Zachodnia obwodnica Radomia otwarta

Od piątku rano kierowcy jadący ekspresową siódemką z Warszawy do Krakowa mogą korzystać z zachodniej obwodnicy Radomia - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w otwarciu 25-kilometrowego odcinka trasy S7 na terenie gminy Jedlińsk.

W uroczystym otwarciu wzięli też udział m.in. szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Radomia Wojciech Skurkiewicz.

"Na tą drogę czekali mieszkańcy Radomia i Radomszczyzny oraz setki tysięcy tych, którzy drogą nr 7 jechali z Warszawy na południe, albo z południa w kierunku Warszawy i pokonywali te trudności komunikacyjne w Radomiu" - powiedział Andrzej Adamczyk. "Dzisiaj skracamy przejazd pomiędzy Warszawą a Krakowem o kilkadziesiąt minut. Szacujmy, że w godzinach szczytu będzie to ok. 45 minut do - godziny krócej" - dodał.

"Kiedy (...) wizytowaliśmy budowę przed półtora miesiąca, pan prezes firmy Dragados, odpowiedzialny za tę budowę dyrektor odcinka powiedział, że chcielibyśmy, by tą drogą samochody pojechały przed świętem Wszystkich Świętych. I dotrzymali słowa" - podkreślił minister infrastruktury.

Prace przy budowie nowej drogi Radomia rozpoczęły się w sierpniu 2015 r. W ramach inwestycji wybudowano blisko 25-kilometrowy odcinek nowej trasy z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach, a także cztery węzły drogowe, 21 wiaduktów, cztery mosty i dwie kładki dla pieszych. Równolegle wzdłuż trasy powstały drogi dojazdowe.

Wjazd na obwodnicę jest możliwy w czterech miejscach, na węzłach: Radom Północ (w Jedlance), Radom Zachód (w Mleczkowie), Wolanów i Radom Południe (w Młodocinie). Koszt inwestycji to 729,4 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze pieniędzy unijnych, z programu "Infrastruktura i Środowisko". Wykonawcą robót była hiszpańska firma Dragados.

Dzięki nowej obwodnicy Radomia ominąć to miasto mogą podróżujący ekspresową siódemką z Warszawy do Krakowa. W Radomiu w godzinach szczytu ruch tranzytowy nakłada się na ruch lokalny. Szczególnie przed światłami tworzą się korki, a np. w piątkowe popołudnie przejazd przez Radom może zajmuje nawet godzinę. Obwodnica Radomia zapewni płynny przejazd między Warszawą, Kielcami i Krakowem.

Koszt robót budowlanych to 729,4 mln zł. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ sno/ pś/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 wwff

Super wiadomość! Mieszkam na południu. Czekałem na tę chwilę 15 lat. Pół godziny zysku na trasie.
Ta wiadomość nie cieszy tylko franczyzobiorcy MCDonaldsów w Radomiu.

! Odpowiedz
15 11 flecik

Zgodnie ze słowami Mateusza Morawieckiego liczę, że prominentni politycy PiS oddadzą pieniądze z dotacji UE na budowę dróg bo przecież PiS ich nie potrzebuje bo sam znakomicie potrafi budować Polskę miodem i mlekiem płynącą! Pytam , więc po co pojechali panowie Suski, Karczewski i Skurkiewicz do Radomia? Chyba tylko po to by świętować otwarcie drogi za judaszowe srebrniki z Brukseli! Wstyd panowie bo zadrwiliście z Premiera Mateusza Morawieckiego!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 old_timer

Pamietam te trase sprzed 15 lat. Te bary, drewniane domy i seks shopy 1.5 m od ulicy. Mialo to swój urok choc sama trase nazywalem trasa smierci

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil