Zgoda rodziców na wejście organizacji do szkół i edukacja domowa. Są prezydenckie projekty

2020-07-03 12:02, akt.2020-07-04 09:33
publikacja
2020-07-03 12:02
aktualizacja
2020-07-04 09:33
fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Składam prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.

Organizacje wejdą do szkół po zgodzie od rodziców

Prezydent przypomniał o podpisaniu przez siebie Karty Rodziny. Jak mówił, jest tam mowa m.in. o prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.

"Czas najwyższy, by w naszym systemie prawnym, zgodnie z oczekiwaniami rodziców, wreszcie to prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami było realizowane" - zaznaczył prezydent.

Poinformował, że składa prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców.

Edukacja domowa w formie ustawy

Uważam, że rodzice powinni mieć możliwość realizowania edukacji domowej w formie ustawowej; taka edukacja odbywała się w ostatnim czasie właściwie we wszystkich polskich domach i sprawdziła się - ocenił też w piątek prezydent Andrzej Duda.

Podczas konferencji prasowej mówił również o edukacji domowej, która "odbywała się w praktyce w ostatnim czasie właściwie we wszystkich domach w Polsce" w związku z zamknięciem szkół z powodu koronawirusa. "Rodzice wielokrotnie siedzieli przy komputerach z dziećmi, wspierali, pomagali się uczyć i realizowali z nimi dodatkowo program szkolny po to, żeby dzieci mogły skończyć ten rok szkolny bez strat" - przekonywał prezydent. Jego zdaniem taka formuła nauki "sprawdziła się i działa dobrze".

Dlatego - mówił - "uważam, że rodzice powinni mieć możliwość realizowania edukacji domowej w formie ustawowej". Jak jednocześnie wskazał, "kilka dni temu, już po ogłoszeniu przeze mnie Karty Rodziny, w której zresztą o edukacji domowej także jest mowa, został zgłoszony poselski projekt w tej sprawie".

"Mam nadzieję, że oba te projekty - zarówno mój, dotyczący decyzji podejmowanej przez rodziców w sprawach edukacyjnych, programowych i organizacji, które mogą prowadzić na terenach szkół zajęcia z dziećmi (...), jak również dotyczący edukacji domowej, jak najszybciej zostaną rozpatrzone przez parlament i będziemy mieli te przepisy w naszym systemie prawnym" - powiedział prezydent.

PiS i Konfederacja za inicjatywą prezydenta Dudy ws. zmian w prawie oświatowym, inne kluby nastawione negatywnie

Tylko posłowie PiS i Konfederacji spytani przez PAP pozytywnie ocenili inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy, który ogłosił, że chce zmian w prawie oświatowym i większej kontroli rodziców nad treściami przekazywanymi w szkole przez różne organizacje. Pozostałe kluby wskazują na wyborczy cel tej inicjatywy.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że składa prezydencki projekt zmiany Prawa oświatowego, zgodnie z którym działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagać nie tylko zgody dyrekcji szkoły, ale przede wszystkim zgody rodziców.

Urszula Rusecka (PiS), szefowa komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreśliła, że zgoda rodziców na treści przekazywane w szkołach przez organizacje pozarządowe jest bardzo potrzebna. "Musimy wypełniać konstytucyjne prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z ich przekonaniami. To rodzic kształtuje i bierze odpowiedzialność za wychowanie dzieci, jednocześnie powierza szkole to co ma najcenniejszego - czyli własne dziecko" - powiedziała PAP Rusecka.

Szefowa komisji rodziny podkreśliła, że obecnie rodzice zostawiając dziecko w szkole "nie do końca mają wpływ na to, co tam jest przekazywane". "Tym bardziej, że powstają stowarzyszenia, z których nazwy nie wynika, czym tak naprawdę się zajmują" - oceniła Rusecka. Dodała, że problem dotyczy nie tylko zajęć pozaszkolnych, bo w tym wypadku decydują rodzice na co posyłają dzieci, więc "jakiś wpływ na to mają". "Chodzi o umowy, jakie zawierają organizacje pozarządowe z dyrekcja szkoły, na prowadzenie jakiś pogadanek, prelekcji czy innych zajęć. W takim wypadku rodzice powinni wiedzieć, co tak na prawdę jest przekazywane dzieciom. Dlatego to jest bardzo dobra inicjatywa prezydenta" - oceniła poseł PiS.

Innego zdania jest była szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska (KO). "Ci, którzy podpowiedzieli prezydentowi tę zmianę nie wiedzą, jak wygląda praca w szkole" - mówi PAP.

Zwraca uwagę, że zajęcia w szkole dzielą się na objęte podstawą programową i wszelkie zajęcia dodatkowe. "Na wszystkie zajęcia, które nie są objęte podstawą programową zawsze muszą się godzić rodzice, podobnie jak na wprowadzanie do edukacji jakichkolwiek treści poza podstawą programową" - zaznacza Kluzik-Rostkowska. "Nie wiem więc, czy autorzy tych rozwiązań nie wprowadzają prezydenta w błąd" - dodaje.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski w rozmowie z PAP podkreślił, że "każda zmiana Prawa oświatowego powinna być konsultowana przede wszystkim ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i środowiskami". "Wszystkie zmiany, które są składane w kampanii wyborczej i to przez prezydenta Dudę nie mogą mieć takiego charakteru, bo robi się je ze względów politycznych" - dodał.

"Lewica, jak tylko zobaczy ostateczny kształt tej ustawy, to na pewno zwróci się o konsultacje społeczne i będzie chciała rozmawiać i ze środowiskami rodziców, i z przedstawicielami szkół, ale przede wszystkim z osobami, które przez lata pracują w oświacie. Nie może być tak, że na ostatniej prostej kampanii wyborczej prezydent chce wprowadzać prawo, które kogokolwiek ma ograniczać, a jemu napędzać elektorat" - mówił Gawkowski.

Wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak pytany o zapowiedziane przez prezydenta zmiany w Prawie oświatowym ocenił, że jest to "rozdmuchiwanie problemu". "Dotychczas w każdej dobrej szkole wszystkie organizacje, które miały czy zajęcia sportowe, czy jakiekolwiek inne były zawsze sprawdzane i Rada Rodziców miała wpływ na to, kto prowadzi tego typu zajęcia" - podkreślił Klimczak.

W jego ocenie, jest to dalszy ciąg konfrontowania się w Polsce obozów PO i PiS. "I próba włączania takiego prawa, które dzieli, a nie łączy" - podkreślił poseł ludowców.

"Dzisiaj każde nowe prawo, które jest wprowadzane dzieli Polaków. I myślę, że ta inicjatywa prezydenta nie ma na celu łączenia i eliminowania problemów, ale rozdmuchiwania tych, które w trakcie kampanii są wprowadzane do życia politycznego. Aktywność legislacyjna prezydenta Dudy ma wyłącznie charakter wyborczy. Dotychczas, przed kampanią odnotowaliśmy rok bezczynności w tworzeniu prawa przez Dudę" - stwierdził Klimczak.

Poproszony o komentarz w tej sprawie szef koła Konfederacji Jakub Kulesza uznał, że jest to krok w dobrym kierunku, zgodny ze zgłaszanymi przez nich od dawna postulatami. "Postulat, by to rodzice decydowali o tym, co jest nauczane, jakie programy, jakie organizacje wchodzą do szkół ich pociech, to jest postulat Konfederacji. I tam był element, którym atakowaliśmy Prawo i Sprawiedliwość za nierealizowanie tego postulatu dotychczas" - oświadczył Kulesza.

Poseł wskazuje jednak na opieszałość prezydenta Dudy. Zwraca uwagę, że nowelizowanie ustawy w Polsce - od złożenia projektu w Sejmie, do podpisania przez prezydenta - może trwać osiem godzin. "Tyle to trwało, gdy pod naciskiem Izraela państwo polskie wycofało się z nowelizacji ustawy o IPN. A ile lat trwa kadencja prezydenta Andrzeja Dudy? Pięć lat. Pięć lat, to jest około pięciu tysięcy razy więcej, niż te osiem godzin. Więc prezydent Andrzej Duda mógł takie projekty przeprowadzić przez Sejm już pięć tysięcy razy. Ile razy taki projekt został przeprowadzony przez Sejm? Zero" - stwierdził Kulesza.

autorzy: Krzysztof Kowalczyk, Piotr Śmiłowicz, Grzegorz Bruszewski, Edyta Roś, Mieczysław Rudy

krz/ pś/ gb/ ero/ rud/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
przemek_opinia
Normalna propozycja. Bardzo dobrze, że zostaną wdrożone. Jeśli jakiś "bufon" w postaci dyrektora placówki szkolnej może decydować o tym jaka organizacja lub stowarzyszenie mają styczność z naszymi dziećmi to rodzice chcą mieć na to wpływ, a co ważniejsze wiedzę, że ktoś wchodzi na lekcje i przedstawia Normalna propozycja. Bardzo dobrze, że zostaną wdrożone. Jeśli jakiś "bufon" w postaci dyrektora placówki szkolnej może decydować o tym jaka organizacja lub stowarzyszenie mają styczność z naszymi dziećmi to rodzice chcą mieć na to wpływ, a co ważniejsze wiedzę, że ktoś wchodzi na lekcje i przedstawia określone tematy. Z mojej strony uznaję to za plus. Dziwi, że opozycja w tym PO - KO nie potrafi się normalnie zachować i poprzeć projektu dla większej transparentności w szkołach, gdzie są nasze dzieci.
godunow1
A będzie można wyrzucić ze szkół Ministerstwo Edukacji Narodowej? ;p
godunow1
Więcej lewicy już nie kupi, więc przeszedł czas obiecać coś prawicy ...
malopolska123pkobp
Dzieci najlepiej ucza sie jedno od drugiego na podworku i to wszystkiego co sie przyda naprawde , a ,nie to co jest w ksiazkach
grzegorzkubik
Na Dudę razem głosować i będzie ok.
chudyjakszkapa
czy to już krok od chwili w której rodzice będą decydowali czy w szkołach będą uczyć ewolucji czy kreacjonizmu?
czy wkrótce rodzice zdecydują że ich pociechy powinny się uczyć że jahwe wpier stworzył zwierzęta i rośliny a dopiero następnego dnia niebo i gwiazdy? :-)
jes
Ciekawy projekt, zwłaszcza dlatego że takie prawo jest teraz obowiązujące.
Mógłby chociaż zapoznać się ze stanem prawnym ale lepszego sortu to nie interesuje.
gucio_222
Małym tubylcom przede wszystkim potrzeba tęczowej tresury bo inaczej nie będą tolerancyjni tak jak nasi pokojowi bracia Niemcy. Ja bym PISolandowi sfinansował przymusowe lekcje LGBT robione przez transwestytów tak długo aż to pokochają.
specjalnie_zarejestrowany2
Wreszcie można będzie wyrzucić purpurowych pedofili.
killgore
Adrian Maliniak wykazuje aktywność, która jest podobna tylko do podrygów Bronka Przed drugą turą :)

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki