REKLAMA

Amica chce przedstawić dwuczęściową strategię, raczej nie będzie rekomendacji dywidendy

2023-03-31 14:50
publikacja
2023-03-31 14:50

Amica planuje w drugiej połowie 2023 roku prowadzić prace nad strategią grupy, która może składać się z dwóch części: 3-4 letniej i długoterminowej - poinformował podczas telekonferencji prezes Jacek Rutkowski. Dodał, że zarząd prawdopodobnie nie zarekomenduje wypłaty dywidendy za 2022 rok.

Amica chce przedstawić dwuczęściową strategię, raczej nie będzie rekomendacji dywidendy
Amica chce przedstawić dwuczęściową strategię, raczej nie będzie rekomendacji dywidendy
fot. jgalla / / Shutterstock

"W tym roku chcieliśmy opublikować długoletnią strategię S30+. Prace były już na ukończeniu pod koniec zeszłego roku. Myśleliśmy, że podczas tej konferencji będziemy mogli zaprezentować nową długofalową strategię. Okoliczności tak się zmieniły, że wszystko, co wypracowaliśmy jest nieaktualne" - powiedział prezes.

"W drugiej połowie roku zaczniemy prace nad nową strategią. Być może podzielimy ją na dwie części, krótszą 3-4 letnią, która będzie awaryjną strategią na ten czas, w którym trudno wszystko przewidzieć oraz drugą część, czyli strategię długoterminową, w której przedstawimy warianty rozwoju i zastanowimy się, który z tych wariantów będzie adekwatny i prawdopodobny. Pod koniec roku powinniśmy zakończyć nasze prace i dopasować strategię naszej firmy i grupy do tego, co się dzieje na rynkach" - dodał.

Amica w fabryce we Wronkach produkuje kuchnie, piekarniki oraz płyty grzewcze. Grupa sprzedaje także towary, czyli produkty AGD kupowane u innych producentów, w celu ich dalszej sprzedaży.

Skonsolidowane przychody spadły w 2022 roku o 0,5 proc. do 3.415,8 mln zł. EBITDA zmniejszyła się o 59,4 proc. do 87,7 mln zł.

Grupa miała w 2022 roku 9,7 mln zł straty netto wobec 111,2 mln zł zysku netto w 2021 roku.

Rutkowski zapowiedział, że nie należy spodziewać się wypłaty w 2023 roku dywidendy.

"Zarząd w tym roku prawdopodobnie nie zarekomenduje wypłaty dywidendy za 2022 rok, chcąc być lepiej przygotowany na 2023 rok także +cashowo+, żeby nam nie zajrzało w oczy jakieś istotne zagrożenie, a mamy ogromną niepewność z wojną w Ukrainie. Zdrowy rozsądek wskazuje na to, żeby dywidendy nie wypłacać" - powiedział.

W 2022 roku Amica wypłaciła 3,5 zł dywidendy na akcję.

Pod koniec listopada 2019 roku Grupa Amica zaktualizowała strategię HIT 2023. Zakłada m.in. osiągnięcie 4 mld zł przychodów i 8 proc. marży EBITDA w 2023 roku.

W ocenie przedstawicieli spółki Amica, podobnie jak inni europejscy producenci AGD, odczuła skokowy wzrost bazy kosztowej, w szczególności w obszarze surowców, komponentów i wynagrodzeń, co nie zostało w pełni skompensowane podwyżkami cen sprzedaży.

Prezes wskazał, że spółka chce odwrócić niekorzystne trendy i mocniej postawić na swoje marki.

"Jestem przekonany, że w przyszłym roku, na takiej samej konferencji, osiągniemy nasze cele i spotkamy się w zupełnie innych nastrojach" - zapowiedział.

Grupa Amica sprzedaje małe i duże AGD pod markami: Amica (Europa Środkowa i Zachodnia), Hansa (Europa Wschodnia), Gram (Skandynawia) oraz CDA (Wielka Brytania) oraz Fagor (Hiszpania). Na całym świecie zatrudnia ponad 3 tysiące osób, dzięki którym dostarcza do klientów na blisko 70 rynkach ok. 5 mln urządzeń rocznie.(PAP Biznes)

epo/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
Amica borykająca się z płynnością skupuje swoje akcje

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki