REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Zbrojeniowy boom w Portugali. Tylko w rok powstało 60 firm

2025-12-20 16:00
publikacja
2025-12-20 16:00
Dodaj Bankier.pl w Google

W Portugalii pomiędzy styczniem a listopadem 2025 r. powstało 60 nowych firm w sektorze zbrojeniowym, wynika z szacunków ministerstwa obrony tego kraju.

Zbrojeniowy boom w Portugali. Tylko w rok powstało 60 firm
Zbrojeniowy boom w Portugali. Tylko w rok powstało 60 firm
fot. hyotographics / / Shutterstock

Cytując statystyki resortu lizbońskie media zaznaczyły, że ta rekordowa liczba nowych spółek sektora zbrojeniowego jest efektem trwającej wojny na Ukrainie oraz rosnącego zagrożenia dla krajów UE ze strony Rosji.

Media odnotowały też wypowiedź ministra obrony Nuno Melo, który zadeklarował, że w najbliższym czasie Portugalia nie tylko będzie nabywać sprzęt wojskowy, ale również angażować się w jego produkcję. „Portugalia będzie kupować, a jednocześnie wytwarzać na swoim terytorium satelity, fregaty oraz pojazdy wojskowe” - powiedział szef resortu obrony.

Dodał, że na podstawie zawartego w minionym tygodniu porozumienia z brazylijską spółką Embraer w mieście Beja, na wschodzie Portugalii, powstanie fabryka samolotów szturmowych A-29N Super Tucano.

W portugalskim sektorze zbrojeniowym działa obecnie 419 spółek zatrudniających łącznie blisko 46 tys. osób, wynika z szacunków IdD Portugal Defence, portugalskiej agencji ds. obronności, podległej resortom obrony i finansów.

Wakacje na giełdzie

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ san/

Źródło:PAP
Tematy
Pora na MG HS Hybrid+! Zyskaj rabat aż do 15 000 zł.
Pora na MG HS Hybrid+! Zyskaj rabat aż do 15 000 zł.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
polonu
kto będzie kupował i za co
darius19
I to ON sprawil - car Putler
darius19
sporo. Najciekawsza WB Electronics. Zbrojenowka przezywa U NAS w Polsce niezwykly boom. Stocznia Mar.Woj podwaja zatrudnienie. Podobniez PGZ. Mesko Skarzysko - spore kontrakty exportowe na Pioruna ale i na amunicje. itd... Problem - zbrojeniowka napedza PKB, ale produkuje staff bezproduktywny...
jag63
Rosyjskie ... mogą już tylko jałowo komentować bieg wydarzeń.
Rozpad koślawej imperii jest już nieodwracalny.
Nie będziemy po was płakać, ani żałować.

.
yaro800
To Putin otworzył puszkę Pandory, gdy nawet Portugali się zbroi. Chwała mu za taką 3 dniową inicjatywę. Już Szwecja i Finalandia jest w NATO, ruscy stracili rynki zbytu swoich surowców i praktycznie są wasalem Chin. I to już jest pozamiatane z ich obecną pseudosuwerennością. Ani Iranowi, ani Maduro nie są w stanie pomóc poza "wyrazami To Putin otworzył puszkę Pandory, gdy nawet Portugali się zbroi. Chwała mu za taką 3 dniową inicjatywę. Już Szwecja i Finalandia jest w NATO, ruscy stracili rynki zbytu swoich surowców i praktycznie są wasalem Chin. I to już jest pozamiatane z ich obecną pseudosuwerennością. Ani Iranowi, ani Maduro nie są w stanie pomóc poza "wyrazami oburzenia i wsparcia".

Powiązane: Portugalia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki