Duże miasta potrzebują więcej mieszkań czynszowych

Chcemy, by w dużych miastach powstawało więcej mieszkań czynszowych; w przyszłym tygodniu pokażemy pakiet 9 zmian dotyczących budownictwa mieszkaniowego - zapowiedziała we wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

W rozmowie transmitowanej na portalu radiowej Jedynki Emilewicz była pytana o to, co trzeba naprawić w rządowym programie "Mieszkanie Plus". "Chcielibyśmy przyspieszyć pewne zmiany w prawie budowlanym, procedurach, które wydarzyły się w poprzedniej kadencji, są bezsprzecznie sukcesem. I najlepszym materialnym sukcesem jest 207 tys. mieszkań oddanych w 2019 roku" - powiedziała.

Poinformowała, że w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany pakiet rozwiązań w zakresie budownictwa mieszkaniowego, składający się z kilku elementów.

"W dużym miastach, gdzie rotacja ludności jest największa, gdzie potrzeba mieszkaniowa jest największa, chcemy sprawić, by powstawało jeszcze więcej mieszkań czynszowych, czyli o dostępnym czynszu dla tych, którzy nie kwalifikują się do korzystania z zasobów komunalnych, ale jeszcze nie mają zdolności kredytowej. I w tym celu chcielibyśmy wesprzeć budownictwo społeczne" - wyjaśniła.

Jak mówiła, obecnie budownictwo społeczne może korzystać z 25 proc. bezzwrotnego grantu z Banku Gospodarstwa Krajowego. "My tę kwotę zwiększamy do 35 proc. To oznacza, że tego typu inwestycja jest łatwa i do udźwignięcia przez spółki samorządowe" - mówiła.

Wsparcie budownictwa czynszowego ma być jednym z elementów pakietu zmian. Kolejne mają być adresowane m.in. do osób, które kupują mieszkanie na własność i do segmentu mieszkań komunalnych. "Także duże zmiany w tym roku do wykonania, które mam nadzieję zaskutkują jeszcze większym wolumenem mieszkań dostępnych na rynku" - powiedziała.

Autor: Karolina Mózgowiec

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 anna_domagalczyk

To może namieszać januszowym inwestorom. Deweloperzy zgłaszali akces do budowy mieszkań z programów społecznych i rzadowych już rok temu, a teraz budownictwo społeczne będzie jedynym z zagwarantowanymi środkami na budowę. A jak powstanie trochę mieszkań komunalnych i TBSowych, to one zabiora klientów głównie małym "inwestorom". Duże firmy zajmujace się najmem dadza sobie rade, jak zwykle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 jasiek2017

GrzegorzKubik napisz, że PiS ma świetny program Mieszkanie + ! Plizzz

! Odpowiedz
0 0 dziki_losos

Powtarzajcie za mną: zamiast dzierżawy gruntu - dzierżawa mieszkań! Czas dostatku dla Polski!

! Odpowiedz
0 9 ruhe

Swietny plan. Zamiast zwiekszac dostępność mieszkań budujmy wiecej slumsow...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne