REKLAMA

Akcje Amazona najdroższe w historii. Bezos ucieka Buffettowi

2016-09-23 10:52
publikacja
2016-09-23 10:52
FORUM

W czwartek giełdowy kurs Amazona osiągnął rekordowy poziom 800 dolarów za akcję. Dzięki tegorocznej zwyżce walorów spółki, jej właściciel - Jeff Bezos - przeskoczył Warrena Buffetta i stał się trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie.

Podczas czwartkowych notowań firma Amazon osiągnęła kolejny kamień milowy w swojej historii – cena ich akcji przekroczyła 800 dolarów. Nigdy wcześniej walory przedsiębiorstwa zajmującego się głównie handlem elektronicznym nie były tak drogie jak obecnie. Ostatecznie kurs Amazona na zamknięciu wyniósł 804,7 dolarów za akcję.

Wydaje się, że drożejące walory spółki są naturalną konsekwencją jej znakomitej kondycji finansowej. Amerykański gigant już trzeci kwartał z rzędu odnotowuje rekordowy poziom zysku. W okresie kwiecień-czerwiec spółce udało się wypracować 857 mln dolarów zysku netto, co w ujęciu rocznym stanowiło wzrost aż o 832%.

/ Bloomberg

Jeszcze do niedawna Jeff Bezos preferował raczej niezwłoczne inwestowanie wszelkich nadwyżek finansowych w dalszy rozwój działalności, niż wykazywanie rentowności firmy w cyklicznych sprawozdaniach. Z tego powodu znakomite dane były też w dużej mierze zaskoczeniem dla obserwatorów rynku. Warto nadmienić, że od stycznia akcje przedsiębiorstwa podrożały o 19%.

Amazon najbardziej znany jest ze swojej sieci sklepów internetowych. Mimo to coraz ważniejszym sektorem działalności spółki staje się segment AWS (Amazon Web Services), który obejmuje wszelkie usługi związane z działaniami w „chmurze” (cloud computing), a także obsługą sieciową. Stanowi on źródło rosnących przychodów dla firmy (w drugim kwartale 2,88 mld USD). Rosnąca popularność chmury na całym świecie w przyszłości może okazać się dla przedsiębiorstwa żyłą złota.

Dziś Amazon znajduje się na czwartym miejscu wśród spółek o największej kapitalizacji giełdowej na świecie. Dzięki ostatnim wzrostom firma wyprzedziła pod tym względem Facebooka i obecnie jej wartość na parkiecie wynosi 386 mld USD. Na podium przed Amazonem znajdują się tacy giganci jak Microsoft (458 mld) czy Alphabet (554 mld). Na pierwszym miejscu cały czas jest firma Apple (618 mld). 

Ostatnie wzrosty pomogły także właścicielowi Amazona. Ruch ten pozwolił na zwiększenie wyceny majątku Jeffa Bezosa o około ponad miliard dolarów w ciągu jednego dnia. Obecnie według Bloomberg Billionaires majątek Bezosa szacuje się na 69,8 mld dolarów. Do pierwszego Billa Gatesa brakuje mu niecałych 20 mld (majątek 89,5 mld), do drugiego Amancio Ortegi 10 mld, zaś od czwartego Warrena Buffetta dzieli go 3,8 mld.

Mikołaj Fedkowicz

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~gtr
W 10 lat firma warta 386 mld dolarów robi wrażenie.
http://allegro.pl/show_item.php?item=6732310362
~ab
Jeżeli bardziej się cenisz. Zmień pracę. Przecież to nie jest przymus, żeby tam pracować. Zapewne masz ogromne portfolio i twoja osoba może przynieść firmie ogromny zwrot z inwestycji w Ciebie.
~short_na_WallStreet
spokojnie jeszcze troszke i bańka pęknie, zobaczcie jego P/E na 2017 :) dziś gwiazdą sesji będzie Facebook który przyznał się do zawyżania czasu oglądania filmów reklamowych.
~miro
4 $/h dla niewolnika na kupie kamieni przynosi sowite zyski
~niepelnosprawny_org
może być z nim lepiej, ale traktowania pracowników musi się uczyć,...
bedzie mu lepiej jak się otwiera w takich krajach jak Polska, ludzie zaczynają go znać lepiej,... bardzo dawno zarejestrowałem sie w technical turk amazonu, ale niedawno, po otwarciu amazonu w Polsce zaakceptowali mnie i aktywowali konto....
~mk
Zgniły kapitalizm w jego najgorszym wydaniu... Amazon-Poznań.
~asd
Prosty rachunek
Im gorzej firma traktuje pracowników tym ma lepsze wyniki finansowe.
Przekłada się to na wszystkie składowe przedsiębiorstwa z których menageros wyciskają wszystkie soki.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki