REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Wypadki, które nie są wypadkami. Jak polują na nas drogowi oszuści?

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2016-02-08 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-02-08 06:00

Przebieg z pozoru typowego wypadku samochodowego nie musi być tak oczywisty, na jaki wygląda. Potencjalny winowajca czasami okazuje się ofiarą. Oszuści wyspecjalizowali się w szukaniu okazji do spowodowania stłuczki lub wręcz mają przygotowany jej scenariusz. Cel - wyłudzenie jak najwyższego odszkodowania z OC upolowanego „sprawcy” wypadku. Czy przed takimi sytuacjami można się uchronić?

Na polskich drogach nie brakuje przypadków celowego powodowania kolizji ze z góry określonym celem. Jest nim wyłudzenie od towarzystwa ubezpieczeń jak największego odszkodowania za doznane straty. Schemat działania bywa w każdym przypadku podobny: oszuści wykorzystują okazję do stłuczki, powypadkowe auto trafia do zaprzyjaźnionego mechanika, który zniszczone części zastępuje nowymi, znacznie zawyżając ich ceny na wystawianym dla ubezpieczyciela rachunku. Efekt – niewinna osoba wrobiona w wypadek może nie tylko dostać mandat i punkty karne, ale też więcej zapłaci za kolejną polisę OC. Patrząc globalnie – za takie wyłudzenia płacą wszyscy kierowcy kupujący obowiązkowe ubezpieczenie.

– Opisywany proceder jest rzeczywiście w Polsce dość częsty. Okazuje się, że w tej kwestii sprawcy bywają bardzo pomysłowi. Z pewnością spory odsetek wyłudzeń i oszustw pozostaje niewykryty. Jednakże z roku na rok coraz więcej prób wyłudzenia pieniędzy kończy się fiaskiem, co jest zasługą zarówno stosowania lepszych procedur przez ubezpieczycieli, jak i efektywnej pracy Policji – wyjaśnia adwokat Izabella Woźnicka. Polska Izba Ubezpieczeń analizuje rokrocznie, ile prób wyłudzeń towarzystwa wykryły i udało się ich uniknąć. Oszustwa przy ubezpieczeniach działu II – OC komunikacyjne, w których mieszczą się przywołane pozorowane stłuczki, kolizje i potrącenia – stanowią zazwyczaj najliczniejszą grupę. Ich łączne wartości, w analizowanym do tej pory okresie, przekraczały nawet 50 mln zł rocznie (dane za 2014 rok, danych za 2015 dotychczas nie opublikowano).

Sposoby wyłudzeń „na stłuczkę”

Choć zachowaniu oszustów często nie można odmówić kreatywności, wielokrotnie jest schematyczne. Przyjrzeliśmy się najczęstszym scenariuszom naciągaczy. Gdy zauważymy na drodze podobne zachowanie – warto wykazać szczególną ostrożność. Jeśli ofiarą działania oszustów stał się ktoś jadący obok – warto zatrzymać się i jeśli będzie potrzeba – złożyć stosowne zeznania, relacja prawdziwych (a nie podstawionych) świadków może być bardzo pomocna.

Scenariusz 1: „Uprzejmy”  kierowca

fot. / / Bankier.pl


Droga główna i podporządkowana. Kierowca znajdujący się na drodze z pierwszeństwem zwalnia, sygnalizuje światłami, że wpuszcza do ruchu kierowcę z drogi podporządkowanej. Gdy ten wykonuje manewr, „uprzejmy” kierowca przyspiesza. Finał – podejrzenie wymuszenia pierwszeństwa, jedno auto ze stłuczonym przodem, drugie – z uszkodzonym bokiem. Koszty naprawy, często niemałe, pokrywane z ubezpieczenia OC.

Pozorowana uprzejmość to tylko jeden ze sposobów, w jaki oszuści
szukają okazji do wyłudzenia odszkodowania „na stłuczkę”. Czytaj dalej »

Scenariusz 2: Polowanie na parkingu

fot. / / Bankier.pl

Kolejny przykład to również działanie z udziałem pozornie uprzejmego kierowcy. Akcja dzieje się jednak na parkingu. Jeden kierowca jeździ po parkingu szukając wolnego miejsca, szukając po prawdzie okazji do stłuczki. Gdy taka się nadarza, sygnalizuje przepuszczenie drugiego kierowcy próbującego opuścić zajmowane miejsce parkingowe. W efekcie – zamiast go wpuścić – doprowadza do zderzenia.

Scenariusz 3: Wsteczny w roli głównej

fot. / / Bankier.pl

Częstym przykładem wrobienia jednego kierowcy w wypadek jest używanie przez oszusta biegu wstecznego w stosownej sytuacji. Okazja ku temu może się na przykład zdarzyć, kiedy szereg aut stoi w korku czy zatrzymuje się przed znakiem stop lub sygnalizacją świetlną.

Scenariusz 4: Hamowanie z zaskoczenia

fot. / / Bankier.pl

Droga główna, dobre warunki, brak innych czynników czy zdarzeń zewnętrznych. Jeden samochód jedzie przed drugim. Pierwszy zwalnia bez potrzeby lub nagle hamuje ku zaskoczeniu kierowcy znajdującym się za nim. Efekt: uderzenie w tył pojazdu. Winny: drugi kierowca.

Scenariusz 5:  Rzucanie się pod koła

fot. / / Bankier.pl

Kolejny przykład jeszcze bardziej absurdalny. Tym razem z udziałem pieszego. Sytuacja dzieje się na przejściu dla pieszych, dla kierujących pojazdami – światło czerwone, piesi przechodzą przez ulicę, jednak gdy światło dla kierujących zmienia się na pomarańczowe, jeden z przechodniów rzuca się na maskę jednego z samochodów. Godna pożałowania próba zasymulowania potrącenia. Internautom znana głównie jako przykład z krajów azjatyckich, jednak podobne sytuacje zdarzają się i w polskim wydaniu.

Wypadek, w którym nie brało się udziału. Czytaj dalej »

Scenariusz 6: „Wrobienie” w wypadek

fot. / / Bankier.pl

Przykład pozorowanych wypadków, wzięty z życia, opisywaliśmy już na łamach Bankier.pl. Chodzi o uczynienie sprawcą wypadku osoby, która nigdy nie brała udziału w rzekomej kolizji i podobnej sytuacji. Wszystko w oparciu wyłącznie o zeznania podstawionych świadków podających numery rejestracyjne domniemanego sprawcy.

Zbieraj dowody

Czy kierowca jest w stanie zupełnie uniknąć działania oszustów? – Osoby, które dopuszczają się takiego zachowania na drodze działają z premedytacją i mają precyzyjnie określony cel. Ich akcje zaplanowane są w taki sposób, aby przeciętny kierowca nie był w stanie zrobić dosłownie nic. Takich zdarzeń trudno uniknąć. I nawet bardzo doświadczeni kierowcy w wielu tego typu przypadkach będą bezradni – twierdzi Grzegorz Telega z Akademii Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara.

Jeśli jako kierowcy znajdziemy się w takiej sytuacji, musimy pamiętać, aby udokumentować jak najwięcej okoliczności zaraz po wypadku. Zdjęcia sceny wypadku, osób zaangażowanych w proceder, zapewnienie sobie numerów telefonów do prawdziwych świadków - to pierwsze co możemy zrobić, jeśli podejrzewamy, że ktoś będzie chciał wyłudzić odszkodowanie przy naszym udziale.

Do tego, jak radzi adwokat Izabella Woźnicka w takich sytuacjach zawsze warto wezwać na miejsce policję. – Trzeba mieć świadomość, że sprawcy tego typu zdarzeń są zazwyczaj bardzo dobrze przygotowani do popełnienia tego typu oszustwa. Doskonale wykorzystują zamieszanie, emocje i stres ofiary wywołany celowo spowodowaną kolizją. W takiej sytuacji najważniejsze jest zachować zimną krew i myśleć racjonalnie. Swoim klientom doradzam, by na miejsce zdarzenia wezwać policję, i to bez względu na zakres uszkodzeń. Warto również rozeznać się, czy są jacyś świadkowie zdarzenia – wyjaśnia adwokat.

Pomocne mogą okazać się w takiej sytuacji nagrania wideo z zyskujących ostatnimi czasy na popularności rejestratorów jazdy. – Posiadanie wideorejestratora jazdy w opisywanej sytuacji na pewno spowoduje, że będziemy mieli w ręku dowód na poparcie naszych twierdzeń. W czasach, w których zorganizowane grupy „wyłudzaczy” dysponują zapleczem w postaci gotowych historyjek wraz z podstawionymi świadkami, nagranie z rejestratora może być kluczowe. Prawdopodobne jest bowiem, że sprawcy będą wybierali miejsca, w których nie ma monitoringu miejskiego – dodaje adwokat Izabella Woźnicka.

Jeśli natomiast sprawa znajdzie finał w sądzie, bardzo przydatne mogą się okazać informacje uzyskane od towarzystw ubezpieczeniowych i opinie rzeczoznawców w dziedzinie rekonstrukcji wypadków. – Przed sądem, kierowca „wrabiany” w wypadek powinien przede wszystkim z najdrobniejszymi szczegółami wskazać opis zdarzenia oraz dowody na poparcie własnych twierdzeń. Ważnych informacji mogą dostarczyć ubezpieczyciele, którzy prowadzą tzw. czarne listy poszkodowanych. Są to nieoficjalne rejestry zdarzeń, których przebieg jest dla ubezpieczycieli co najmniej wątpliwy. Trzeba bowiem wskazać, że większość ubezpieczycieli posiada departamenty odpowiedzialne za badanie „prawdziwości” zgłaszanych szkód, które de facto działają jak detektywi – wskazuje Izabella Woźnicka. ­– Pomocna bywa również opinia rzeczoznawcy z dziedziny rekonstrukcji wypadków, która pozwoli w sposób rzetelny odtworzyć przebieg zdarzenia – dodaje.

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2016 roku

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2016 roku

Przez cały rok intensywnie pracowaliśmy na to, aby dzięki naszym tekstom i nagraniom wideo czytelnicy byli bliżej finansów, lepiej je rozumieli i sprawnie zarządzali swoimi majątkami, firmami, oszczędnościami. Przypominamy te teksty autorów Bankier.pl, które cieszyły się państwa największym zainteresowaniem i trafiły do puli najpopularniejszych.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (123)

dodaj komentarz
~emygrant
A wiecie czym to się skończy ? Skopiujemy rozwiązanie od Niemców lub Anglików: obaj uczestnicy wypadku tracą zniżkę o ile zgłaszają szkodę.
Mało sprawiedliwe ale działa.
~Edmund
Mam w aucie 4 kamery. Jak ktoś wyprzedzi mnie na pasach, na ciągłej, wymusi pierwszeństwo albo zmienia pas bez sygnalizowania kierunkowskazem - wysyłam nagranie na Policję. Na grubo ponad setkę wysłanych nagrań dwa razy byłem wzywany na świadka. Stawiłem się. Żadna ujma. Przy okazji wypytałem o skuteczność. Zdecydowana większość Mam w aucie 4 kamery. Jak ktoś wyprzedzi mnie na pasach, na ciągłej, wymusi pierwszeństwo albo zmienia pas bez sygnalizowania kierunkowskazem - wysyłam nagranie na Policję. Na grubo ponad setkę wysłanych nagrań dwa razy byłem wzywany na świadka. Stawiłem się. Żadna ujma. Przy okazji wypytałem o skuteczność. Zdecydowana większość moich nagrań kończy się mandatem i punktami karnymi. Będę dalej nagrywał. Może pewnego dnia trafi na Ciebie. :)
~pogromcaszeryfów
Edmund jesteś wielki, oczywiście sam nigdy błędów nie popełniasz, kiedyś jeden debil mnie nagrał, skończyło się na Policji, ale ostatecznie to on stracił prawo jazdy a mnie musiał przeprosić. Sam na siebie nagrał materiał. tobie zycze tego samego:-)
~as
Odgrzany kotlet. Jestem w szoku, że zjawisko narasta, myślałem, że się cywilizujemy, a nie dziczejemy. Jednak Polandia to dalej cebulandia, przykre...
~asd
A Ty komunista że wierzysz iż wszyscy będą działać w imię dobra kolektywu? Najlepiej jeszcze społecznie. Normalne jest to że w każdym społeczeństwie znajdą się ludzie którzy będą chcieli wykorzystać luki w prawie do osiągnięcia własnych korzyści a takich przypadków będzie tym więcej im będą większe korzyści z sukcesu przekrętu i A Ty komunista że wierzysz iż wszyscy będą działać w imię dobra kolektywu? Najlepiej jeszcze społecznie. Normalne jest to że w każdym społeczeństwie znajdą się ludzie którzy będą chcieli wykorzystać luki w prawie do osiągnięcia własnych korzyści a takich przypadków będzie tym więcej im będą większe korzyści z sukcesu przekrętu i im mniejsza będzie strata w przypadku porażki (złapanie i ukaranie). Wiadomo kto w Polsce odpowiada za tworzenie prawa więc ogarnij się i przestań mieć pretensję do wszystkich wokół.
~as odpowiada ~asd
Właśnie o tym piszę, że wydawać by się mogło, że oszuści założyli "białe rękawiczki" i nie żerują na kierowcach. Tak jak nie wyrywa się już samochodowych radio z korzeniami z deski rozdzielczej. Nie wiem gdzie dostrzegłeś, że mam pretensje do wszystkich wokół. Po prostu nie lubię dziadostwa i sk...syństwa.
~asd odpowiada ~as
Po prostu Twoją wypowiedź odebrałem jako przytyk do "oryginalności" polskiego społeczeństwa a chciałem zauważyć że wina leży po stronie niedojrzałego prawa i ludzi na wiejskiej,
~niepelnosprawny_org
coraz częściej są takie przypadki i to już nie szukanie na "piwo", powinno się ostrzej karać takie złodziejsko-oszustwa ...
~Prezio
Ja posiadam rejestrator z przodu i tyłu pojazdu, wystarczy dla sądu,a wykroczenia np.wyprzedzanie na.pasach wysyłam na policję :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki