A jednak. Orange wprowadza opłaty za roaming. Ale nie dla wszystkich

Stało się. Niedługo po tym, jak Orange dostało zgodę od Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wprowadzenie dodatkowych opłat za roaming na terenie Unii Europejskiej, operator zdecydował się na ich uruchomienie. Dodatkowe marże nie będą dotyczyć jednak wszystkich klientów sieci, a jedynie posiadaczy oferty nju i telefonów na kartę.

(fot. Yonatan Sindel / FORUM)

- Nikogo nie muszę przekonywać, że zasada Roam Like at Home jest świetna dla klientów. Z drugiej strony dla operatorów przekłada się na lawinowe zwiększenie liczby połączeń i transmisji danych, a to z kolei na duże straty. W ubiegłym roku operatorzy stracili ponad pół miliarda złotych – pisze Wojtek Jabczyński na firmowym blogu Orange i dodaje, że na wprowadzenie dodatkowych taryf decydują się nie tylko dostawcy usług działający w Polsce, lecz także operatorzy w innych krajach unijnych.

Dodatkowe opłaty mają obowiązywać od 18 czerwca, dotyczyć będą jednak jedynie klientów prepaid – posiadających telefon na kartę w Orange lub nju. Do ceny połączenia lub transmisji danych zostanie doliczona dodatkowa opłata. Będzie to 5 gr za minutę połączenia wychodzącego, 2 gr za minutę połączenia przychodzącego, 1 gr za wysłanego SMS-a i niecały grosz za wysłanego MMS-a lub megabajt transmisji danych. Są to więc maksymalne stawki, na narzucenie jakich zgodę wydał UKE.

Do Urzędu o możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat zwrócili się już najwięksi dostawcy usług telekomunikacyjnych w Polsce. Play już zdecydował się na ich wdrożenie i obowiązują od 1 marca, dotyczą one jednak jedynie klientów, którzy w ciągu 30 dni częściej przebywają lub więcej korzystają z usług w UE niż w Polsce. Zielone światło na wcielenie w życie dodatkowych taryf ma już Play, operator nie zdecydował się jednak jeszcze na ten krok. Jako ostatnia o zgodę do UKE wystąpiła sieć T-Mobile.

Na mocy uchwalonych przez Parlament Europejski regulacji, 15 czerwca 2017 r. zostały zniesione opłaty za roaming dla użytkowników telefonii komórkowych w krajach wspólnoty. Już wtedy wielu operatorów zapowiadało, że takie działanie może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe spółek.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 dawiddd

Nie bronię żadnego z operatorów, ale bzdurą jest, że Play jeszcze nie wprowadził dopłat. Trzy tygodnie temu byłem w Czechach, po przekroczeniu granicy SMS z informacją, że połączenia, SMSy i MMSy są rozliczane wg stawek jak w Polsce powiekszonych o dopłaty: 6gr/min połączenia wychodzącego, 3gr/min połączenia przychodzącego, 1gr do każdego SMS i MMS. Internet ok. 1.5GB, w tym pierwsze 0.5GB bez dopłat, natomiast kolejny 1GB z dopłatą ok. 1.23gr/MB. Mam telefon na kartę. Kolega też ma telefon w Play, ale mix - całe doładowanie zabiera pakiet, więc miał na koncie 0. Ze względu na dopłaty nikt nawet nie mógł się do niego dodzwonić. Autor artykułu powinien lepiej weryfikować to, co publikuje i nie wprowadzać innych w błąd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 lenaa

Żegnaj Orange.

! Odpowiedz
1 20 cesio

teraz już wiem dlaczego ten śmieć nazywa się numer jeden bo pierwszy wprowadza opłatę za reoming

! Odpowiedz
0 42 forfun

działania pozorne.
najpierw coś zablokować a potem każdemu odblokować.
a nie można było od początku wprowadzić limity na max dopłaty w roamingu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne