REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

RAPORTAnalitycy: Zachód przegrywa technologiczny wyścig z Chinami. Niekiedy o kilka długości

2023-03-02 18:00
publikacja
2023-03-02 18:00

Jak wynika z ogłoszonego w czwartek raportu Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej, na 44 badane obszary technologii Chiny dominują w 37. W kilku z nich Pekin ma już potencjał monopolistyczny - ocenia think tank.

Analitycy: Zachód przegrywa technologiczny wyścig z Chinami. Niekiedy o kilka długości
Analitycy: Zachód przegrywa technologiczny wyścig z Chinami. Niekiedy o kilka długości
/ Reuters

Autorzy raportu oparli wnioski na wynikach badań naukowych z zakresu krytycznych technologii publikowanych w ciągu roku w najbardziej prestiżowych wydawnictwach akademickich. Wykorzystali do tego narzędzie Critical Technology Tracker. Według jego twórców tracker pozwala użytkownikom śledzić rozwój 44 technologii mających fundamentalne znaczenie dla gospodarek, społeczeństw, bezpieczeństwa narodowego, produkcji energii, zdrowia i bezpieczeństwa klimatycznego.

Chiny stworzyły podstawy do tego, by stać się światowym supermocarstwem naukowym i technologicznym

"Nasze badania pokazują, że Chiny stworzyły podstawy do tego, by stać się światowym supermocarstwem naukowym i technologicznym poprzez ustanowienie przewagi - niekiedy oszałamiającej - w badaniach o dużym znaczeniu w większości krytycznych i rozwijających się dziedzin technologii" - głosi raport przytaczany przez brytyjski dziennik "The Guardian".

"W przypadku niektórych technologii każda z 10 wiodących instytucji badawczych na świecie ma siedzibę w Chinach i wspólnie generują dziewięć razy więcej kluczowych publikacji niż kraj zajmujący drugie miejsce (najczęściej USA)".

Chińska Akademia Nauk zajęła pierwsze lub drugie miejsce w większości z 44 technologii uwzględnionych przez autorów raportu.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Widzimy również, że wysiłki Chin są wzmacniane poprzez import talentów i wiedzy: jedna piąta ich prac o dużym wpływie jest autorstwa naukowców ze szkoleniem podyplomowym w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii czy Nowej Zelandii" - twierdzą autorzy raportu, którzy doszli do wniosku, że przewaga Chin jest efektem "celowego projektu i długoterminowego planowania polityki".

Prezydent Joe Biden powiedział w ubiegłym miesiącu, że USA "inwestują w amerykańskie innowacje w obszarach, które zdefiniują przyszłość, a które rząd Chin usiłuje zdominować" - przypomina dziennik, przywołując opinię autorów raportu, którzy jako wysokie oceniają prawdopodobieństwo, iż Chiny osiągną pozycję monopolistyczną w ośmiu z tych obszarów. Należą do nich m.in. nanotechnologia, biologia syntetyczna (projektowanie i tworzenie sztucznych systemów biologicznych wzorowanych na naturalnych), wykorzystanie wodoru i amoniaku do produkcji energii, rozwinięta komunikacja 5G i 6G.

Kluczową dziedziną, w której Chiny przodują, są technologie obronne i związane z przestrzenią kosmiczną. Chińskie postępy w dziedzinie pocisków hipersonicznych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej zaskoczyły wywiad USA w sierpniu 2021 roku. Badacze twierdzą jednak, że to nic zaskakującego: w ciągu ostatnich pięciu lat to w Chinach powstało 48,49 proc. wszystkich tzw. publikacji wysokiej wagi (high impact papers) w dziedzinie zawansowanych silników lotniczych - w tym hipersonicznych. W Państwie Środka mieści się też siedem z dziesięciu najlepszych w tej dziedzinie ośrodków badawczych.

Stany Zjednoczone utrzymują przewagę w projektowaniu w obszarze półprzewodników, są też liderem w dziedzinie badań nad obliczeniami o wysokiej wydajności oraz projektowania i wytwarzania zaawansowanych układów scalonych. Przodują również w kluczowych obszarach obliczeń kwantowych oraz szczepionek i tzw. medycznych środków zaradczych (zapewniających ochronę przed niebezpiecznymi substancji chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i jądrowymi).

Pomijając USA i Chiny, krajami, w których również prowadzone i publikowane są kluczowe prace związane z innowacjami, są Indie i Wielka Brytania, a także Południowa Korea, Niemcy, Australia, Włochy, oraz - rzadziej - Japonia.

Badanie zostało zrealizowane przy udziale grantu od amerykańskiej fundacji Special Competitive Studies Project, której celem jest wzmocnienie konkurencyjności USA. (PAP)

os/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (3)

dodaj komentarz
innowierca
przoduja w technologiach kosmicznych. Skopiowali, kradli, i wyniesli na wyzszy poziom :)
lebero654
USA wcale nie przodują. Jeżeli się czyta dane, to wiekszość publikacji naukowych sygnowanych przez amerykańskie uczelnie i ośrodki badawcze prowadzą naukowcy o chińskich nazwiskach a coraz częściej hinduskich również. Amerykański system kształcenia jest porażką, za to skuteczny jest system drenowania całego świata z najzdolniejszych USA wcale nie przodują. Jeżeli się czyta dane, to wiekszość publikacji naukowych sygnowanych przez amerykańskie uczelnie i ośrodki badawcze prowadzą naukowcy o chińskich nazwiskach a coraz częściej hinduskich również. Amerykański system kształcenia jest porażką, za to skuteczny jest system drenowania całego świata z najzdolniejszych jednostek. Dodatkowo system globalizacji doprowadził do wypływu najważniejszych technologii poza USA, bo sądzono, że będzie można kontrolować proces przepływu wiedzy. A Chińczycy zrobili krecią robotę. Pozyskali nowe technologie i zaczęli intensywnie pracować nad ich ulepszaniem. Skutki mamy widoczne gołym okiem. Dlaczego Chiny zgodziły się na produkcję Tesli z wyłączeniem chińskiego współ partnera. Tylko po to, aby skopiować technologię. I jestem pewien, że już ją ulepszają, co widać było na targach motoryzacyjnych w styczniu. W przeciwieństwie do bezstresowego amerykańskiego systemu kształcenia system chiński jest oparty na brutalnym stresowym systemie punktowym eliminacji słabych uczniów, w efekcie czego promuje się najlepszych. I tak robi cała Azja łącznie z Iranem, gdzie bez dobrej matury nie ma szans na studia.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki