REKLAMA

Zarząd Elemental Holding chce delistingu, ale nie wyklucza powrotu na parkiet w przyszłości

2020-08-06 17:12
publikacja
2020-08-06 17:12
fot. Łukasz Wróbel / Shutterstock

Obecna wycena Elemental Holding nie jest atrakcyjna i najlepszym rozwiązaniem jest wycofanie spółki z obrotu na warszawskiej giełdzie – ocenił w rozmowie z PAP Biznes prezes Paweł Jarski. W przypadku powodzenia delistingu zarząd nie wyklucza w przyszłości powrotu na parkiet – polski lub zagraniczny z całością lub częścią biznesu.

„Elemental jest spółką zdywersyfikowaną geograficznie i biznesowo. Z częścią biznesu prawdopodobnie będziemy chcieli wrócić na giełdę, ale teraz ciężko powiedzieć, który z naszych segmentów działalności mógłby być wyceniany najbardziej atrakcyjnie. Najciekawszy wydaje się segment recyklingu elektroniki, ale jeszcze będziemy się temu przyglądać” – powiedział prezes.

„Jeśli chodzi o potencjalny listing - nie będziemy patrzeć pod kątem tego, gdzie nasza spółka jest obecna, ale tam, gdzie spółki takie jak nasza mają najlepszą wycenę. Teraz takim rynkiem są Stany Zjednoczone, czy giełda w Amsterdamie” – dodał.

W ocenie prezesa, niepowodzenie przeprowadzenia delistingu niewiele zmieni w sytuacji Elementalu, ale uważa, że wycofanie z obrotu jest najlepszą opcją, a ewentualny powrót miałby sens jeśli spółka mogłaby trafić do indeksu mWIG40.

Obecnie Elemental Holding wchodzi w skład indeksu sWIG80, a kapitalizacja spółki znajduje się na poziomie ok. 400 mln zł.

„W tej chwili na polskiej giełdzie są branże, które są bardziej cenione – jak gaming, czy fotowoltaika, natomiast spółki przemysłowe są wyceniane +konserwatywnie+. Nasza spółka, która zajmuje się teoretycznie +modnym+ ekologicznym biznesem jest wyceniana bardzo przeciętnie” - powiedział prezes.

„Jeśli znajdzie się grupa akcjonariuszy, która poprze nasz wniosek, to będziemy się starali o delisting. Chodzi o wycenę generalnie – teraz jest ona atrakcyjna, bo notowania wzrosły w ostatnich miesiącach, ale płynność jest ograniczona. Jako prezes i akcjonariusz uważam, że moglibyśmy otrzymać lepszą wycenę na innych rynkach” – dodał Jarski.

W środę Elemental Holding poinformował o zgłoszeniu przez akcjonariusza – EFF B.V. – chęci zawarcia porozumienia akcjonariuszy w sprawie ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki oraz głosowania na WZ za wycofaniem jej z obrotu na rynku regulowanym. Jak podano, udział w porozumieniu EFF zaproponował innym akcjonariuszom - m.in. JJR Invest i Tesli Recykling.

W czwartek wycena akcji Elementalu zniżkuje o ponad 20 proc. do ok. 2,11 zł za papier. Cena za akcję proponowana w wezwaniu musi odpowiadać średniej rynkowej za kilka ostatnich miesięcy – w przypadku Elementalu średnia cena za akcję znajduje się w przedziale ok. 1,7-1,8 zł.

„Ta cena od kwietnia, od dołka wzrosła niemal dwukrotnie i jest relatywnie wysoka. Wchodzimy więc na rynek w takim momencie, by dać akcjonariuszom możliwość wyjścia przy korzystnych warunkach – nikt nie jest w stanie zagwarantować, że przy kolejnej fali pandemii ta wycena nie spadnie” – powiedział prezes.

W środę Elemental poinformował w komunikacie także o umieszczeniu w porządku obrad walnego zgromadzenia zwołanego na 27 sierpnia punktów dotyczących upoważnienia do skupu maksymalnie 8.009.389 akcji własnych po cenie 1,25-2,25 zł za papier. Akcjonariusze mają głosować także nad zmianą statutu przewidującą możliwość upoważnienia zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego przez emisję do 127.849.548 akcji z wyłączeniem prawa poboru.

Prezes powiedział, że negocjacje dotyczące porozumienia są na wstępnym etapie, ale zarząd liczy na to, że do czasu odbycia się najbliższego walnego zgromadzenia uda się wypracować konsensus.

„By doprowadzić do delistingu musimy skupić wystarczającą liczbę akcji, zgromadzić akcjonariuszy - i to będzie determinowało tempo działań. Czy wycofamy spółkę z obrotu za pół roku, czy za rok – nie ma to aż tak wielkiego znaczenia” – dodał Jarski.

Obecnie akcjonariusze EFF B.V., JJR Invest i Tesla Recykling posiadają ok. 76 proc. liczby akcji Elemental Holding.

Dominika Antoniak (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
gregzacha
Może sobie pan tzw. prezes wyjdzie na korzystnych warunkach i już więcej nie wraca. W każdym razie z tym panem oszustem nikt interesów nie powinien robić.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki