromna ich część będzie z tego zadowolona i będzie to popierać.Niebywała ciemnota.
~plutarch
Adam Hofman (PiS):
"Gdyby minister Rostkowski zaproponował reformę finansów, to PiS mógłby się do niej odnieść, ale PO nie ma propozycji dla Polaków zmian na lepsze, tylko na trwanie chociażby za pieniądze z OFE. Tylko PiS ma pomysł na Polskę i razem z Polakami odsuniemy rząd Tuska od władzy."
wiadomosci.onet.pl/tylko-
Adam Hofman (PiS):
"Gdyby minister Rostkowski zaproponował reformę finansów, to PiS mógłby się do niej odnieść, ale PO nie ma propozycji dla Polaków zmian na lepsze, tylko na trwanie chociażby za pieniądze z OFE. Tylko PiS ma pomysł na Polskę i razem z Polakami odsuniemy rząd Tuska od władzy."
wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/hofman-konczy-sie-lemingizacja-po-nikt-juz-sie-nie-boi-rzadow-pis/rqk2d
~plutarch
"Intencje Donalda Tuska są oczywiste. Zadłużenie Polski sięga już biliona złotych, a skończyły się rezerwy finansowe, bo wyprzedano majątek. Teraz Donald Tusk szuka możliwości, dzięki którym przetrwa dwa lata, które dzielą nas od zakończenia kadencji - ocenia Mariusz Błaszczak z PiS. - Nie chodzi o to, aby upodmiotowić obywateli,"Intencje Donalda Tuska są oczywiste. Zadłużenie Polski sięga już biliona złotych, a skończyły się rezerwy finansowe, bo wyprzedano majątek. Teraz Donald Tusk szuka możliwości, dzięki którym przetrwa dwa lata, które dzielą nas od zakończenia kadencji - ocenia Mariusz Błaszczak z PiS. - Nie chodzi o to, aby upodmiotowić obywateli, tylko żeby znaleźć kolejne źródło, z którego będzie mógł zaczerpnąć, by załatać dziurę budżetową." money.pl/gospodarka/raporty/artykul/skok;na;pieniadze;z;ofe;rzad;zabiera;nam;150;miliardow;zlotych,14,0,1375502.html

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki