Ambasador ChRL w Japonii: Spór o Diaoyu trzeba rozwiązać dyplomatycznie

Ambasador Chin w Japonii oświadczył we wtorek w rozmowie z szefem japońskiego MSZ, że spór o wyspy Diaoyu (jap. Senkaku) na Morzu Wschodniochińskim, do których prawo roszczą sobie oba kraje, powinien zostać rozwiązany drogą dyplomatyczną i na zasadzie dialogu.

Sporne wyspy Diaoyu (jap. Senkaku) na Morzu Wschodniochińskim
Sporne wyspy Diaoyu (jap. Senkaku) na Morzu Wschodniochińskim (FORUM)

"Powiedziałem ministrowi, że wyspy Diaoyu są integralną częścią terytorium Chin i naturalne jest, że chińskie statki prowadzą działalność na tych spornych wodach" - oznajmił chiński ambasador Cheng Yonghua po spotkaniu z szefem japońskiego MSZ Fumio Kishidą.

Z kolei minister wskazał, że atmosfera wokół japońsko-chińskich relacji "znacząco się pogarsza". Podkreślił, że Chiny muszą zawrócić swoje jednostki ze spornych wód na Morzu Wschodniochińskim, żeby zmniejszyć napięcie w stosunkach między obu państwami.

Kishida zaznaczył, że Tokio nie może zaakceptować tego, iż Pekin "jednostronnie powoduje wzrost napięcia", wysyłając statki na wody, które Japonia uważa za swoje wody terytorialne.

W poniedziałek Japonia ogłosiła, że stanowczo zareaguje na obecność chińskich jednostek na jej wodach terytorialnych wokół spornych wysp Senkaku. Według Tokio w ciągu weekendu wpłynęły tam one 14 razy, powodując wzrost napięcia.

Japońskie MSZ poinformowało, że w rejonie wokół Senkaku było w sobotę ok. 230 chińskich kutrów rybackich. W odpowiedzi na te działania resort wystosował na ręce chińskiego ambasadora w Tokio notę protestacyjną. Jego zdaniem działania Pekinu są naruszeniem japońskiej suwerenności i nie mogą być zaakceptowane. W sumie podczas weekendu Japonia protestowała wielokrotnie - tylko w niedzielę trzy razy.

W odpowiedzi na japońskie protesty, w sobotę rzeczniczka chińskiego MSZ oświadczyła, że Pekin posiada "niekwestionowaną suwerenność" nad wyspami i otaczającymi je wodami.

Zarówno Tokio, jak i Pekin roszczą sobie prawa do wysp Senkaku. Stosunki między oboma krajami pogorszyły się we wrześniu 2012 roku, gdy Tokio kupiło od prywatnego właściciela trzy z pięciu niezamieszkanych wysepek. W Chinach wywołało to falę antyjapońskich protestów. Prawa do wysp rości sobie także Tajwan. (PAP)

cyk/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil