REKLAMA

Zerowy VAT na zdrową żywność? Projekt ustawy PSL trafi do Sejmu

2021-10-21 06:39
publikacja
2021-10-21 06:39
Zerowy VAT na zdrową żywność? Projekt ustawy PSL trafi do Sejmu
Zerowy VAT na zdrową żywność? Projekt ustawy PSL trafi do Sejmu
fot. William Perugini / / Shutterstock

W najbliższych dniach PSL złoży w Sejmie projekt ustawy w sprawie 0 proc. VAT na zdrową żywność - poinformował PAP szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"W najbliższych dniach złożymy projekt dotyczący 0 proc. VAT-u na zdrową żywność" - powiedział szef ludowców PAP.

W środę doszło do wymiany opinii między Kosiniakiem-Kamyszem a europosłanką z frakcji Zielonych Sylwią Spurek w sprawie podatku VAT na żywność.

"Mamy to!! Wygląda na to, że @nowePSL i reszta konserwatystów zaczyna przegrywać +wojnę o kotleta i rosół+. Wczoraj PE przegłosował możliwość podwyższenia VAT na produkty niezdrowe i o dużym śladzie środowiskowym. Odsyłamy mięso i mleko do historii! Taką UE najbardziej lubię" - napisała na Twitterze Spurek.

"0 proc. VAT na zdrową żywność postulujemy od dawna. A ani mleka, ani kotleta, ani rosołu nie pozwolimy wam zakazać!" - napisał z kolei szef PSL.

Spurek zwróciła się wówczas do Kosiniaka-Kamysza z komentarzem, że produkcja mięsa i mleka szkodzi. "Dlatego bez wyjątków musi być objęta 23 proc. VAT, tak żeby zmniejszyć, a następnie wyeliminować popyt na te produkty. Cena mięsa i mleka będzie w końcu prawdziwa. Starego rolnictwa nie da się uratować" - podkreśliła Spurek.

Kosiniak-Kamysz pytany przez PAP o ten wpis, odparł, że będzie bronił prawa do wolności i normalności. "Do tego, żebyśmy mogli jeść to, co chcemy, żeby ratować polskie rolnictwo, hodowlę i produkcję, żeby można było kupić żywność w normalnych cenach" - podkreślił szef ludowców.

"Już dzisiaj inflacja i tak powoduje, że żywność jest bardzo droga, a jakby weszły te propozycje Zielonych, bo pani Spurek należy do Zielonych w Europarlamencie, to jest masakra dla polskich rodzin, dla ich budżetu" - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Poinformował, że PSL proponuje zupełnie coś innego - zerowy VAT na zdrową żywność. "A nie 23 proc. VAT na zdrową żywność tak, jak proponuje pani Sylwia Spurek, bo zdrowa żywność to polska żywność, to mięso, to nabiał, to są dobre polskie wędliny, polskie sery. I tej normalności dzisiaj trzeba bronić" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Na pytanie, dlaczego jego zdaniem europosłanka Spurek uważa w takim razie, że produkcja mięsa i mleka szkodzi, lider PSL odparł: "Myślę, że tutaj przemawia jakaś ideologia". Według niego "jest to próba zniszczenia polskiego rolnictwa i budżetów polskich rodzin". "Trzeba się temu przeciwstawić i trzeba w jasny sposób bronić normalności i wolności" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Jak mówił, "widać, że normalność i wolność nie jest w modzie. I prawicowi ekstremiści, i lewicowi ekstremiści proponują właśnie takie różnego rodzaju fanaberie".

Sylwia Spurek napisała też na Twitterze, że w pełni popiera 0 proc. VAT na polską, lokalną żywność. "Ale pod 4 warunkami: 1) jest zdrowa; 2) nie oddziałuje negatywnie na klimat i środowisko; 3) nie zatruwa życia lokalnej społeczności; 4) żadne zwierzę nie jest eksploatowane i zabijane przy jej produkcji. Ok?" - napisała.

autor: Edyta Roś

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
1as
Jaka ta Sylwia zdrowa i piękna...ups, znaczy wychudzona.
qart
Przypomnę, że to PSL i PO poparła Spurek w wyborach. Ta marksista chce zakazać nie tylko mięsa ale tez jajek i nabiału. I takich jak ona jest już 1/3 europarlamentu. Z frakcjami zielonych, lewaków i tej z PO...
broiniac
No i? Pomysł mają dobry. To że z częścią wypowiedzi i zachowań się nie zgadzamy nie powinno od razu dyskredytować wszystkiego, co robią.

Gdyby tak było, to za wyjątkiem fanatyków i ślepców nikt by w tym kraju nie chodził na wybory.

Wbrew temu co słyszymy w mediach wszelkiej maści nic nie jest czarne
No i? Pomysł mają dobry. To że z częścią wypowiedzi i zachowań się nie zgadzamy nie powinno od razu dyskredytować wszystkiego, co robią.

Gdyby tak było, to za wyjątkiem fanatyków i ślepców nikt by w tym kraju nie chodził na wybory.

Wbrew temu co słyszymy w mediach wszelkiej maści nic nie jest czarne i białe - przy urnie każdy z nas wybiera jakiś odcień szarości, nawet jeśli wydaje mu się to być najczystszą bielą.
broiniac odpowiada broiniac
Co ja za głupoty wypisuję xD ona nie chce 0 VAT na zdrową żywnością, ona chce podnieść VAT na normalne jedzenie!
ajwaj_
""Wczoraj PE przegłosował możliwość podwyższenia VAT na produkty niezdrowe""

- w UE sa nieuki,
wegetarianie, jak przezuwacze, wydzielaja wielkie ilosci CO2,
abstrahujac od glosnych efektów ubocznych
beju
Czy to nie przypomina kartek na mięso za komuny? Może część ludzi da się przekonać, że to chodzi o ich zdrowie i będą jedli nafaszerowane owoce i warzywa, aż się uszy trzęsą.
inwestor66
a ja myślałem, że zdrowa żywność to soki, owoce, warzywa, BIO produkty...
ravauw
mnie tylko zastanawia, co za ludzie na nia glosowali?
pozhoga
... i gdzie byli rodzice tych dzieci w czasie, gdy trzeba je było wychowywać?
jenak
Niedobre są partie mające wąskie spektrum wyborców. Oto dowód.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki