Zalewska: 8-letnia podstawówka, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum

2016-09-16 14:36
publikacja
2016-09-16 14:36

Powrót do 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum, 5-letniego technikum zapowiedziała w piątek szefowa MEN Anna Zalewska, przedstawiając projekty, które wprowadzić mają reformę systemu edukacji.

Minister edukacja Anna Zalewska / fot. Jacek Zych / FORUM

Zalewska mówiła także, że zasadnicze szkoły zawodowe, zastąpione zostaną przez dwustopniowe szkoły branżowe.

Minister podkreśliła, że obowiązującej ustawy o systemie oświaty nie da się dalej nowelizować, dlatego zastąpiona zostanie nową: Prawo oświatowe. Towarzyszyć jej będzie ustawa wprowadzająca, bardzo obszerna, ponieważ - jak podkreśliła Zalewska - przewidziano w niej niemal wszystkie możliwe ewentualności, które mogą mieć miejsce po wprowadzeniu reformy.

Zapowiedziała jednocześnie, że w ciągu kilku najbliższych lat powstaną kolejne ustawy, m.in. ustawa, która zmienić ma zasady finasowania systemu oświaty (ma być gotowa ok. 2018 r.), o egzaminach zewnętrznych oraz o wspieraniu rozwoju dziecka i ucznia.

Egzamin kończący ósmą klasę szkoły podstawowej będzie obejmował cztery przedmioty - język polski, matematykę, język obcy i historię.

Egzamin ma trwać dwa dni i być w 50 proc. testowy, w 50 proc. problemowy. I to on będzie decydował o wstępie do liceum ogólnokształcącego - powiedziała.

Według szefowej MEN język obcy wybrany na egzamin na koniec podstawówki, będzie musiał być kontynuowany do matury.

Zalewska oceniła, że Centralna Komisja Egzaminacyjna, przeprowadzająca zewnętrzne sprawdziany, wymaga zmian, przede wszystkim trzeba ją - jak powiedziała - unowocześnić.

Zalewska: w roku szkolnym 2017/2018 nie będzie już rekrutacji do gimnazjum

W roku szkolnym 2017/2018 nie będzie już rekrutacji do gimnazjum; decyzja co do formy i czasu przekształcenia tych placówek będzie należeć do podmiotów prowadzących - poinformowała w piątek minister edukacji.

Szefowa MEN przedstawiła projekty, które wprowadzić mają zmiany w systemie edukacji.

W Polsce jest 27,5 tys. szkół, w tym ponad 7 tys. gimnazjów. Większość z nich to zespoły szkół podstawowo-gimnazjalnych a 2950 gimnazjów to placówki samodzielne - podała.

"W roku 2017/2018 nie będzie już rekrutacji do gimnazjum" - powiedziała Zalewska. Jak wyjaśniła, wygaszanie gimnazjum może być realizowane w różnych wariantach, m.in. przez przekształcenie gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową, włączenie go do podstawówki, przekształcenie w liceum ogólnokształcące, technikum lub branżową szkołę pierwszego stopnia.

Decyzja co do formy i czasu przekształcenia gimnazjum będzie należeć do kompetencji organów prowadzących te placówki - podkreśliła minister edukacji.

Jak poinformowała, od 1 września 2017 r. uczniowie, nauczyciele i pracownicy dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej będą w ośmioletniej szkole. 1 września 2017 roku rozpoczną naukę pierwsi uczniowie klasy siódmej.

"Dotychczasowe 3-letne liceum od 1 września 2019 r. stanie się 4-letnim. Pierwsza rekrutacja do klasy pierwszej odbędzie się w roku 2019/2020" - powiedziała.

Licea zamiast kursu przygotowującego do matury

Chcemy powrócić do liceum ogólnokształcącego zamiast kursu przygotowującego do matury - powiedziała Zalewska, przedstawiając projekty, które wprowadzić mają zmiany w systemie edukacji.

Jak wyjaśniała minister, konieczność wprowadzania zmian wynika z faktu, że badania pokazują, iż "częsta zmiana szkoły i grupy rówieśniczej, sześcioletnia szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum, trzyletnie liceum powoduje nie tylko obniżenie jakości (kształcenia-PAP), ale przeszkadza w edukacji i ogranicza motywację ucznia".

"Chcemy powrócić do liceum ogólnokształcącego zamiast kursu przygotowującego, przygotowawczego do matury" podkreśliła szefowa MEN.

Zapowiedziała, ze resort chce także ponownie wprowadzić cykliczność etapów szkolnych poprzez wzmocnienie edukacji wczesnoszkolnej i przywrócenie czteroletniego ogólnokształcącego liceum i pięcioletniego technikum.

"Chcemy dokonać zmian programowych" - podkreślała minister edukacji. Poinformowała, że na stronie MEN pojawił się projekt ustawy, który trafi do uzgodnień i konsultacji oraz zakładka dotycząca podstaw programowych.

Zalewska: Zmiana struktury nie przewiduje zwolnień nauczycieli

- Zmiana struktury nie przewiduje zwolnień nauczycieli; robimy wszystko, by dodatkowo nauczyciela ustawowo zabezpieczyć - zapewniła szefowa MEN.

"Chcemy o nauczycielu, o jego wynagrodzeniu, o jego przyszłości, o jego doskonaleniu zawodowym rozmawiać" - powiedziałaZalewska . Dodała, że w tym zakresie będą przez następne miesiące prowadzone prace.

Jak wyjaśniła, od września 2017 r. nauczyciele zatrudnieni w obecnie funkcjonujących szkołach z urzędu staną się nauczycielami szkół utworzonych w ramach nowego systemu.

Zalewska mówiła, w okresie przejściowym, tzn. od dnia wejścia w życie ustawy do 31 sierpnia 2019 r. podjęcie dodatkowego zatrudnienia przez nauczyciela, który już pracuje w pełnym wymiarze zajęć w jakiejś szkole, będzie wymagało pisemnej zgody dyrektora tej szkoły. "Rozwiązanie to pozwoli na zyskanie dodatkowych miejsc pracy i umożliwi podjęcie zatrudnienia nauczycielom z gimnazjów, w których wygaszane jest kształcenie" - wyjaśniła minister edukacji.

Wprowadzane zmiany nie spowodują, że zabraknie miejsc w liceach ogólnokształcących, szkołach branżowych i technikach - zapewniła szefowa MEN.

"Nauczyciele są gotowi. Nie ma obawy, że będzie konkurencja negatywna pomiędzy rocznikiem, który będzie kończył trzecią klasę gimnazjum i ósmą klasę szkoły podstawowej. Oni będą w odrębnych klasach. W związku z tym nie widzimy powodu, aby martwić się, czy miejsc w szkołach wystarczy" - powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej. Minister zapowiedziała także, że resort będzie to "na bieżąco monitorować i czuwać".

W związku z projektowaną reformą w roku szkolnym 2019/2020 o przyjęcie do liceów, techników i szkół branżowych ubiegać się będą równocześnie uczniowie kończący trzecie klasy gimnazjów i ósme klasy szkół podstawowych, czyli dwa roczniki.

"Dyskutowałam z organami prowadzącymi, czyli z powiatami, na temat kumulacji rocznika. Te nie widziały większego problemu. Przed nami dwa lata bacznej obserwacji i reagowania na bieżące sytuacje" - skomentowała Zalewska.

Zgodnie z planami MEN od września 2017 r. zespoły szkół, w skład których wchodzą dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i gimnazjum, staną się ośmioletnią szkołą podstawową. W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 w szkole podstawowej będą funkcjonowały - jak mówiła minister edukacji - także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu ich wygaszania. Szkoła przyjmie wtedy nazwę szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi. Uczniowie otrzymają świadectwa ustalone dla dotychczasowych gimnazjów opatrzone pieczęcią gimnazjum.(PAP)

oma/ gdyj/ dsr/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~StanRS
A nie lepiej by była 5-letnia podstawówka, 5-letnie liceum, 5-letnie technikum, i na zmywak do Anglii wystarczy. Tak ładniej wyglądają takie pięciolatki, trochę po socjalistycznemu. Tylko że wtedy by trzeba było "nauczycieli" trochę pozwalniać, bo dla wszystkich etatów w "szkołach" by nie A nie lepiej by była 5-letnia podstawówka, 5-letnie liceum, 5-letnie technikum, i na zmywak do Anglii wystarczy. Tak ładniej wyglądają takie pięciolatki, trochę po socjalistycznemu. Tylko że wtedy by trzeba było "nauczycieli" trochę pozwalniać, bo dla wszystkich etatów w "szkołach" by nie wystarczyło.
~zniesmaczony
Bardzo dobrze !! Te gimnazja to koszmar. Obserwuje to z okna co dzien. 100% gimbazy pali papierosy i wielu pije piwo i wino w bramach przed lekcjami o 8:00 rano. To koszmar, patologia i zezwierzecenie. Gimnazjalisci u nas uprawiaja seks w śmietnikach i za śmietnikami i po piwnicach i klatkach schodowych. Jak masz dziecko w gimnazjum Bardzo dobrze !! Te gimnazja to koszmar. Obserwuje to z okna co dzien. 100% gimbazy pali papierosy i wielu pije piwo i wino w bramach przed lekcjami o 8:00 rano. To koszmar, patologia i zezwierzecenie. Gimnazjalisci u nas uprawiaja seks w śmietnikach i za śmietnikami i po piwnicach i klatkach schodowych. Jak masz dziecko w gimnazjum to współczuje. To niezpostykana patologia jaką zafundowala nam wszystkim Platforma obywatelska.
~kaczysta_z_peelu
rozumiem że jak pójda do 7 i 8 klasy podstawówki to nie bedą palić i pić piwo i wino seksu pod smietnikiem tez nie bedą uprawiać masz prymitywne i prostackie widzenie świata jak każdy zwolennik PIS
~StanRS
To akurat jest sprawka AWS i żydowskiej Mumii Wolności, których spadkobiercą jest Platforma Oszustów.
~StanRS
A jak zazdrościsz gimbazie seksu, to daj im na jabola to może cię ukłują. Zresztą, uprawianie seksu w toaletach jeszcze ujdzie, ale w śmietnikach to już jest perwersja.
~nikt
warto byłoby też zastanowić się nad szkolnictwem wyższym, 3,5 lata studiów to nic (przynajmniej dla inż.) a potem pseudo magisterka 1,5 roku O_o też jest coś nie tak
~zez
Na Zachodzie wystarczą 3 lata żeby zostać prawnikiem a mgr robi niewielu bo większości wystarcza licencjat (bachelor). Ty byś pewnie chciał żeby konieczna była habilitacja zanim dopuszczą kogoś do przerzucania papierów w biurze...
~Woocash83
Kolejne kilka lub kilkanascie lat bałaganu, tylko po to żeby społeczeństwo nie było zbyt madre, bo takim łatwiej się manipuluje. Minister Zalewska zapisze się w historii jako ta która cofnęła polska edukację o kilkadziesiat lat.
~nikt
no nie wiem, zobaczymy jak będzie - ale sam mogę potwierdzić, że edukacja we wcześniejszym modelu - do którego powraca się, był lepszy bo plan nauki był rozsądnie rozłożony, a teraz było hura i tak nic się nie nauczycie - tylko maturę zdaj
~pati
dobra zmiana: miliony z naszych podatków, żeby zafundować naszym dzieciom, rodzicom i nauczycielom bałagan i dodatkowy stres.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki