REKLAMA

Złagodzenie sankcji za powrót do rozmów o pakcie nuklearnym? Iran stawia żądania

2023-09-21 17:27
publikacja
2023-09-21 17:27

Irański prezydent Ebrahim Raisi oświadczył w środę, że USA powinny złagodzić sankcje, by zamanifestować dobrą wolę i doprowadzić do reaktywacji międzynarodowej umowy nuklearnej z 2015 roku między światowymi mocarstwami a Teheranem - podaje w czwartek AP.

Złagodzenie sankcji za powrót do rozmów o pakcie nuklearnym? Iran stawia żądania
Złagodzenie sankcji za powrót do rozmów o pakcie nuklearnym? Iran stawia żądania
fot. WANA NEWS AGENCY / / FORUM/Reuters

Raisi powiedział podczas konferencji prasowej w Kairze, po powrocie ze spotkania światowych liderów w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, że Amerykanie wielokrotnie wysyłali sygnały "wieloma kanałami, że chcą podjąć dialog" z Teheranem, jednak władze Iranu uważają, że "solidną podstawą do kontynuowania (negocjacji)" byłoby wcześniejsze złagodzenie restrykcji.

Prezydent zastrzegł jednak, że Iran "nie odszedł od stołu rozmów", i ocenił, że to wycofanie USA z porozumienia nuklearnego w 2018 roku przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa i nałożenie na Teheran nowych restrykcji było "podeptaniem" zobowiązań Waszyngtonu.

Sankcje sparaliżowały gospodarkę Iranu, a szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) poinformował, że Teheran spowolnił ostatnio wzbogacanie uranu. Zostało to zinterpretowane jako sygnał, że irańskie władze są zainteresowane poprawą relacji z Waszyngtonem, a fakt, że w poniedziałek uwolniono więzionych w Iranie Amerykanów w zamian za odmrożenie części ulokowanych za granicą irańskich aktywów, zdaje się potwierdzać taką ocenę sytuacji - komentuje Associated Press.

Tymczasem rozmowy o ożywieniu umowy nuklearnej prowadzone od kilku lat w Wiedniu utknęły w martwym punkcie. W obradach udział brały delegacje państw sygnatariuszy paktu, czyli Iranu oraz Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin i Niemiec. Amerykanie uczestniczyli w rozmowach pośrednio, bowiem Teheran nie zgodził się na ich obecność przy stole negocjacyjnym.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi produkcję broni jądrowej. Iran twierdzi, że jego program atomowy nie służy celom militarnym, co Raisi powtórzył.

Gdy w 2018 roku Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia i nałożył na Iran nowe restrykcje, Teheran przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. (PAP)

fit/ mms/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki