Wypadki, które nie są wypadkami. Jak polują na nas drogowi oszuści?

Przebieg z pozoru typowego wypadku samochodowego nie musi być tak oczywisty, na jaki wygląda. Potencjalny winowajca czasami okazuje się ofiarą. Oszuści wyspecjalizowali się w szukaniu okazji do spowodowania stłuczki lub wręcz mają przygotowany jej scenariusz. Cel - wyłudzenie jak najwyższego odszkodowania z OC upolowanego „sprawcy” wypadku. Czy przed takimi sytuacjami można się uchronić?

Na polskich drogach nie brakuje przypadków celowego powodowania kolizji ze z góry określonym celem. Jest nim wyłudzenie od towarzystwa ubezpieczeń jak największego odszkodowania za doznane straty. Schemat działania bywa w każdym przypadku podobny: oszuści wykorzystują okazję do stłuczki, powypadkowe auto trafia do zaprzyjaźnionego mechanika, który zniszczone części zastępuje nowymi, znacznie zawyżając ich ceny na wystawianym dla ubezpieczyciela rachunku. Efekt – niewinna osoba wrobiona w wypadek może nie tylko dostać mandat i punkty karne, ale też więcej zapłaci za kolejną polisę OC. Patrząc globalnie – za takie wyłudzenia płacą wszyscy kierowcy kupujący obowiązkowe ubezpieczenie.

– Opisywany proceder jest rzeczywiście w Polsce dość częsty. Okazuje się, że w tej kwestii sprawcy bywają bardzo pomysłowi. Z pewnością spory odsetek wyłudzeń i oszustw pozostaje niewykryty. Jednakże z roku na rok coraz więcej prób wyłudzenia pieniędzy kończy się fiaskiem, co jest zasługą zarówno stosowania lepszych procedur przez ubezpieczycieli, jak i efektywnej pracy Policji – wyjaśnia adwokat Izabella Woźnicka. Polska Izba Ubezpieczeń analizuje rokrocznie, ile prób wyłudzeń towarzystwa wykryły i udało się ich uniknąć. Oszustwa przy ubezpieczeniach działu II – OC komunikacyjne, w których mieszczą się przywołane pozorowane stłuczki, kolizje i potrącenia – stanowią zazwyczaj najliczniejszą grupę. Ich łączne wartości, w analizowanym do tej pory okresie, przekraczały nawet 50 mln zł rocznie (dane za 2014 rok, danych za 2015 dotychczas nie opublikowano).

Sposoby wyłudzeń „na stłuczkę”

Choć zachowaniu oszustów często nie można odmówić kreatywności, wielokrotnie jest schematyczne. Przyjrzeliśmy się najczęstszym scenariuszom naciągaczy. Gdy zauważymy na drodze podobne zachowanie – warto wykazać szczególną ostrożność. Jeśli ofiarą działania oszustów stał się ktoś jadący obok – warto zatrzymać się i jeśli będzie potrzeba – złożyć stosowne zeznania, relacja prawdziwych (a nie podstawionych) świadków może być bardzo pomocna.

Scenariusz 1: „Uprzejmy”  kierowca

Wyłudzanie odszkodowań - przykład działania oszustów
Wyłudzanie odszkodowań - przykład działania oszustów (Bankier.pl)


Droga główna i podporządkowana. Kierowca znajdujący się na drodze z pierwszeństwem zwalnia, sygnalizuje światłami, że wpuszcza do ruchu kierowcę z drogi podporządkowanej. Gdy ten wykonuje manewr, „uprzejmy” kierowca przyspiesza. Finał – podejrzenie wymuszenia pierwszeństwa, jedno auto ze stłuczonym przodem, drugie – z uszkodzonym bokiem. Koszty naprawy, często niemałe, pokrywane z ubezpieczenia OC.

Pozorowana uprzejmość to tylko jeden ze sposobów, w jaki oszuści
szukają okazji do wyłudzenia odszkodowania „na stłuczkę”. Czytaj dalej »

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~Saka

Edek to ubek i ko m uch:)

! Odpowiedz
1 1 ~emygrant

A wiecie czym to się skończy ? Skopiujemy rozwiązanie od Niemców lub Anglików: obaj uczestnicy wypadku tracą zniżkę o ile zgłaszają szkodę.
Mało sprawiedliwe ale działa.

! Odpowiedz
23 26 ~Edmund

Mam w aucie 4 kamery. Jak ktoś wyprzedzi mnie na pasach, na ciągłej, wymusi pierwszeństwo albo zmienia pas bez sygnalizowania kierunkowskazem - wysyłam nagranie na Policję. Na grubo ponad setkę wysłanych nagrań dwa razy byłem wzywany na świadka. Stawiłem się. Żadna ujma. Przy okazji wypytałem o skuteczność. Zdecydowana większość moich nagrań kończy się mandatem i punktami karnymi. Będę dalej nagrywał. Może pewnego dnia trafi na Ciebie. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 20 ~pogromcaszeryfów

Edmund jesteś wielki, oczywiście sam nigdy błędów nie popełniasz, kiedyś jeden debil mnie nagrał, skończyło się na Policji, ale ostatecznie to on stracił prawo jazdy a mnie musiał przeprosić. Sam na siebie nagrał materiał. tobie zycze tego samego:-)

! Odpowiedz
4 8 ~as

Odgrzany kotlet. Jestem w szoku, że zjawisko narasta, myślałem, że się cywilizujemy, a nie dziczejemy. Jednak Polandia to dalej cebulandia, przykre...

! Odpowiedz
4 3 ~asd

A Ty komunista że wierzysz iż wszyscy będą działać w imię dobra kolektywu? Najlepiej jeszcze społecznie. Normalne jest to że w każdym społeczeństwie znajdą się ludzie którzy będą chcieli wykorzystać luki w prawie do osiągnięcia własnych korzyści a takich przypadków będzie tym więcej im będą większe korzyści z sukcesu przekrętu i im mniejsza będzie strata w przypadku porażki (złapanie i ukaranie). Wiadomo kto w Polsce odpowiada za tworzenie prawa więc ogarnij się i przestań mieć pretensję do wszystkich wokół.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~as odpowiada ~asd

Właśnie o tym piszę, że wydawać by się mogło, że oszuści założyli "białe rękawiczki" i nie żerują na kierowcach. Tak jak nie wyrywa się już samochodowych radio z korzeniami z deski rozdzielczej. Nie wiem gdzie dostrzegłeś, że mam pretensje do wszystkich wokół. Po prostu nie lubię dziadostwa i sk...syństwa.

! Odpowiedz
0 0 ~asd odpowiada ~as

Po prostu Twoją wypowiedź odebrałem jako przytyk do "oryginalności" polskiego społeczeństwa a chciałem zauważyć że wina leży po stronie niedojrzałego prawa i ludzi na wiejskiej,

! Odpowiedz
1 7 ~niepelnosprawny_org

coraz częściej są takie przypadki i to już nie szukanie na "piwo", powinno się ostrzej karać takie złodziejsko-oszustwa ...

! Odpowiedz
6 17 ~Prezio

Ja posiadam rejestrator z przodu i tyłu pojazdu, wystarczy dla sądu,a wykroczenia np.wyprzedzanie na.pasach wysyłam na policję :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne