REKLAMA
WAŻNE

Ambra planuje kolejne akwizycje w Czechach

2019-10-07 17:22
publikacja
2019-10-07 17:22

Ambra w roku obrotowym 2019/2020 planuje w Czechach akwizycje pojedynczych sklepów winiarskich lub niewielkich, liczących od 2 do 5 sklepów, sieci - poinformował PAP Biznes w wywiadzie wiceprezes spółki Piotr Kaźmierczak.

"Patrzymy z optymizmem na rynek czeski. Pomimo czterokrotnie niższej populacji konsumpcja wina jest na poziomie zbliżonym do Polski. Nasze udziały na tym rynku są bardzo małe, bo jesteśmy obecni tylko w winach musujących i musujących napojach bezalkoholowych dla dzieci w nowoczesnym kanale dystrybucji. W porównaniu do tego, co udało nam się osiągnąć na rynku polskim, to jest tylko przyczółek. Rynek czeski, podobnie jak rynek polski premiumizuje się. U naszych południowych sąsiadów średnia cena kupowanego wina wzrosła o 9 proc. W segmencie premium nie jesteśmy obecni" - powiedział wiceprezes.

Kaźmierczak dodał, że na rynku czeskim nie ma dużej, markowej, ogólnopolskiej sieci sklepów, sprzedających wina.

"W tym widzimy swoją szanse, aby taką sieć zbudować" - powiedział.

Zdaniem wiceprezesa nabycie czeskiego internetowego sprzedawcy wina Vino-Klub to tylko mały element strategii wejścia w segment win premium.

"W pierwszym rzędzie chcielibyśmy zaistnieć poprzez specjalistyczne sklepy winiarskie, w drugim rzędzie przez HoReCa, a w trzecim przez e-commerce. W tym roku obrotowym podejmiemy decyzję o nazwie marki, pod jaką na tym rynku będziemy prowadzić ekspansję" - powiedział.

"W roku obrotowym 2019/2020 możliwe są dalsze akwizycje. Możemy przejmować pojedyncze placówki, albo niewielkie sieci, od 2 do 5 sklepów, żeby zbudować naszą sieć kilku sklepów. Traktujemy pierwsze dwa lata jako pilotaż, żeby zdobyć wiedzę o czeskim konsumencie. Dopiero, gdy będziemy przygotowani, możemy pomyśleć o rozwoju sieci w skali zbliżonej do Polski" - dodał Kaźmierczak.

W sierpniu Ambra nabyła czeskiego internetowego sprzedawcę alkoholi Vino-Club. Cena nabycia wyniosła 9 mln CZK plus earn-out ok. 15 mln CZK. Baza klientów przejętej spółki wynosiła w 2018 r. 2,5 tys., a jej obroty wynoszą około 1 mln euro.

Grupa Ambra zajmuje się produkcją, importem i dystrybucją win i innych alkoholi w Europie Środkowo-Wschodniej. Pod marką Centrum Wina i Distillers Limited prowadzi też w Polsce 30 sklepów specjalistycznych i sprzedaż do 1.500 punktów gastronomii.

Niecałe 80 proc. przychodów grupy realizowanych jest w Polsce, około 14 proc. sprzedaży stanowi rynek rumuński, około 7 proc. to Czechy i Słowacja.

"W Rumunii nasz portfel produktów jest większy i jesteśmy obecnie w większości interesujących nas kategorii produktowych, czyli win musujących i stołowych oraz brandy. Ostatnio nabyliśmy markę win stołowych i nie zamierzamy wchodzić tam w sieć detaliczną poprzez własne sklepy. Nadal widzimy duże możliwości rozwoju w kategoriach, w których jesteśmy w kanale tradycyjnym i nowoczesnym" - powiedział Kaźmierczak.

W lipcu rumuńska spółka grupy Ambra kupiła markę win stołowych Sange De Taur. Cena nabycia wyniosła 1,3 mln euro w momencie zakupu oraz ok. 1,2 mln euro w ciągu dwóch lat od zakupu. Przychody netto marki wynoszą 3 mln euro.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki