REKLAMA

1,5 mln zł na rozbudowę systemu monitoringu powietrza w Trójmieście

2019-09-05 11:28
publikacja
2019-09-05 11:28

1,5 mln zł będzie kosztować rozbudowa Systemu Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Trójmiejskiej. Powstaną dwie nowe stacje monitoringu, a cztery zostaną zmodernizowane – poinformowała w czwartek PAP Dorota Patzer z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Jak przekazała starsza inspektor z biura prasowego kancelarii marszałka województwa pomorskiego Dorota Patzer, projekt ma zostać zrealizowany do końca września 2020 r. Jego całkowita wartość to ponad 1,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie ponad 1,2 mln zł.

Patzer dodała, że w efekcie realizacji projektu zostanie rozbudowany System Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Trójmiejskiej. W ramach niego powstać mają dwie nowe stacje monitoringu na terenie Trójmiasta - stacja komunikacyjna w Gdańsku oraz stacja tła miejskiego w Sopocie, a cztery istniejące mają zostać zmodernizowane. W wyniku tego będą one miały możliwość równoczesnego pomiaru pyłu drobnego PM2,5 i PM10.

"W ramach systemu powstanie także zintegrowany system publikacji informacji o jakości powietrza, obejmujący zarówno nowe stacje powstałe w ramach projektu, jak i już istniejące. Rozbudowany system monitoringu pozwoli monitorować na bieżąco jakość powietrza w trybie on-line na większym niż dotąd obszarze oraz informować mieszkańców o wynikach monitoringu i możliwych zagrożeniach" – zaznaczyła inspektor.

W wyniku realizacji projektu system funkcjonujący na terenie Trójmiasta włączony ma zostać do systemu europejskiej sieci informacyjnej, a wyniki pomiarów z rozbudowanej sieci mają być wykorzystywane do opracowywania modeli jakości powietrza oraz różnych dokumentów strategicznych, w tym m.in. programów ochrony powietrza, planów gospodarki niskoemisyjnej, strategii elektromobilności.

Jak poinformowała Patzer, umowa na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej realizacji projektu dotyczącego rozbudowy elementów systemu monitoringu powietrza na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni została podpisana w środę w Gdańsku przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego oraz prezesa zarządu Piotra Stepnowskiego i wiceprezesa Mirosława Schmidt ze strony Fundacji Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej ARMAAG.

Fundacja Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej została założona w 1993r. przez Gdańsk, Gdynię, Sopot i Tczew oraz spółkę Nederpol w celu utworzenia sieci monitoringu regionalnego powietrza atmosferycznego poprzez jego bezpośrednie pomiary w różnych punktach, wybranych jako reprezentatywne dla jakości powietrza. Obecnie w sieci pomiarowo-informacyjnej ARMAAG jest dziewięć stacji na terenie aglomeracji trójmiejskiej.(PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki