REKLAMA

AP: Giertych i Wrzosek byli inwigilowani przy pomocy Pegasusa. PiS odpowiada

2021-12-20 23:02, akt.2021-12-21 15:34
publikacja
2021-12-20 23:02
aktualizacja
2021-12-21 15:34
AP: Giertych i Wrzosek byli inwigilowani przy pomocy Pegasusa. PiS odpowiada
AP: Giertych i Wrzosek byli inwigilowani przy pomocy Pegasusa. PiS odpowiada
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd. Sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieuprawnione - poinformował w przesłanym do PAP stanowisku rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak podają media, powołując się na Associated Press, działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab potwierdziła, że Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani przy pomocy opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus. Badacze nie byli jednak w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem, ale podkreślono, że jedynymi klientami izraelskiej firmy są rządowe agencje.

Tusk komentuje doniesienia ws. inwigilowania przy pomocy Pegasusa

Pegaz (Pegasus) miał wynieść na Olimp swojego jeźdźca, ale Zeus strącił gościa w otchłań i przejął Pegaza. Wyjaśniam - tak na wszelki wypadek - że to jeden z mitów greckich, a nie groźba - napisał we wtorek na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

W ten sposób lider PO Donald Tusk odniósł się do doniesień medialnych dotyczących wykorzystywania programu Pegasus przeciwko mecenasowi Romanowi Giertychowi przed wyborami w 2019 roku.

Jak czytamy w komentarzu Stanisława Żaryna, "w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd. Każde użycie metod kontroli operacyjnej uzyskuje wymagane prawem zgody - w tym zgodę sądu. Polskie służby działają zgodnie z polskim prawem" - napisał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, dodając, że "sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieuprawnione".

Roman Giertych skomentował doniesienia AP w filmie umieszczonym w serwisie YouTube:

Żaryn poinformował jednocześnie, że "z uwagi na ograniczenia prawne nie odnosi się do pytań dotyczących tego, czy jakieś metody pracy operacyjnej są stosowane w Polsce". "Nie informujemy również, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej" - dodał.

Przypomniał, że "Pan Roman G. usłyszał poważne zarzuty w śledztwie dotyczącym przestępczości gospodarczej. Sprawa ma charakter typowo kryminalny" - napisał Żaryn.

PiS o stosowaniu systemu Pegasus: zarzuty są niepoważne, nie damy się wciągnąć w linię obrony Romana Giertycha

Zarzuty stawiane przez firmę z Kanady o stosowaniu systemu Pegasus są niepoważne; rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych udzielił odpowiedzi; nie damy się wciągnąć w scenariusz linii obrony Romana Giertycha - powiedzieli we wtorek politycy PiS: Anita Czerwińska i Ryszard Terlecki.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki był pytany przez dziennikarzy w Sejmie, dlaczego wobec mecenasa Romana Giertycha stosowany był system Pegasus.

"Jakaś firma z Kanady bodaj stawia takie zarzuty, są one niepoważane, wypowiedź Stanisława Żaryna jest w tej sprawie wykładnią naszego stanowiska" - powiedział Terlecki.

Dziennikarze zwracali uwagę, że odpowiedź nie była jednoznaczna. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska przekonywała, że "odpowiedź jest jednoznaczna". "Nie damy się wciągnąć w scenariusz linii obrony Romana Giertycha" - powiedziała Czerwińska. Z pytaniami dotyczącymi toczącego się postępowania Czerwińska odesłała do prokuratury.

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (32)

dodaj komentarz
chudyjakszkapa
Odmówienie komentarza jest przyznaniem się do winy, to nieprawdopodobne jak może zgnić państwo i społeczeństwo w 6 lat... nidgy bym nie pomyślał że jeszcze raz będę żył w pierwszej połowie lat 80-.tych, jak będzie wyglądała końcówka 80tych młodzi mogą wyczytać w wikipedii :) przeklęty naród który ciągle płaci za ekstermiinację Prusów Odmówienie komentarza jest przyznaniem się do winy, to nieprawdopodobne jak może zgnić państwo i społeczeństwo w 6 lat... nidgy bym nie pomyślał że jeszcze raz będę żył w pierwszej połowie lat 80-.tych, jak będzie wyglądała końcówka 80tych młodzi mogą wyczytać w wikipedii :) przeklęty naród który ciągle płaci za ekstermiinację Prusów i zdradę własnej kultury i wiary pogańskiej...

Naród bez tożsamości z obcym wszczepionym chipem religijnym
jarekzbyszek
Miało być jak w PRL: dajcie człowieka, a paragraf się znajdzie. A wyszło jak mówił Miler: Zero.
historykgpw
Kaczyński i Ziobro chcą na celę dla grypsujących.
zosia3005
Hehehe ... brawo nieogary ... tym sposobem plan przykrycia ustawą TVN innych afer i skandali się nie udał :-)) Rzeczywiście trzeba przyznać, że PIS mistrzowsko strzela we własne kolana :-)
interstellar
No raczej :)

"Zarzuty stawiane przez firmę z Kanady o stosowaniu systemu Pegasus są niepoważne" - powiedzieli we wtorek politycy PiS: Anita Czerwińska i Ryszard Terlecki.

Haha, a oficjalne info z 01.12.2021: "Izraelska firma NS GROUP zdecydowała, że nie przedłuży Polsce licencji na użytkowanie opracowanego
No raczej :)

"Zarzuty stawiane przez firmę z Kanady o stosowaniu systemu Pegasus są niepoważne" - powiedzieli we wtorek politycy PiS: Anita Czerwińska i Ryszard Terlecki.

Haha, a oficjalne info z 01.12.2021: "Izraelska firma NS GROUP zdecydowała, że nie przedłuży Polsce licencji na użytkowanie opracowanego przez nią programu szpiegującego Pegasus".
Strzał w kolano nr... sam już nie wiem który :D
interstellar odpowiada interstellar
To jest nawet zabawne, że przez kilka godzin po napisaniu komentarzy miałem sporą przewagę plusów, a gdy wieczorem pojawiły się (pewnie płatne) propisowskie trolle to moje komentarze dostały górkę minusów :D

Subtelność pisiaków :))
polityka_to_nie_ekonomia
Czemu pani Anita Czerwińska i Ryszard Terlecki wypowiadają się w tej sprawie? Pytam o jakieś merytoryczne stanowisko, a nie kłapanie ozorem. Chyba, że aktualnie działa to na zasadzie, że posłowie PiS są poinformowani o działaniach polskich służb specjalnych skoro coś zaprzeczają czy potwierdzają.
anannke
Bo są głównymi poszkodowanymi w niej? A kto ma się wypowiadać? Partia, która nielegalnie podsłuchuje opozycję?
anannke odpowiada anannke
@polityka_to_nie_ekonomia: sorki, skomentowałem pod niewłaściwym postem.
igła
Skoro pan Giertych jest niewinny to przecież nie ma czego się bać, prawda ?

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki