80 tys. wniosków na dofinansowanie wymiany kopciuchów

Na dofinansowanie wymiany pieców do ogrzewania złożono 80 tys. wniosków - mówił w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk pytany o program "Czyste powietrze". Dodał, że blisko 70 tys. kopciuchów już zostało wymienionych.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)
"Spodziewam się, że w tym sezonie grzewczym blisko 80 tys. tych pieców będzie wymienionych" - powiedział w czwartek w radiowej Jedynce szef resortu środowiska. Jego zdaniem ok. 70 tys. kopciuchów już zostało wymienionych.

Minister środowiska przypomniał, że w programie "Czyste powietrze" drugim elementem wsparcia jest ulga podatkowa. "Ci beneficjenci nie składają wniosków do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, więc ilu ich jest, dowiemy się, jak złożą PIT, czyli na koniec maja 2020 roku" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że łączny koszt wymiany pieca i termomodernizacji może sięgać 53 tys. zł i od tej sumy liczona jest dotacja, która wynosi od 30 do 90 proc., "w zależności od zamożności właściciela domu jednorodzinnego".

W ramach programu "Czyste powietrze" właściciele domów jednorodzinnych mogą się starać o dotacje i pożyczki na termomodernizację nieruchomości, wymianę pieców grzewczych. Budżet programu na 10 lat to ponad 100 mld zł.

Kowalczyk odniósł się też do uzgodnień ws. zaostrzenia przepisów dotyczących informowania i alarmowania o smogu. "Będziemy obniżać normy ostrzegania i alarmowania dla pyłów zawieszonych po to, żeby bardziej wyczulić na ten problem" - mówił.

Resort środowiska przekazał Ministerstwu Zdrowia propozycję ostrzejszych przepisów antysmogowych, których konsekwencją ma być częstsze informowanie o dużych stężeniach zanieczyszczeń. Nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu mogą spaść o połowę.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 2012 r., w Polsce alarm smogowy ogłaszany jest po przekroczeniu średniodobowej wartości 300 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10. Poziom informowania w przypadku PM10 to 200 mikrogramów. Polskie normy są najwyższe w Unii Europejskiej. Nasze miasta należą ponadto do najbardziej zanieczyszczonych smogiem w Europie.

Jak dowiedziała się PAP, we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk przesłał do szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego pismo dotyczące propozycji nowych, ostrzejszych przepisów dotyczących alarmowania o smogu. Zgodnie z tą propozycją, alarm smogowy miałby być ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10, poziom informowania miałby wynieść 100 mikrogramów.

autor: Magdalena Jarco

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 wizytator

"w zależności od zamożności właściciela domu jednorodzinnego".
Jak zwykle polaczek cwaniaczek tak daje żeby nie dać. Czy Niemcy przy wymianie starych diesli są dzieleni na zamożniejszych mniej czy bardziej?

! Odpowiedz
4 5 wizytator

Dodam jeszcze taki swój wywód. Czy nie lepiej całą kase przeznaczyć tylko na wymianę piecy dla każdego potrzebującego? Przecież jakość powietrza zależy tylko od czystego komina, a nie styropianu na ścianie. Dać po 50% na koszty zmiany źródła ciepła każdemu i problem z powietrzam mamy z głowy i to bardzo szybko. A styropian niech sobie klei każdy we własnym zakresie.
A z takimi wymogami jak teraz to wszystko będzie się ślimaczyć latami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 tomasz_jk odpowiada wizytator

Nikt o zdrowych zmysłach nie wymieni kopciucha na piec gazowy lub elektryczny zanim nie ociepli dobrze budynku ( w tym wymiana okien i drzwi zewnętrznych ). Jeśli dopłata byłaby tylko do wymiany pieca, to ten program na starcie nie miałaby szans na powodzenie. Z tego co wiem to i tak nie dostanie się dofinansowania do termoizolacji jak jednocześnie nie zrezygnuje się z kopciucha na rzecz innego źródła ciepła. Druga sprawa, nie wiem czy to prawda, ale jeśli jest poprowadzony gaz do posesji to np. nie pozwolą zainstalować pieca na ekogroszek klasy 5.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne