60 dni aresztu dla b. wiceprezes ARP i szefa Wasko

Sąd rejonowy Warszawa-Wola zdecydował o aresztowaniu na 60 dni zatrzymanych w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne b. wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Patrycji Z i prezesa Wasko Wojciech W. dowiedziała się PAP w sądzie.

          60 dni aresztu dla b. wiceprezes ARP i szefa Wasko
60 dni aresztu dla b. wiceprezes ARP i szefa Wasko (fot. clearviewstock / YAY Foto)

Rzeczniczka prasowa warszawskiego sądu okręgowego sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak poinformowała PAP, że sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował sześćdziesięciodniowy areszt - do 10 lipca. W uzasadnieniu sąd uznał, że dowody przedstawione przez prokuratora uprawdopodabniają popełnienie czynów przez te osoby.

"Sąd powołał się w uzasadnieniu na treści rozmów nagranych podczas kontroli operacyjnej, a także wyjaśnienia jednego ze współpodejrzanych oraz historię rachunków bankowych" - wyjaśniła rzeczniczka prasowa. "Sąd wskazał, że zachodzi realna obawa matactwa, ze względu na sposób działania, powiązania zawodowe i towarzyskie podejrzanych oraz działania kamuflujące pewne zachowania oraz grożące im surowe kary - do 8 lat więzienia" - powiedziała relacjonując uzasadnienie decyzji.

Wyjaśniła, że 60-dniowy, a nie trzymiesięczny areszt sad zastosował, ponieważ zgromadzono w bardzo bogaty materiał dowodowy zebrany w postępowaniu przygotowawczym. Sprawę prowadziła rzeszowska delegatura CBA w śledztwie prowadzonym przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

W środę CBA zatrzymało też cztery inne osoby, m.in. współwłaściciela Grupy Nowy Styl Jerzego K. Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział PAP w piątek, że wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty, a wobec Jerzego K. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 75 tys. zł.

CBA informowało wcześniej, że sprawa ma związek z przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych oraz tzw. praniem brudnych pieniędzy i dotyczy lat 2014 i 2015.

W czwartek prokuratura krajowa podała, że działania CBA są prowadzone w ramach śledztwa dotyczącego korupcji i bezprawnego załatwiania spraw w ARP. Prowadzone jest ono przez

"Wszystkim zostały przedstawione zarzuty korupcyjne - wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych oraz udzielania pomocy w przyjęciu tych korzyści. Dodatkowo była wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA usłyszała zarzut przekroczenia uprawnień, a jedna z osób jest także podejrzana o pranie brudnych pieniędzy - informowała w czwartek PK.

Nowy Styl w piątkowym oświadczeniu podał, że zarzuty przedstawione współwłaścicielowi Grupy Nowy Styl "dotyczą rzekomego wywierania wpływu na pracowników instytucji państwowej w zamian za zwolnienie gwarancji bankowej związanej z realizowaną przez spółkę inwestycją budowy fabryki mebli w Jaśle". W ocenie jego prawników zarzuty są nieuzasadnione - zaznaczono.

Według firmy zwolnienie gwarancji bankowej miało pełne uzasadnienie w przepisach prawa oraz umowie na dofinansowanie, gdyż spółka spełniła warunki jego uzyskania, tj. rozliczyła etap inwestycji, co zostało sprawdzone i potwierdzone przez organ kontrolujący.

"Prywatna znajomość z Panią Patrycją Z. i wyjazdy z jej udziałem nigdy nie były wykorzystywane w celu uzyskania jakichkolwiek korzyści dla Spółki" - zapewnił zarząd firmy. "Pragniemy podkreślić, że zaistniała sytuacja nie ma wpływu na operacyjne funkcjonowanie Grupy Nowy Styl" - zaznaczyła firma w oświadczeniu.(PAP)

ago/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 ~miro

skończyla sie ochrona dla świętych krów-złodzieji

! Odpowiedz
1 8 ~zeflik

Naiwny jesteś. Zmienili sie jedynie ochraniani.

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 ~podatnik

A w Infoaferze Witold Drożdż były wiceminister dość, że na wolności to w Orange był Przewodniczącym Komisji ds. Etyki Orange Polska / Dyrektor Wykonawczy ds. Korporacyjnych mimo postawionych zarzutów prokuratorskich!

! Odpowiedz
2 13 ~ger

DOKUMENTY dla Schetyny, Petru i Kosiniaka -Małysza ----można obejrzeć w katowickiej prokuratorze ws. korupcji byłego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa tow. (ZSL-PSL) Burego wysokiego funkcjonariusza PSL( ZSL) Chcieliście formy pisemnej to ją macie:-))) Bury to kolega Kosiniaka-Kamysza, Petru, Schetyny....

! Odpowiedz
1 12 ~max

"majka" --wyluzuj lemingu, oderwij się na chwilę od gadzinówek GW i WSI to ci dobrze zrobi;-)))

! Odpowiedz
19 3 ~majka

Wpisy sfrustrowanego pismatołka widzę na forum. Jak zwykle będziemy musieli wypłacić odszkodowanie tak zwanym podejrzanym.

! Odpowiedz
1 11 ~max

Cenzor "BANKIERA" szaleje....Nabytek z wsi?

! Odpowiedz
4 17 ~ger

SCHETYNA, PETRU i ten rolnik z Marszałkowskiej, prezes PSL(ZSL) ---życzyliście sobie dokumentów to je znajdziecie w w-wskiej prokuraturze;-)) Tłuste rudo-czerwone koty śmierdzą
strachem przed rozliczeniem, osądzeniem i osadzeniem.

! Odpowiedz
8 21 ~emerton

BRAWO CBA --ucinać macki RUDO-CZERWONEJ ośmiornicy która oplotła od 8 lat nasz kraj!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WASKO -4,52% 0,89
2020-04-01 17:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil