Związek Banków Polskich przewiduje przyszłość BIK

ZBP prognozuje, że w obecnym roku ilośc sprzedanych przez BIK raportów kredytowych może wynieść 14 mln, a w kolejnych osiągnąć 18 – 20 mln sztuk. Nadzieje wiąże też z pozyskana ostatnio przez BIK platformą InfoMonitor.

„Ubiegły rok był wyjątkowo korzystny dla Biura Informacji Kredytowej. Udostępniliśmy bankom ponad 12 mln raportów kredytowych, co przełożyło się na zysk netto przekraczający 13 mln zł. Jest to wynik przed audytem" - podkreślił Krzysztof Markowski, prezes zarządu BIK.” – donosi PAP.

„Jak poinformował Pietraszkiewicz, 9 marca Biuro Informacji Kredytowej odkupiło udziały w spółce InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej od głównych udziałowców: KGHM Polska Miedź, Polkomtela, PZU i PKO Banku Polskiego. Tym samym udział BIK w spółce wzrósł o 59pkt proc. do 86%. Mniejszościowymi akcjonariuszami spółki są Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i ZBP.” – czytamy dalej.

„InfoMonitor (BIG) jest elektroniczną platformą wymiany informacji gospodarczych o wiarygodności konsumentów i przedsiębiorców. Biuro jako jedyne w kraju biuro informacji gospodarczej oferuje dostęp do baz pochodzących ze wszystkich sektorów gospodarki, w tym także z sektora bankowego. Od 1 stycznia do końca lutego tego roku konsumenci i przedsiębiorcy zakupili w InfoMonitorze 121 tys. raportów z informacją gospodarczą. Do końca tego roku przewidywana sprzedaż ma sięgnąć około 1 mln.” – głoszą informacje z PAP-u.

InfoMonitor istnieje od 2005 r. Ma dostęp do rejestru dłużników, a także do raportów BIK. Tak wzmocnione „siły” Biura Informacji Kredytowej mogą teraz wydawać opinie o klientach banków wielowymiarowo i, jak się wydaje, coraz kompetentniej.

Źródło: Onet.pl, BIK może udostępnić bankom 14 mln raportów kredytowych, PAP, 19. 03. 2007.

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl