Ile w Europie wydajemy na opiekę zdrowotną [Wykres dnia]

Pandemia Covid-19 sprawiła, że sektor medyczny znalazł się w centrum uwagi opinii publicznej. Z tej okazji Eurostat opublikował zestawienie wydatków na opiekę zdrowotną w krajach EFTA.

Nie powinno dziwić, że w przeliczeniu na mieszkańca najwięcej na opiekę medyczną wydają najbogatsze kraje Unii Europejskiej. W Szwecji, Danii i Luksemburgu koszt usług medycznych przekraczał pięć tysięcy euro na obywatela. Jeszcze hojniejsze finansowanie miał sektor medyczny poza Unią: w Liechtensteinie, Szwajcarii i Norwegii. W większości krajów tzw. starej Unii wydatki te kształtowały się w przedziale 3,7-4,5 tys. euro.

Wydatki na opiekę zdrowotną w krajach EFTA w euro na mieszkańca. Dane za 2017 r.
Wydatki na opiekę zdrowotną w krajach EFTA w euro na mieszkańca. Dane za 2017 r. (Eurostat.)

Wyjątkami były Włochy i Hiszpania, gdzie na sektor medyczny wydawano wyraźnie mniej niż we Francji czy w Niemczech. To dane o tyle interesujące w obecnym kontekście, że to właśnie w Italii i w Hiszpanii koronawirus zbiera największe żniwo. W znacznie biedniejszych krajach Europy Środkowej na opiekę zdrowotną wydaje się w granicach 500-1300 euro na mieszkańca. Dla Polski statystykę tę podsumowano na 731 euro (dane za 2016 rok), co było trzecim najniższym wynikiem w UE (tylko przed Bułgarią i Rumunią).

Wydatki na opiekę zdrowotną w krajach EFTA jako procent PKB. Dane za 2017 r.
Wydatki na opiekę zdrowotną w krajach EFTA jako procent PKB. Dane za 2017 r. (Eurostat.)

Bardziej miarodajne jest jednak zestawienie wydatków na opiekę zdrowotną z produktem krajowym brutto. W tej statystyce średnia dla Unii Europejskiej wydatnie zawyżają bogate kraje Europy Zachodniej, gdzie standardem są wydatki rzędu 10-11% PKB (Francja, Niemcy, Holandia, etc.). W państwach naszego regionu na sektor medyczny wydaje się zwykle po 6-7% PKB. Najwięcej w Czechach (7,2%), najmniej na Łotwie (6%) i w Rumunii (5,2%). W tym zestawieniu Polska z wynikiem 6,5% mieści się w środku stawki krajów o porównywalnym poziomie rozwoju gospodarczego.

KK

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 katzpodola

I co z tego że zachód wydaje więcej jak sobie z niczym nie radzą. Choćby ilość respiratorów, my jesteśmy na trzecim miejscu w świecie. Polecam skorzystać np. w Anglii ze służby zdrowia.Nie mamy się czego wstydzić.

! Odpowiedz
38 28 onurb

Aktualna sytuacja z koronawirusem jasno pokazuje, że nie ma sensu kupować żadnych super samolotów, okrętów i bóg wie czego tam jeszcze. Wirus i tak wszystko pozamiata. Nie ma sensu też rozbudowa armii. W przypadku Polski 100 tys. żołnierzy to maksimum, a nie prawie 145 tyś. Należałoby się jeszcze zastanowić, czy mając takie jezioro jak Bałtyk potrzebna nam jest jakaś Marynarka Wojenna, czy nie wystarczy straż graniczna wyposażona w kutry patrolowe. Bezwzględnie większe pieniądze należy przeznaczyć na służbę zdrowia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 24 zielonoczerwony

Może coś o metodologii. Przecież ustalenia po strajku rezydentów są takie, że 6,5 to mamy osiągnąć w 2025 bo obecnie jest w Polsce niecałe 5%. A więc ile jest w Polsce tak naprawdę?

! Odpowiedz
62 50 fakty

Przywileje emerytalne dla milicji, sędziów, górników, rolników, księży. TO są dokładnie te środki których brakuje w służbie zdrowia 3% PKB. Ale tego nikt nie ruszy, władza daje przywileje, beneficjenci nie przeszkadzają władzy łupić plebsu. Tzw. kompromis okrągłostołowy, pod patronatem KK.

! Odpowiedz
0 0 andrew_

Dokładnie, ZUS to studnia bez dna. Coroczne dotacje od państwa to kilkadziesiat mld zł. a pewnie będzie jeszcze gorzej. Wyekploatowany przez jakieś dzikie przywileje (oczywiście niektóre muszą być), do tego każdy chce jak szybciej na emeryture, ludzie zasiłki ciągną bez opamiętania. A teraz kolejny strzał...

! Odpowiedz
68 12 ajwaj

Pewnie w raju na ziemi UE jest wszystko co trzeba w op. zdrowia

Kiedy Chiny HUAWEI, AliExpress pomagali UE, urzedasy z Brukseli nie zyczyli sobie Chinskiego Promotion.
Chinczycy przestali z wyjatkami jak Italia. A w UE kradna sobie przesylki z srodkami med., a o pomocy nie mówiac

! Odpowiedz
3 34 jezelipapa

Długo jeszcze będziecie mieli w Rosji prikaz skłócania ze sobą narodów europejskich.
To o czym piszesz zostało zdementowane jako fake news, wywodzący się właśnie z Rosji. Od dawna czułem że piszesz z Olgino

! Odpowiedz
26 2 ajwaj odpowiada jezelipapa

czy ty mieszkasz w Borodino
czy w Olgino > tu nie temat

! Odpowiedz
21 3 ajwaj odpowiada ajwaj

UE ma wszystko :)
(sorry - komisary maja wszystko)
_______________________
""Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei ograniczy swój europejski program darowizn na maski z obawy przed uwikłaniem się w szerszą geopolityczną grę siłową, w następstwie uwag szefa spraw zagranicznych UE Josepa Borrella, że prowadzona jest "polityka hojności", a także "globalna walka o narracje".

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Huawei przekazał miliony masek do wykorzystania w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa do kilku państw członkowskich UE, w tym do Włoch, Irlandii, Czech, Polski, Holandii i Hiszpanii.Firma nie jest jedyną chińską firmą, która to zrobiła: Darowizny te skłoniły unijnego Borrella na początku tego tygodnia do stwierdzenia, że toczy się "globalna walka o narrację".

https://www.euractiv.com/section/digital/news/no-more-coronavirus-masks-from-us-huawei-says/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
59 37 blesso

Mało wydajemy ? Ale teraz emeryci dostali 13-kę ( 10mld ) ? Za to na TVP mamy 2mld zł . 300 mln dla "ojca" z Torunia . Nie stać nas na dobrą służbę zdrowia ? To znaczy nam się ona nie należy ? Hmmm.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil