REKLAMA

Yellen: Część sankcji wobec Rosji można by utrzymać nawet po wojnie

2022-11-13 19:02, akt.2022-11-14 06:56
publikacja
2022-11-13 19:02
aktualizacja
2022-11-14 06:56

Minister finansów (skarbu) USA skarbu Janet Yellen powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla "Wall Street Journal", że niektóre sankcje nałożone na Rosję mogłyby pozostać w mocy nawet po ewentualnym zawarciu przez nią porozumienia pokojowego z Ukrainą. Dałoby to Waszyngtonowi możliwość wywierania nacisku na rosyjską gospodarkę w dłuższej perspektywie - ocenia gazeta.

Yellen: Część sankcji wobec Rosji można by utrzymać nawet po wojnie
Yellen: Część sankcji wobec Rosji można by utrzymać nawet po wojnie
fot. Kevin Lamarque / / Reuters

„Ze strony Rosji naprawdę nie było i nie ma żadnych wysiłków, aby podjąć negocjacje (pokojowe) z Ukrainą na warunkach, które byłyby dla niej do przyjęcia” – powiedziała Yellen.

„Przypuszczam, że w kontekście jakiegoś porozumienia pokojowego dostosowanie sankcji jest możliwe i może być właściwe (...) Jednak prawdopodobnie, biorąc pod uwagę to, co się stało, niektóre sankcje powinny pozostać” – podkreśliła.

Przypomniała, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy dążą do zmniejszenia zdolności militarnych Rosji, odcinając jej dostęp do zaawansowanych technologii zachodnich i ograniczając jej system finansowy. Mimo to Rosja osiągnęła w tym roku ogromne dochody ze sprzedaży energii. Zdaniem Yellen jednym ze sposobów nacisku w tej sprawie jest nałożenie pułapu cenowego na rosyjska ropę, nad czym pracuje G-7.

Celem wyznaczenia pułapu cenowego jest zmniejszenie wpływów Rosji ze sprzedaży ropy, a jednocześnie utrzymanie jej dostępności na rynkach światowych i stabilizacja cen - wyjaśniła.

Jak wskazuje "WSJ", główne pytanie w kwestii pułapu cenowego brzmi: czy Rosja odetnie eksport ropy, by zemścić się na zachodnich próbach dyktowania cen jej najważniejszego towaru. Rosyjscy urzędnicy zapowiedzieli już, że nie będą sprzedawać ropy poniżej pułapu cenowego.

„Trudno przewidzieć, jaka będzie odpowiedź Rosji. Nie sądzę, aby naprawdę mogli sobie pozwolić na magazynowanie dużej ilości ropy. Potrzebują dochodów” - oceniła Yellen.

Jej zdaniem limit cen może ostatecznie zmniejszyć dochody Rosji, nawet jeśli odmówi ona sprzedaży na tych warunkach. Ubezpieczenia morskie i finansowanie handlu są dostępne w ograniczonym stopniu poza głównymi gospodarkami krajów G7, co oznacza, że Rosja musiałaby polegać na droższych usługach firm o mniej ugruntowanej pozycji na rynku, jeśli będzie chciała sprzedawać swoją ropę.

Jeśli Rosja odetnie eksport ropy, Stany Zjednoczone mogłyby skierować na rynek ropę ze Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej. „Uważamy, że limit cenowy zadziała, i nadal mamy pole manewru dzięki Strategicznym Rezerwom Ropy Naftowej” – powiedziała minister finansów USA.

Sekretarz skarbu USA: zakończenie wojny na Ukrainie najlepszym sposobem na naprawę światowej gospodarki

Zakończenie wojny na Ukrainie jest najlepszym sposobem na rozwiązanie problemów światowej gospodarki - podkreśliła w poniedziałek sekretarz skarbu USA Janet Yellen przed szczytem G20 w Indonezji, w wyraźnym przesłaniu do Rosji.

"Zakończenie wojny przez Rosję jest moralnym imperatywem i po prostu najlepszą rzeczą, jaką można zrobić dla światowej gospodarki" – powiedziała Yellen w kuluarach spotkania ze swoim francuskim odpowiednikiem Bruno Le Maire.

Oficjalnie rosyjska inwazja na Ukrainę nie będzie na porządku dziennym szczytu największych gospodarek świata w Indonezji. Przywódcy państw grupy G20 spotykają się we wtorek i środę na wyspie Bali.

Moskwa wezwała G20 do skupienia się na kwestiach gospodarczych i finansowych, a nie na kwestiach politycznych i bezpieczeństwa.

Jak podkreśla agencja AFP, jednak rozpoczęta dziewięć miesięcy temu przez Rosję wojna ma głębokie reperkusje gospodarcze, z gwałtownym wzrostem cen energii i żywności.

Gospodarz szczytu, Indonezja, wzywa do negocjacji pokojowych i odmawia bezpośredniego potępienia Moskwy.

Władimir Putin nie weźmie udziału w szczycie G20 na Bali. Będzie reprezentowany przez szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa. (PAP)

sp/ wr/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Rezygnację z dolara jako waluty rozliczeniowej za surowce postulował Saddam Husajn. Potem wiemy co było.
polonu
jankesi się mylą i to grubo , ich koniec jest bliski . jeszcze trochę i żadnych surowców nikt nie sprzeda za dolara amerykańskiego ,wtedy zobaczymy siłę Ameryki .
abcx
Oby tylko Putin się nie dowiedział że Yellen i całym USA zabrakło forsy na dalsze prowadzenie wojny bo będzie teraz przeciągał tą wojnę ile się tylko da :(
zene
Swiat pracuje,
Chiny, Indie + 200 innych panstw,
Jankesi marza o zarobkach za friko, np. ca 100 panstw sankcjonowanych

Koniec tego widac, petrodolar bez wiekszych perspektyw
Chiny flirtuja z Saudami i ogólnie OPEC+, BRICKS itd spotkanie bedzie z Saudami
zene
Jankesi potrzebuja kasy
Doktryna Monroego sie posypala
Dawala ona Jankesom "wlasnosc" w Amerykach i nie ma
_________
""Socjalistyczne rządy Ameryki Łacińskiej będą nadal dążyć do uwolnienia się od wpływów USA.

To główne hasło polityki zagranicznej absolutnie wszystkich partii lewicowych, które
Jankesi potrzebuja kasy
Doktryna Monroego sie posypala
Dawala ona Jankesom "wlasnosc" w Amerykach i nie ma
_________
""Socjalistyczne rządy Ameryki Łacińskiej będą nadal dążyć do uwolnienia się od wpływów USA.

To główne hasło polityki zagranicznej absolutnie wszystkich partii lewicowych, które doszły do władzy w regionie. A to wymaga przeciwwagi w postaci przeciwstawnych do USA ośrodków władzy.

W Wenezueli Stany Zjednoczone i cały Zachód obficie zademonstrowały swoją bezkompromisowość, nieznajomość prawa międzynarodowego i swoje kolonialne zamiary. (Go-go guano)""
mirek6504
Czy pani Yellen coś wie na temat naszych zamówionych Abramsow .
znawca_wszystkiego
Tak, są już na Ukrainie.
od_redakcji
Jeśli zastanowić się, która wojna zainicjowana przez USA w ostatnim stuleciu wydaje się najbardziej trafiona, to bez chwili wahania można stwierdzić, że ta Ukraińska. Karma wraca - za Wołyń.
od_redakcji
Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, miał zalecić administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by zastanowiła się nad postawieniem realistycznych wymagań, które umożliwiłyby rozpoczęcie negocjacji z Rosją. Jednym z elementów miałaby być rewizja stanowiska w sprawie konieczności zwrotu Krymu Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, miał zalecić administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by zastanowiła się nad postawieniem realistycznych wymagań, które umożliwiłyby rozpoczęcie negocjacji z Rosją. Jednym z elementów miałaby być rewizja stanowiska w sprawie konieczności zwrotu Krymu — informuje "The Wall Street Journal". Głos rozsądku!
lebero654 odpowiada od_redakcji
Redakcjo poczytaj sobie ksiązkę Jasienicy "Rzeczpospolita obojga narodów" i wtedy możemy podyskutować o Wołyniu, bo prawda jest taka, że oligarchowie litewscy, ruscy i polscy przez wieki wykorzystywali ludność tubylczą i frustracje zostały wykorzystane przez hitlerowców, którzy podburzyli chłopów. Amerykanie zaś od lat Redakcjo poczytaj sobie ksiązkę Jasienicy "Rzeczpospolita obojga narodów" i wtedy możemy podyskutować o Wołyniu, bo prawda jest taka, że oligarchowie litewscy, ruscy i polscy przez wieki wykorzystywali ludność tubylczą i frustracje zostały wykorzystane przez hitlerowców, którzy podburzyli chłopów. Amerykanie zaś od lat stosują politykę antyrosyjską i dlatego pozwolili na odrodzenie państwa niemieckiego po II wojnie światowej. A teraz mają problem z Chinami i to jest nadrzędny cel bieżący. W efekcie Amerykanie nie mogą dopuścić do unicestwienia Rosji, jako potęgi militarnej. Chociaż Rosja sama się unicestwiła, to jest wielka terytorialnie i można na niej zarabiać sowite pieniądze. A Ukraina? Ukraina jest i będzie zadłużona po korek i nic się na niej nie da zarobić a magazyny wojskowe amerykańskie są już ogołocone ze sprzętu. Dlatego są takie a nie inne zalecenia. Clinton wydymał Ukraińców w protokole budapaesztańskim pozbawiając ich arsenału atomowego a teraz Biden chce zmusić do niekorzystnego pokoju. Jednego tylko nie rozumieją i nie analizują przypadku czeczeńskiego. Wołodię trzeba wkopać w ziemię inaczej wróci nawet po 7 latach chyba, ze nie dożyje. Ale będą jego następcy.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki