REKLAMA

Zebrali 10 mln euro na produkcję foie gras w laboratorium

2021-07-24 12:00
publikacja
2021-07-24 12:00
Zebrali 10 mln euro na produkcję foie gras w laboratorium
Zebrali 10 mln euro na produkcję foie gras w laboratorium
/ Gourmey

Paryski start-up Gourmey, inaugurując zbiórkę funduszy, 10 mln euro, zaprezentował swój projekt pierwszej we Francji produkcji mięsa komórkowego. Firma od dwóch lat pracuje nad laboratoryjną produkcją foie gras (pasztetu strasburskiego) - poinformowała w środę francuska agencja AFP.

"Na rynku jest wielka potrzeba produktów alternatywnych dla zwykłego foie gras, którego produkcja wzbudza spore kontrowersje" - tłumaczył jeden z założycieli, Nicolas Morin-Forest.

Sposób, w jaki hodowane są kaczki i gęsi, a w szczególności tucz przymusowy (karmienie zwierząt na siłę) w celu pozyskania foie gras spowodował, że w niektórych miejscach na świecie zakazuje się sprzedaży i importu tego produktu. Zakaz obowiązuje już w Kalifornii, a stan Nowy Jork wprowadzi go od początku nowego roku. W Polsce zakaz tuczu przymusowego kaczek i gęsi obowiązuje już od 1999 roku.

"Z przewidywaną światową populacją 9,5 mld ludzi w 2050 roku, trzeba będzie produkować dużo więcej mięsa, a tradycyjny model jego produkcji, który pochłania dużo surowców, nie wystarczy. (By wyżywić taką populację - PAP) trzeba będzie wynaleźć bardziej wydajne metody" - wyjaśniał Morin-Forest

Produkcja foie gras w laboratorium zaczyna się od pobrania komórek z zapłodnionego kaczego jaja. Następnie umieszcza się je w aluminiowej kadzi - tzw. kultywatorze, gdzie komórki trzyma się w odżywczym płynie w temperaturze 37 st. Celsjusza. Dochodzi tam do podziału i rozmnożenia się komórek. Dwa do trzech tygodni później, produkt jest gotowy; na koniec do wyhodowanego foie gras, dla wzmocnienia smaku, dodaje się tłuszcz roślinny.

W Unii Europejskiej, nim dopuści się do sprzedaży mięso komórkowe (produkowane w laboratorium), produkt będzie musiał uzyskać zezwolenie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Pierwszym państwem na świecie, gdzie dopuszczono sprzedaż takie produktu jest Singapur, gdzie zielone światło dano nuggetsom ze sztucznie hodowanego mięsa kurczaka. (PAP)

ska/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ee7
Fee, ochyda. Jestem wegetarianką i zamienniki mięsa nie są mi obce, ale to już przesada.

Powiązane: Zdrowa żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki