REKLAMA

Zmiana w podatku od kopalin zakłada zmniejszenie go poprzez darowiznę na rzecz samorządu

2018-10-16 09:50
publikacja
2018-10-16 09:50

Zmiana w podatku od kopalin zakłada zmniejszenie go poprzez darowiznę na rzecz samorządu, która maksymalnie może wynieść 5 proc. podatku - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

"Celem tej regulacji jest wprowadzenie możliwości obniżenia kwoty podatku od wydobycia niektórych kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze jest prowadzona działalność wydobywcza. Ideą rozwiązania przewidzianego w projekcie jest wzmocnienie związku (więzi) przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem ww. kopalin z miejscem prowadzenia jego działalności" - napisano.

"Zakłada się wprowadzenie do ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin regulacji umożliwiającej odliczenie od tego podatku darowizn przekazanych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiatu lub województwa), na terenach których prowadzona jest działalność wydobywcza podlegająca opodatkowaniu. Przewiduje się, iż kwota odliczenia nie będzie mogła przekroczyć 5 proc. podatku z tytułu wydobycia niektórych kopalin. Stosownego odliczenia dokonywać się będzie w deklaracji składanej za miesiąc, w którym dokonano darowizny" - dodano.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin jest pobierany w Polsce od kwietnia 2012 r. Jedynym płatnikiem tego podatku jest KGHM.

Ministerstwo Finansów podało w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa, że dochody z podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły na koniec sierpnia 1,17 mld zł, co daje 90,8 proc. planu. W tym roku rząd zakłada wpływy na poziomie 1,6 mld zł. (PAP Biznes)

kuc/ epo/ map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
_jasko
Raczej nie zmniejszenie, ale przekazanie części podatku na rzecz samorządu w zamian za głosy wyborcze.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki