REKLAMA

Zgłosił kradzież samochodu schowanego w garażu. Nie on jeden próbował wyłudzić odszkodowanie

2017-03-31 12:55
publikacja
2017-03-31 12:55

W ubiegłym tygodniu doszło do próby wyłudzenia odszkodowania z ubezpieczenia AC. „Pomysłowy” mieszkaniec Głogowa postanowił zgłosić ubezpieczycielowi kradzież pojazdu, który sam schował w garażu. Nie jest to niestety odosobniony przypadek, bo tylko w 2015 roku ujawniono 11 200 przestępstw w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych.

Zawiadomienie o kradzieży samochodu marki Audi o wartości 97 tys. zł trafiło do głogowskiej policji 25 marca br. Śledztwo przeprowadzone przez funkcjonariuszy potwierdziło przypuszczenia, że kradzież była fikcją, a właściciel chciał jedynie wyłudzić od ubezpieczyciela znaczną kwotę z tytułu wykupionej polisy AC.

fot. www.glogow.policja.gov.pl / / Policja.pl

8 lat pozbawienia wolności za fikcyjną kradzież

Jak się okazało, samochód był zabezpieczony w jednym z miejscowych garaży. Nieznana jest kwota, jaka miałaby przysługiwać właścicielowi z tytułu odszkodowania, ponieważ przestępstwo udało się ukrócić już na etapie składania fikcyjnego zeznania. Niezbyt udane przedsięwzięcie skończyło się dla głogowianina dozorem policyjnym oraz poręczeniem majątkowym w wysokości 5000 zł, a grozi mu jeszcze 8 lat pozbawienia wolności. Otwarta pozostaje także kwestia postawienia zarzutu o usiłowanie wyłudzenia znacznej kwoty pieniędzy.

Policjanci Wydziału Kryminalnego dowiedzieli się dodatkowo, że właściciel pojazdu zamierzał dla dodatkowego zysku i zatarcia śladów sprzedać samochód na części. Przypadek 50-latka z Głogowa nie jest pierwszym i na pewno nie ostatnim. W mediach lokalnych nie brakuje podobnych przykładów z poprzednich lat. W samym 2015 roku 80 proc. liczby przestępstw ubezpieczeniowych odnotowano właśnie w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych.

150 mln zł próbowano wyłudzić z moto-ubezpieczeń w 2015 r.

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń o przestępstwach ujawnionych w 2015 r. w związku z działalnością zakładów ubezpieczeń w przypadku ubezpieczeń na życie wykryto 836 przestępstw. To jednak nic w porównaniu z tym, ile takich sytuacji odnotowano w przypadku ubezpieczeń majątkowych – 13 129 zdarzeń na łączną kwotę prawie 180 mln zł.

Liczba prób wyłudzeń wzrosła o blisko połowę w relacji rok do roku, ale suma środków, które chciano w ten sposób pozyskać, wzrosła „jedynie” o 20 proc. – oznacza to, że próbowano oszukać ubezpieczycieli na mniejsze kwoty. W skali całego rynku jest to jednak marne pocieszenie, bo te liczby i wartości rosną już od 5 lat.

Nieprawidłowości w segmencie majątkowym najczęściej wykrywano w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC (42 proc. w 2015 r.) w ujęciu szkód na majątku i ubezpieczeń OC w ujęciu szkód na osobie (27 proc.). Podium w tym niechlubnym zestawieniu zamykają nieprawidłowości w ubezpieczeniach autocasco (16 proc.).

Polacy próbowali wyłudzić średnio 13 700 zł na polisie majątkowej

Łączna wartość wyłudzeń w ubezpieczeniach majątkowych w 2015 r. została oszacowana na 179,8 mln zł, co przy liczbie czynów wynoszącej 13 129 oznacza, że na jednej polisie próbowano oszustwa na średnio 13 700 zł. Ten wskaźnik najwyższy jest w przypadku wyłudzeń odszkodowań osobowych w obszarze OC komunikacyjnego. Przy 3599 czynach na łączną kwotę 58,3 mln zł przeciętnie próbowano wyłudzić 16 200 zł. Nieco mniejsza kwota dotyczyła segmentu ubezpieczeń AC – 15 700 zł. Na niecałe 10 000 zł opiewało wyłudzenie w przypadku szkód majątkowych z OC.

Ubezpieczyciele wskazywali m.in. na fałszywe poświadczenia o trzeźwości kierującego podczas wypadku (po którym domagał się wypłaty odszkodowania), zgłaszanie szkód na pojeździe, które istniały już w momencie nabycia samochodu i polisy czy domaganie się wypłaty odszkodowania od dwóch zakładów ubezpieczeniowych. Zakres oszustw jest jednak znacznie szerszy – o niektórych pisaliśmy w artykule: „Wypadki, które nie są wypadkami. Jak polują na nas drogowi oszuści”.

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~Trzeźwomyśliciel
Tu mamy wyjaśnienie, dlaczego składki ubezpieczeniowe rosną... Proponuję nie 8 lat więzienia, tylko 16 lat kamieniołomów... :-)
~qq
Przekredytował się, cwaniaczek. Nie kupuje się auta za więcej niż 6 miesięczne pobory. Bo i PO CO????
~arek
Trzeba było wynająć garaż gdzieś gdzie się nie mieszka a nie pewnie w swoim garażu lub wynajętym obok swojego miejsca zamieszkania.
~Z_wsi
Ale news... Aż mi stanął...
~AUDI-BMW-WV-CEBULA
cała wioska powie ci..... jeżdżę tylko TDI !!! ;)
~as
Typowe polaczkowe połączenia tendecji do krętactwa z iście bydlęcą głupotą. Ten naród nigdy nie będzie nowoczesny, innowacyjny i kulturalny. Po prostu nie może być. Musiałby skasować swoją toźsamość.
~OBRP
A kim ty jesteś pisząc po polsku , a własny naród poniżasz ? Z powodu newsa jednego czy kilku, na kilkadziesiąt milionów ludzi - tak własny naród poniżasz ?
Powiem że jesteś idiotą. Tacy jak ty są gorsi od wrogów . Współczucie dla twoich bliskich.
~sadasd
Niemiecki pachołek, wyznawca michnika, antypolak plujący we własne gniazdo. Dno.
~As odpowiada ~sadasd
a co ma z tym wspólnego Michnik bo jakoś nie kumam.
~hoho
hoho kolego,niemcy tez sprzedawali swoje samochody na wschod a potem zglaszali kradziez i kasowali ponownie pieniadze za ten sam wozek.Tak ze puknij sie w czolo zamim cos napiszesz i nie siej propagandy.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki