Yildirim: UE zaleją imigranci, jeśli zerwie rozmowy z Turcją

2016-11-24 21:40
publikacja
2016-11-24 21:40

[Aktualizacja - godz. 11:00] Premier Turcji Binali Yildirim powiedział w czwartek, że bez pomocy Ankary Europę "zaleją imigranci", a zerwanie rozmów z ws. tureckiej akcesji do UE będzie znacznie bardziej destruktywne dla Europy niż dla Turcji.

Premier Turcji Binali Yildirim / fot. Umit Bektas / FORUM

Yildirim odniósł się w ten sposób do czwartkowej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do zamrożenia negocjacji ws. przystąpienia Turcji do UE ze względu na czystki polityczne, jakie przeprowadza Ankara od lipcowego nieudanego zamachu stanu.

"Jesteśmy jednym z czynników, które chronią Europę. Jeśli uchodźcy przedrą się (przez Turcję), to zaleją Europę i przejmą kontrolę. A Turcja temu zapobiega" - powiedział Yildirim w wystąpieniu telewizyjnym.

"Przyjmuję do wiadomości, że zerwanie więzi z Europą zaszkodzi Turcji, ale dla Europy byłoby to pięcio- lub sześciokrotnie bardziej szkodliwe" - dodał.

Wcześniej w czwartek premier powiedział, że więzi łączące Turcję z Unią już są nadwerężone i głos PE dotyczący zamrożenia negocjacji jest bez znaczenia.

Dzisiaj głos zabrał również prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który oświadczył, że jeśli Unia Europejska nadal będzie grozić Ankarze, Turcja otworzy granice i zezwoli na przejazd migrantów do UE. W czwartek Parlament Europejski wezwał do zamrożenia negocjacji akcesyjnych z Turcją.

"Jeśli pójdziecie dalej, te granice zostaną otwarte, wbijcie to sobie do głowy" - ostrzegał Erdogan, zwracając się do UE w przemówieniu w Stambule.

"Tylko my żywimy 3-3,5 mln uchodźców (którzy przebywają) w tym kraju. Nie spełniliście swoich obietnic" - mówił Erdogan.

Europosłowie podkreślili w swej rezolucji, że UE i Parlament Europejski potępiły próbę zamachu stanu w Turcji z 15 lipca i uznały, że władze tureckie mają prawo postawić przed sądem osoby za to odpowiedzialne. Ocenili jednak, że "środki represyjne wprowadzone przez rząd turecki na mocy stanu wyjątkowego są niewspółmierne oraz naruszają podstawowe prawa i swobody chronione turecką konstytucją, a także demokratyczne wartości, na których opiera się Unia Europejska".

Negocjacje akcesyjne UE-Turcja zostały otwarte w 2005 roku; od tamtej pory postęp w rozmowach jest niewielki. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~MS
Taki mały kolorowy szantażysta.
Jest mnóstwo sposobów rozwiązania problemów z nachodźcami.
Nawet bardzo tanie, tyle że nie bardzo humanitarne.
~niepelnosprawny_org
UE moze coś zmienić, by jednak do tego nie doszło...
~Ferdek
hmmm a M.Kadafi przed tym jak go zamordowali siepacze z tzw. "wolnego świata " przestrzegał . nie słuchaliśmy to i mamy .
~Duduś
Turcja straszy, ale nikt tym sie nie przejmuje. Obronic granice to mu umiemy, kwestia czy chcemy. A erdogan jest swietnym sposobem by na kogos zrzucic caly problem. Wreszcie wszyscy zaczna wyrzucac nachodzcow i jeszcze bedzie to super bo walcza z niedemokratycznya Turcja. Jesli to zrobia to bedzie to dla nich raczej izolacja niz zysk.
~StanRS
Nałożyć sankcje da tureckie towary i zobaczymy kto na tym wyjdzie lepiej, UE czy Turcja.
~ek
Ktoś zasponsorował i rozpętał kolorowe demokratyczne rewolucje zwane Arabską Wiosną.
Kolejne miliony uchodźców w tym demokratycznych rozpruwaczy brzuchów, oraz umiarkowanych obcinaczy głów są tego rezultatem.Niekończące się walki,oraz wzbierająca wielomilionowa fala islamistów chlustająca na Europę jest skutkiem
Ktoś zasponsorował i rozpętał kolorowe demokratyczne rewolucje zwane Arabską Wiosną.
Kolejne miliony uchodźców w tym demokratycznych rozpruwaczy brzuchów, oraz umiarkowanych obcinaczy głów są tego rezultatem.Niekończące się walki,oraz wzbierająca wielomilionowa fala islamistów chlustająca na Europę jest skutkiem a nie przyczyną. Najlepiej byłoby owym sponsorom podrzucić tych demokratycznych.... oraz umiarkowanych.... by zrobili z nimi co pilnie potrzeba od zaraz. Oraz dopilnować by wykonali swą robotę.
~Ataturk
Nie strasz, nie strasz, bo się zesrasz.
~taktak
Niejedna Szwabka czeka na przystojnego Arabka .
~Eltor
No to są 3 opcje:

1. Zerwać rozmowy i patrzeć jak miliony przybyszy z Afryki i Bliskiego Wschodu zalewają Europę i nikt z tym nic nie zrobi.

2. Przyjąć Turcję, otworzyć granice i patrzeć jak miliony przybyszy z Afryki i Bliskiego Wschodu zalewają Europę i nikt z tym nic nie zrobi (tym razem duża część
No to są 3 opcje:

1. Zerwać rozmowy i patrzeć jak miliony przybyszy z Afryki i Bliskiego Wschodu zalewają Europę i nikt z tym nic nie zrobi.

2. Przyjąć Turcję, otworzyć granice i patrzeć jak miliony przybyszy z Afryki i Bliskiego Wschodu zalewają Europę i nikt z tym nic nie zrobi (tym razem duża część z nich będzie miała Tureckie paszporty)

3. Przypomnieć sobie, że wojsko jest utworzone i opłacane po to, by strzec granic i bezpieczeństwa zamieszkującego w nich narodu! Po co wojsko, które granic nie strzeże i na kolonizację terytorium własnego kraju przez obcych pozwala?

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki