Amerykanie bez entuzjazmu wobec planów reformy podatków

Mimo intensywnej, prowadzonej przez prezydenta Donalda Trumpa już prawie od miesiąca, promocji republikańskiego planu reformy podatkowej, tylko 34 proc. Amerykanów popiera tę reformę - wykazał sondaż przeprowadzony na zlecenie telewizji CNN.

(fot. Chris Fitzgerald / FORUM)

Większość - 52 proc. - jest przeciwna reformie systemu podatkowego, którą lansuje administracja prezydenta Trumpa.

Stosunek ankietowanych do planów reformy podatków jest kolejnym przykładem spolaryzowania amerykańskiego społeczeństwa.

Za reformą opowiada się 70 proc. członków Partii Republikańskiej, podczas gdy aż 81 proc. ankietowanych członków Partii Demokratycznej jest przeciwnych wprowadzeniu jej w życie.

Wśród tzw. wyborców niezależnych czyli niezwiązanych formalnie z żadną z dwóch partii reprezentowanych w amerykańskim parlamencie, za reformą opowiada się 35 proc.

Przeciwnego zdania jest 50 proc. badanych niezależnych wyborców, a 14 proc. "niezależnych" badanych nie ma wyrobionej opinii na republikańskie plany zmiany kodeksu podatkowego.

Prezydent Trump nazwał reformę "jedyną w życiu pokolenia szansą" na zmianę skomplikowanego, liczącego 70 tys. stron kodeksu podatkowego.

Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie CNN przez miarodajny ośrodek badań socjologicznych SSRS (Social Science Research Solution) zostały opublikowane w środę. Sondaż został przeprowadzony w dniach od 12 do 15 października wśród 1010 dorosłych Amerykanów. Sondaż charakteryzuje się błędem statystycznym wynoszącym 3,5 proc.

Plany reformy, której główne zarysy prezydent Trump przedstawił w ubiegłym miesiącu na wiecu w Indianapolis w stanie Indiana, przewidują obniżkę najwyższej stawki PIT z 39,6 proc. do 35 proc., niemal dwukrotne zwiększenie do 12 tys. dolarów standardowej ulgi podatkowej, zmniejszenie liczby progów podatkowych dla podatników indywidualnych do trzech (12, 25 i 35 proc.) z obecnych siedmiu przedziałów dochodów.

Stawka CIT ma być ścięta z obecnych 35 proc. - jednej z najwyższych stawek podatku CIT wśród państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - do 20 proc.

Reforma przewiduje także jednorazowe opodatkowanie środków finansowych trzymanych obecnie przez firmy amerykańskie poza granicami USA w przypadku ich - jak powiedział prezydent - "sprowadzenia do domu".

Podczas wystąpienia w konserwatywnej Heritage Foundation Trump zapowiedział, że wyniku wprowadzenia tej reformy w życie, dochody przeciętnej rodziny amerykańskiej wzrosną o 4 tys. dolarów rocznie.

Prezydent w swoim wystąpieniu wezwał do zaaprobowania reformy podatków jeszcze w tym roku, reklamując reformę jako "najlepszy z możliwych prezentów na gwiazdkę".

Jednak zdaniem ekspertów cytowanych w amerykańskich mediach w środę, z powodu oporu Demokratów, (którzy argumentują, że reforma podatków jest korzystna tylko dla najbogatszych, w tym samego Trumpa) i słabego poparcia społecznego, jakie wykazał sondaż CNN, szanse na przeprowadzenie tej reformy jeszcze w tym roku są znikome.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.