Allegro zamyka Citeam na dobre. Upadek zakupów grupowych?

18 marca portal Citeam.pl wysłał wiadomość do swoich dotychczasowych użytkowników, informującą ich o zakończeniu działalności. Czy zniknięcie z rynku tak dużego gracza to kluczowy argument w rękach osób, wieszczących zmierzch zakupów grupowych w Polsce, czy może naturalna ewolucja w stronę innych sposobów na tańsze zakupy w internecie?

Citeam.pl swoją działalność rozpoczął w lutym 2011 r., w czasie, gdy w kraju na dobre szalała już moda na portale zakupów grupowych. Od 2010 roku, kiedy to na rynku pojawił się pierwszy tego typu serwis, kolejne powstawały w ekspresowym tempie. Według ciągle aktualizowanego spisu portali zakupów grupowych przygotowanego przez GoDealla.pl, w ciągu ostatnich 4 lat pojawiło się aż 181 portali oferujących grupowe kupowanie po niższej cenie. Nie tylko inwestorzy indywidualni chcieli uszczknąć z "grupowego" tortu. Także czołowe spółki i koncerny medialne wywęszyły okazję do zarobku. Własne portale otworzyły m.in. Grupa o2, Agora, Axel Springer , MediaRegionalne, Presspublika czy Polskapresse.

Coś się kończy...


Portal Citeam w ostatnich latach notował duże spadki. Od grudnia 2011, kiedy to korzystało z niego 1,98 mln osób, do grudnia 2013, ta strata wynosiła blisko 1,50 mln użytkowników. Utrata użytkowników, a co za tym idzie, przychodów, była przyczyną innych głośnych w branży upadków, takich jak HappyDay (Agora), ruszaj.pl (Grupa o2), Klub Okazji (Axel Springer) czy należących do Presspubliki Okazji.rp.pl.

E-mail, jaki otrzymali dotychczasowi użytkownicy Citeam.pl


Według wspomnianego wcześniej spisu portali zakupów grupowych*, serwisów, które w ciągu ostatnich dwóch lat zakończyły swoją działalność lub nie ma żadnych oznak ich dalszego funkcjonowania, jest 118.

A coś zaczyna...


Przedstawione dane zdają się być brutalne dla prognozowania przyszłości tej części e-commerce. Czy jednak na pewno oznaczają upadek zakupów na portalach typu Groupon czy FastDeal? Według GoDealli, obecna sytuacja będzie motywacją do zmian w podstawowych funkcjonalnościach tych serwisów, jednak nie zwiastuje rychłego i całkowitego ich zniknięcia.

Według Kamila Kaniuka, opiekuna i pomysłodawcy GoDealla.pl, w ostatnim czasie pojawił się jeszcze jeden powód, który mógł osłabić pozycje poszczególnych serwisów zakupów grupowych. - Sklepy internetowe w Polsce zaczynają dostrzegać potrzebę udostępniania swoim klientom promocji, kodów rabatowych, dzięki którym zrobią oni tańsze zakupy w witrynie e-sklepu, z pominięciem pośredników - zauważa Kaniuk.

Głośne zamknięcia serwisów zakupów grupowych mogą wzbudzać obawę w pozostałych graczach. Wkrótce nazwa "zakupy grupowe" może przestać być używana, co jednak nie oznacza śmierci tego typu internetowych zakupów, a jedynie zmianę zasad ich funkcjonowania.

GoDealla

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Bodzio

Ludzie jak zwykle nie myślą tylko dają się porywać takim gorączką złota. Nic nie zmieni naszej szalonej natury http://jak-osiagnac-sukces.blogspot.com/2014/03/koniec-serwisu-citeam-koniec-zakupow.html

! Odpowiedz
0 0 ~bo to sciema była

Bo było za drogo!! Zakupy grupowe miały się opłacać dzięki niskim cenom!A sie okazało ze albo sprzedawali buble których nikt nie chciał kupić albo sprzedawali drogo!!Zakupy miały byc tanie dzieki wielkim liczbom kupujących ,ale jak zawsze sie okazało ze to było zwykłe oszustwo szukające frajerów

! Odpowiedz
0 0 ~nareszcie

Nareszcie przestaną przychodzić codzienne spamerskie maile na onet-owską pocztę, których nie dało się wyłączyć. Onet zresztą jak będzie tak zasyfiał spamem skrzynki mailowe założone na onecie to za jakiś czas pożegna się z wieloma użytkownikami. Yahoo czy gmail nie zasypują skrzynek założonych u nich żadnym spamem i to sobie właśnie cenię.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.