Orange ma zgodę na wprowadzenie opłat za roaming

Urząd Komunikacji Elektronicznej wyraził zgodę na wprowadzenie przez Orange dodatkowych opłat za korzystanie z roamingu na terenie Unii Europejskiej – donosi „Rzeczpospolita”. To trzeci z największych działających w Polsce operatorów, który dostał zielone światło na naliczanie opłat. Wcześniej UKE pozwoliło na to Plusowi i Play.

(fot. REUTERS/Toby Melville / FORUM)

Maksymalne stawki, jakie Orange może narzucić na klientów, to 0,05 zł za minutę połączeń wychodzących i 0,02 zł za minutę połączeń przychodzących. UKE pozwoliło też, by operator mógł naliczać dopłatę w wysokości 0,01 zł za wysłanie SMS-a i MMS-a oraz taką samą kwotę za megabajt przesłanych danych internetowych.

Orange zgodę na pobieranie dodatkowych opłat otrzymał 16 kwietnia. Należy jednak podkreślić, że samo zezwolenie urzędu na wprowadzenie nowych taryf nie jest jednoznaczne z ich wejściem w życie – telekom jedynie może (ale nie musi) z niego skorzystać. Jak zadeklarował Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, operator nie zastosował jeszcze nowych dopłat, nie zdradził jednak czy i kiedy ma zamiar to zrobić.

Na mocy uchwalonych przez Parlament Europejski regulacji, 15 czerwca 2017 r. zostały zniesione opłaty za roaming dla użytkowników telefonii komórkowych w krajach wspólnoty. Już wtedy wielu operatorów zapowiadało, że takie działanie może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe spółek. Z takiego uzasadnienia skorzystał wcześniej Play. Pozytywne rozpatrzenie wniosku o nałożenie dodatkowych opłat na klientów wynikało z faktu, że operator nie jest w stanie odzyskać kosztów świadczenia usługi darmowego roamingu. Jak podkreślał regulator, marża netto tego segmentu sprzedaży w wypadku Play jest ujemna i stanowi więcej niż 3 proc. marży usług łączności ruchomej.

We wrześniu ubiegłego roku z podobnym wnioskiem do UKE zwróciło się 10 operatorów. W listopadzie dołączył do nich Orange, który bezpłatny roaming obwinił za słabnące wyniki finansowe w III kwartale 2017 r.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 megibogucka

Kiedyś miałam komórkę w orange ale zrezygnowałam po 2 latach korzystania. Teraz mam w Novum, miesięcznie za to samo co w orange wychodzi dwa razy taniej więc jestem zadowolona. http://mobilegate.blox.pl/2018/01/Ranking-abonamentow-ponizej-30-zlotych-Novum-Tele.html

! Odpowiedz
1 30 antek10

Znając Orange sądzę że wprowadza opłaty w szczycie sezonu i oczywiscie po cichu tak aby jak najwiecej na tym zarobić.

! Odpowiedz
6 19 niepelnosprawny_org

zadam powrotu pani Sterezynskiej, ma byc od wczoraj, "bajkopisarze" z orange nadal zaczynaja mydlic oczy, a urzad slepo wierzy w wielkosc firmy, ona nie moze sie mylic?...

! Odpowiedz
1 19 jarekzbyszek

Tak naprawdę wygląda komunikat Orange.
Przez ostatnie 4 miesiace przebywales i korzystales z uslug glownie w roamingu w UE. Zgodnie z Polityka Uczciwego Korzystania jesli przez kolejne 14 dni bedziesz uzywac telefonu glownie w roamingu w Strefie 1 (UE) naliczymy dodatkowe oplaty (po wykorzystaniu pakietow roamingowych wbudowanych w plan): 13 gr/min pol. wykonanego, 4 gr/SMS wyslany, 3 gr/min pol. odebranego, 2 gr/MMS, 2 gr/1MB. Wszystkie stawki netto. Beda one naliczane przez minimum 4 miesiace. Wiecej na orange.pl/roaming#fup

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 28 dziki_losos

Tylko z powodu zniesienia opłat roamingowych mam abonament w Orange. Cóż, żegnaj abonamencie, witaj znowu pre-paid!

! Odpowiedz
4 46 qqryk

Powiedzmy wprost: Prawo Unii Europejskiej (ani żadne inne prawo, nigdzie na świecie) nie ma najmniejszego znaczenia jeżeli nie jest korzystne dla korporacji czy mafii.

! Odpowiedz
2 59 fred_

Prosze mi wytlumaczyc po co znoszony byly oplaty roamingowe, jezeli teraz znowu je wprowadzaja? To jest chore.

! Odpowiedz
10 13 druzjan

5 gr/min i 1gr/MB to nie są żadne opłaty. Ty sobie przypomnij, jak z nas zdzierali, zanim UE nie uregulowała szamba. Jeszcze zostały "połączenia międzynarodowe" w ramach UE. Nie rozumiem tego mechanizmu, jak jestem u sąsiadów, to płacę 35 gr/min, jak dzwonię z Polski do UE, to płacę 200 gr / min.

! Odpowiedz
6 13 pkotowski odpowiada druzjan

Używając VOD (w HD, coraz częściej 4K) czy innych usług streamingowych nabije się spokojnie kilkaset, a nawet kilka tysięcy zł miesięcznie. Część osób zrobi to nieświadomie odpalając filmy w telefonie podczas podróży, na tylnej kanapie samochodu. Dla wielu jest to dość istotna kwota budżetu domowego ;)

! Odpowiedz
6 18 trollmaster odpowiada pkotowski

trzeba mieć nasrane w głowie, by oglądać filmy w roamingu na komórce.
I koniecznie w 4K, wtedy nawet szmira automatycznie staje się arcydziełem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne