REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Wyrok ważny dla firm, ale czy przełomowy?

2012-07-02 11:44
publikacja
2012-07-02 11:44
Do przełomu w sprawie odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawianych przez istniejące na rynku firmy – krzaki należy mimo wszystko podchodzić z dystansem. Przede wszystkim warunkiem, by podatnik miał możliwość odliczyć podatek z faktury jest należyta staranność, którą nadal można różnie rozumieć.

Jak wskazał np. NSA w orzeczeniu z 24 marca 2011 (sygn.. akt I FSK 589/10)podatnik, który otrzymał od kontrahenta fakturę za usługę lub dostawę w rzeczywistości wykonaną przez kogoś innego, może odliczyć VAT, jeśli nie wiedział o oszustwie i z okoliczności transakcji nie mógł się o nim dowiedzieć . Stąd też sama faktura – dokument - w takim przypadku nie stanowiła podstawy odliczenia – podatnik musiał dochować należytej staranności oraz dokumentowana transakcja faktycznie musiała mieć miejsce. Ta sama zasada zachowania ostrożności dotyczyła przypadku, gdy sprzedawca nie miał prawa wystawić faktury - był zwolniony podmiotowo, nie zarejestrował działalności lub ją wyrejestrował przed wystawieniem dokumentu).

polecenia szefa » Szef każe mi płacić za nieuregulowane faktury
Dotychczas ugruntowanym był zatem pogląd wskazujący, że żaden przepis ustawy o VAT nie nakłada na organy podatkowe obowiązku ustalenia, czy podatnik dochował należytej staranności, a tym samym automatycznie pozwalał kwestionować taką fakturę.

Obecnie wyrok przenosi odpowiedzialność udowodnienia należytej staranności na fiskusa. Tym samym możliwe jest, przy zachowaniu podstawowych zasad staranności, prawa odliczenia podatku VAT nawet w przypadku faktur wystawionych przez podmiot nierzetelny. Nie oznacza to jednak, że organ nie jest w stanie udowodnić braku należytej staranności, stąd postępowania podatnika i działania wstępne podjęte celem ustalenia prawa kontrahenta do wystawiania faktur mogą nadal okazać się decydujące.

Piotr Szulczewski, Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki