Zmiany w Chinach. Więcej rynku, mniej obozów i drugie dziecko

Po miesiącach spekulacji Komunistyczna Partia Chin wreszcie uchyliła rąbka tajemnicy w sprawie reform, których realizacja w ciągu najbliższej dekady ma diametralnie zmienić Państwo Środka.

Chiny: drugie dziecko i likwidacja obozów
Źródło: Thinkstock

O reformach, o których dyskutowano podczas ostatniego plenum, poinformowała państwowa agencja informacyjna Xinhua. Zdaniem niektórych komentatorów skalę zapowiedzianych zmian można porównać do rewolucji autorstwa Denga Xiaopinga. Tamta rewolucja zmieniła odizolowane i pogrążone w komunistycznej nędzy Państwo Środka w drugą największą gospodarkę świata, która zapewniła cywilizacyjny skok setkom milionów ludzi.

W Chinach będzie można mieć drugie dziecko

Pierwszą z przedstawianych reform jest złagodzenie „polityki jednego dziecka”. W myśl nowych rozwiązań zgodę na drugiego potomka dostaną te pary, w których przynajmniej jeden partner jest jedynakiem. W opublikowanym w piątek dokumencie wskazano, że zmiana polityki planowania rodziny ma sprzyjać "długofalowemu zrównoważonemu rozwojowi populacji w Chinach". Inaczej mówiąc partia stawia czoła katastrofie demograficznej, o której od lat piszą ekonomiści.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zniesiony zostanie także system obozów pracy, zwanych w oficjalnej nomenklaturze „reedukacją poprzez pracę”. Za decyzją stoją chęci „poprawy przestrzegania praw człowieka i ulepszenia praktyk sądowych” – czytamy w komunikacie wydanym przez KP Chin.

Kolejną zapowiedzianą rewolucją w chińskim systemie sądowniczym jest „stopniowe ograniczanie stosowania kary śmierci”. Obecnie Chiny pod względem przypadków wymierzania kary głównej zajmują pierwsze miejsce na świecie. W Państwie Środka wykonuje się rocznie ponad 2000 wyroków śmierci, czyli więcej niż łącznie we wszystkich innych krajach.

Chińskie zmiany gospodarcze

Zgodnie z komunistyczną tradycją trzecie plenum z udziałem nowej ekipy rządzącej zostało poświęcone sprawom gospodarczym. Jak donosi Xinhua, chińskie władze zdecydowały się otworzyć krajowy sektor bankowy na zagraniczny kapitał. Na początek zagraniczne podmioty prywatne będą mogły zakładać „małe i średnie banki”.


»Chiny na krawędzi kryzysu bankowego

Ostatnią z wyszczególnionych przez rządową agencję informacyjną reform jest zapowiedź zwiększenia wypłaty dywidend z przedsiębiorstw państwowych. Do 2020 r. rząd w Pekinie chce uzyskiwać z „narodowych czempionów” o 30% więcej.

W komunikacie wydanym po zakończeniu plenum partia zapowiedziała zezwolenie siłom rynkowym na odgrywanie decydującej roli w alokacji zasobów. Rezultaty reformy mają zostać osiągnięte do roku 2020. Dotychczas - zauważyła Xinhua - rola rynku w chińskiej gospodarce była oficjalnie określana jako elementarna.

/mz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~Obiektywnie

Prosze napiszcie co myslicie...

! Odpowiedz
1 0 ~endi

Porównując liczbę ludności obu krajów zdecydowanie więcej wyroków śmierci jest w demokratycznych Stanach , aż wstyd

! Odpowiedz
1 0 ~BEZROBOTNY

a zobaczcie co TUSK Z KACZYŃSKIM ZROBILI W NASZYM (K)RAJU

http://polskabieda.com/

! Odpowiedz
1 1 ~Polkot

Jakoś, tytuł newsa nie przystaje do treści. Obozy pracy mają być zlikwidowane (przynajmniej formalnie) a drugie dziecko tylko dla wybranych - najpierw Chińczycy robili co mogli żeby mieć drugie dziecko, a teraz będą musieli kombinować jak wykazać że są jedynakami. Najbardziej cieszy możliwość zakładania banków. Jak się gospodarka umocni, w oparciu o rodzimą walutę, to dolara szlag trafi i skończy finansowa bańka FEDu i drukowaniem pustego pieniądza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Deng

"Nieważne czy kot jest biały czy czarny... Łowi myszy aż miło I wkrótce bankrutujący Zachód się o tym przekona w starciu ekonomicznym z tą czołową /realną a nie dmuchaną/ potęgą
Nie mówiąc o pętakach POkroju tuska i przydupasach

! Odpowiedz
1 0 ~Luk

Chiny mają ok. 200% PKB długu i gigantyczną bańkę na runku nieruchomości dmuchaną przez partię rządową w "sposób kontrolowany" ( :D ). Są na pewno w lepszej sytuacji niż zachód i na dodatek mają zapewne największe rezerwy złota, ale mimo wszystko nie obędzie się bez dużego dołka.

! Odpowiedz
2 0 ~Z. odpowiada ~Luk

Skąd wziąłeś tę sensacyjną informację o 200% PKB długu? "Trochę" mija się z rzeczywistością. Szacowana wartość długu Chin w odniesieniu do PKB w 2012 roku to 31.7%. A w roku 2011 było to 38.5% Czyli dług jest, delikatni mówiąc, kilka razy mniejszy niż wartość, którą przytoczyłeś. Do tego widać, że ulega zmniejszeniu, a nie rośnie jak w krajach zachodnich. Źródło: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ch.html#Econ

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Sceptyk

Komunistyczna Partia Chin uważa, że rynek powinien odgrywać główną rolę w alokacji zasobów! Trzeba będzie zmienić nazwę Partii na Wolnorynkowa (Nie-demokratyczna) Partia Chin ;)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil