REKLAMA

Afganistan zamknął parki narodowe dla kobiet. Talibowie idą coraz dalej w ograniczaniu praw

2023-08-27 22:30
publikacja
2023-08-27 22:30

Po zakazie zatrudniania, zamknięciu dla nich wyższych poziomów edukacji, najwyraźniej przyszedł czas na parki narodowe. Rząd talibów zakazał odwiedzania tego w Band-e-Amir w prowincji Bamiyan dlatego, że nie nosiły w parku hidżabu. Zakaz ma obowiązywać do czasu znalezienia rozwiązania tej kwestii - przekazało ministerstwo promocji cnoty i zapobiegania występkom Afganistanu, przytoczone w niedzielę przez BBC.

Afganistan zamknął parki narodowe dla kobiet. Talibowie idą coraz dalej w ograniczaniu praw
Afganistan zamknął parki narodowe dla kobiet. Talibowie idą coraz dalej w ograniczaniu praw
fot. timsimages.uk / / Shutterstock

Band-e-Amir jest znaczącą atrakcją turystyczną, popularną wśród rodzin, zakaz wstępu kobiet uniemożliwi wielu z nich korzystanie z parku - wskazuje BBC.

UNESCO opisuje park jako „naturalnie utworzony zespół jezior o specjalnych formacjach geologicznych i strukturze, a także naturalnym i niepowtarzalnym pięknie”.

Pełniący obowiązki ministra promocji cnoty i zapobiegania występkom Afganistanu Mohammad Khaled Hanafi powiedział, że pójście do parku w celu zwiedzania „nie jest obowiązkowe” – podała afgańska agencja Tolo News.

Była posłanka z Afganistanu Mariam Solaimankhil w związku z zakazem napisała na platformie X, znanej wcześniej jako Twitter: „Wrócimy, jestem tego pewna”.

Fereshta Abbasi z Human Rights Watch zauważyła, że kobietom zakazano odwiedzania parku w Dniu Równości Kobiet i napisała, że stanowi to „całkowity brak szacunku dla kobiet w Afganistanie”.

Talibowie mają długą historię wprowadzania zakazów wykonywania przez kobiety określonych czynności – według nich tymczasowych – obejmujących m.in. uniemożliwianie im uczęszczania do szkół od grudnia 2022 r.

Zakaz odwiedzania parku narodowego Band-E-Amir, to najnowszy z długiej listy działań, których zabrania się kobietom od czasu powrotu talibów do władzy w sierpniu 2021 r.

Niedawno talibowie nakazali zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w Afganistanie, a w połowie lipca zabronili kobietom przystępowania do egzaminów wstępnych na krajowe uniwersytety. 

wr/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zoomek
Ekolodzy powinni być zadowoleni - ogranicza się o połowę wchodzenie ludzi do parków.
samsza
Kobietom w Polsce źle, co wybory słyszymy ile to "praw kobiet" jeszcze "niestety" nie obowiązuje, a "my politycy" z niecierpliwością chcemy to naprawić. A już Polacy w ogóle Polkom nie odpowiadają. Czemu tu siedzą, go global!
doji
"Ministerstwo promocji cnoty i zapobiegania występkom"- Jak Jarek zobaczy, że w Afganistanie istnieje takie ministerstwo to w Polsce też takie wprowadzi

Powiązane: Afganistan

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki