REKLAMA

Dokąd płyną inwestycje zagraniczne?

2020-01-20 14:00
publikacja
2020-01-20 14:00

Stany Zjednoczone były w ubiegłym roku największym odbiorcą bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie - wynika z danych UNCTAD. Imponujący wzrost napływu zanotował Singapur, a potężne spadki zaliczyły m.in. Holandia i Hongkong.

/ fot. roma'Studio / Shutterstock

W 2019 r. globalna wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) wyniosła 1,39 bln dolarów, czyli o 1 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika ze wstępnych szacunków UNCTAD. Odrzucając zaciemniające obraz jednorazowe, duże transakcje oraz przepływy wewnątrzfirmowe, inwestycje wzrosły o 5 proc. - zaznaczają eksperci.

Większość środków - 695 mld dol. - trafiło do krajów definiowanych przez UNCTAD jako rozwijające (w tym Hongkongu). Nieznacznie mniej - 643 mld dol. - do państw rozwiniętych. Napływ kapitału na rynki rozwijające spadł o zaledwie miliard dolarów względem 2018 r., a do Ameryki Północnej wzrósł o tę samą kwotę. Aż o 15 proc. (52 mld dol.), do 305 mld dol., spadła za to wartość BIZ w Unii Europejskiej. Analitycy starają się eliminować ze statystyk tzw. "inwestycje fantomowe", czyli te podejmowane w celu unikania opodatkowania.

Czym są bezpośrednie inwestycje zagraniczne?

BIZ - całkowite lub częściowe przejęcie własności istniejącego podmiotu gospodarczego za granicą lub utworzenie nowego w celu prowadzenia tam działalności biznesowej. MFW i OECD uważają, że inwestycja może być uznana za bezpośrednią, jeśli w jej wyniku udział inwestora w spółce jest nie mniejszy niż 10%, przy zachowaniu kryterium efektywnego głosu w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Źródło: Rymarczyk J., Biznes międzynarodowy, Warszawa 2012

UNCTAD zwraca uwagę na następujące zmiany w 2019 r.:

  • spadek BIZ w Zjednoczonym Królestwie o 6 proc. w obliczu brexitu,
  • spadek BIZ w Hongkongu o blisko połowę, w tym wskutek wycofywaniu inwestycji przez zagraniczne podmioty,
  • wzrost BIZ w Singapurze o 42 proc., do 110 mld dol. dających krajowi miejsce na podium w klasyfikacji największych odbiorców BIZ na świecie,
  • brak zmian w skali inwestycji u dwóch czołowych krajów goszczących BIZ - USA i Chinach,
  • wzrost BIZ w Brazylii o 26 proc. w obliczu rozpoczęcia programu prywatyzacyjnego,
  • potrojenie napływu BIZ do Niemiec w obliczu zwiększenia kredytów dla spółek córek zlokalizowanych nad Renem od innych podmiotów należących do tej samej korporacji transnarodowej.
Najwięksi odbiorcy bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie w 2019 r. [mld dol.]
1. USA 251 (w 2018 r.: 254)
2. Chiny 140 (139)
3. Singapur 110 (78)
4. Brazylia 75 (60)
5. Zjednoczone Królestwo 61 (65)
6. Hongkong 55 (104)
7. Francja 52 (37)
8. Indie 49 (42)
9. Kanada 47 (43)
10. Niemcy 40 (12)
Źródło: UNCTAD

W naszym najbliższym otoczeniu - Unii Europejskiej - wyróżniały się również Irlandia, gdzie BIZ wzrosły do 37 mld dol. z -28 mld dol. w 2018 r., oraz Holandii, gdzie spadły do 1,9 mld dol. z 114 mld dol. rok wcześniej. Oba przykłady są dobrą ilustracją specyfiki bezpośrednich inwestycji zagranicznych - do napływu w danym roku zalicza się również dezinwestycje, czyli wycofywanie kapitału z kraju goszczącego przez inwestorów zagranicznych. W ten sposób napływ do Irlandii był w 2018 r. ujemny, natomiast w przypadku Holandii w 2019 r. odliczono 36 mld dol. z powodu debiutu giełdowego Prosusa, spółki należącej do południowoafrykańskiego Naspersa. Osobną kategorią są BIZ wychodzące z kraju macierzystego, ale o nich UNCTAD w dzisiejszej publikacji nie wspomina.

UNCTAD zwraca również uwagę na potężny spadek międzynarodowych fuzji i przejęć - aż o 40 proc. do 490 mld dol. To najniższy wynik od 2014 r., gdy było to 428 mld dol. Za większość spadku odpowiada Unia Europejska, natomiast w ujęciu sektorowym - usługi (-56 proc., do 207 mld dol.), głównie finansowe i ubezpieczeniowe.

Eksperci spodziewają się wzrostu inwestycji w tym roku, choć podkreślają, że niepokojący jest spadek wartości ogłoszonych projektów typu greenfield o 22 proc. - do 784 mld dol. z 999 mld dol. w 2018 r.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
silvio_gesell
W metalach ziem rzadkich i w palladzie?
open_mind
A tymczasem Boeing zamierza pożyczyć 10 miliardów dolarów lub więcej, aby móc przetrwać kryzys „737 Max”, donosił dziś CNBC, powołując się na ludzi zaznajomionych z tą sprawą. I wiadomo jego akcje poszybują, samoloty odwrotnie – znaczy na parking.
marianpazdzioch
Pierwsze państwo UE jest dopiero 6. z dużą stratą do "malutkiego" Singapuru. To mówi wszystko.
marxs
Francja świetne siódme miejsce a PISy ryje drą że to upadły kraj pewnie dlatego że nienawidzą (zresztą jak prawie wszystkich)Pana Macrona który leje pałami w Paryżu francuskich nierobów z kręgu świętych krów u nas górnicy i święte mundurowe oraz służby specjalne(na ich "pracy" i prowokacjach stoi Francja świetne siódme miejsce a PISy ryje drą że to upadły kraj pewnie dlatego że nienawidzą (zresztą jak prawie wszystkich)Pana Macrona który leje pałami w Paryżu francuskich nierobów z kręgu świętych krów u nas górnicy i święte mundurowe oraz służby specjalne(na ich "pracy" i prowokacjach stoi PISowski reżim) krowy dostają co rusz podwyżki pensji ,coraz wcześniejsze emerytury a dodatki do pensji to już trudno zliczyć ile ich jest
jacyna2017
Jeden rok to żaden trend, ale 'wiernemu' wystarczy! Ten 'pan' leje pałami także ostatnio protestujących prawników i UE nic, a u nas specjalna kasta wymiaru 'sprawiedliwości' właśnie jako święte i skorumpowane krowy broni swoich interesów i UE & p Macron są zaniepokojeni!
fakty odpowiada jacyna2017
Czy sprawa kolizji drogowej we Francji trwa 4 lata, tak jak sprawa Beatki i cinqucento ? Mój pies znałby wynik po 15 minutach, a PISiorski prokurator nie jest w stanie dowodów upilnować i się biedakowi zniszczyły. Jeśli tak wygląda ta reforma to ja dziękuję.
kerad_ odpowiada fakty
Bo w każdym normalnym kraju jakby ktoś wjechał w kolumnę rządową to byłby surowo ukarany, a w Polsce robi się z niego bohatera i jakby mu przywalili mandat to okazało by się, że praworządność jest zagrożona!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki