REKLAMA

Ambra planuje wydać 30 mln zł na inwestycje w roku obrotowym 2021/22

2021-06-15 11:06
publikacja
2021-06-15 11:06
Ambra planuje wydać 30 mln zł na inwestycje w roku obrotowym 2021/22
Ambra planuje wydać 30 mln zł na inwestycje w roku obrotowym 2021/22
/ Ambra

Ambra planuje zainwestować 30 mln zł w roku obrotowym 2021/22 przede wszystkim w modernizację zakładu produkcyjnego w Woli Dużej - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Robert Ogór. Dodał, że wiosną 2022 roku grupa chce uruchomić farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW.

"Poziom inwestycji w roku obrotowym 2020/2021 osiągnie planowane około 15 mln zł. Na przyszły rok planujemy zainwestować 30 mln zł i w kolejnych kilku latach średniorocznie 25 mln zł. Program inwestycyjny dotyczy przede wszystkim zaplanowanej na 5 lat modernizacji zakładu produkcyjnego w Woli Dużej koło Biłgoraja, a głównie części rozlewniczej" - powiedział prezes.

"Na razie nie mamy +na oku+ kolejnych akwizycji. Mamy bardzo dobrą pozycję finansową, rosnące zyski, więc rozglądamy się za potencjalnymi przejęciami. Gdyby takie okazje: dobrych marek lub firm, się pojawiły, to będziemy na pewno je rozważać. Jednak warto zauważyć, że rozwój organiczny i kreacja nowych produktów może być i jest dla nas efektywną alternatywą. Przykładem są nasze wina z polskich owoców w ramach projektu Winiarnia Zamojska, których sprzedaż dynamiczne rośnie" - dodał.

Robert Ogór poinformował, że w ramach przyszłorocznego CAPEX-u Ambra zainwestuje w uruchomienie farmy fotowoltaicznej na terenie zakładu na Roztoczu. Jest to element strategii zrównoważonego rozwoju grupy na lata 2020-2025.

"Przechodzimy najważniejszą zmianę systemową w ciągu ostatnich kilkuset lat. Z cywilizacji opartej na ekspansji i eksploatacji, staramy się zbudować model społeczny oparty na równowadze. Ważną częścią tej przemiany jest funkcjonowanie gospodarki. Gospodarka, dostarczając produkty, czyli zaspokajając potrzeby, czyni to pewnym kosztem, który trafia w obieg poza przedsiębiorstwo. Model oparty na równowadze zakłada, że proces gospodarczy będzie zbilansowany w sposób zapewniający trwałość życia. W związku z tym duże firmy realizują ambitne plany zeroemisyjności. Ambra realizuje strategię zrównoważonego rozwoju na lata 2020-2025. Zakłada ona zmniejszenie negatywnego wpływu działalności na środowisko, a jednym z głównych celów strategii jest redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych" - powiedział.

"Jednym z pierwszych kroków w ramach strategii, było przeprowadzenie bilansu obciążeń. Okazało się, że w przypadku naszej winiarni na Roztoczu, farma fotowoltaiczna o docelowej mocy 2 MW, pokryje do 40 proc. zapotrzebowania na prąd. Zakład produkcyjny w Woli Dużej koło Biłgoraja, znajduje się na działce o powierzchni 13 ha, więc mamy sporo miejsca na wybudowanie farmy. Pozostałą część energii możemy nabyć w postaci kontraktów kupowanych z certyfikowanych źródeł OZE. W ten sposób chcemy osiągnąć zeroemisyjność w zakresie produkcji" - dodał.

Dwa tygodnie temu Ambra podpisała z Quanta Energy umowę na budowę pierwszej części projektu, czyli farmy o mocy 1 MW.

"Planujemy, że jego uruchomienie nastąpi wiosną 2022 roku. Potem będziemy potrzebowali kilka miesięcy na sprawdzenie tego projektu i ruszymy z drugim etapem. Zwiększenie mocy farmy do 2 MW to może być perspektywa końca 2023 roku lub początku 2024 roku" - zapowiedział prezes.

Grupa Ambra zajmuje się produkcją, importem i dystrybucją win i innych alkoholi w Europie Środkowo-Wschodniej. Pod marką Centrum Wina i Distillers Limited prowadzi też w Polsce 34 sklepy specjalistyczne i sprzedaż do 1.500 punktów gastronomii.

Ponad 70 proc. przychodów grupy realizowanych jest w Polsce, pozostała część sprzedaży stanowi rynek rumuński oraz Czechy i Słowacja.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki