Wszystkie kredyty sprzedają się lepiej niż przed rokiem

W styczniu 2019 r. do klientów banków i SKOK-ów trafiło łącznie 6,7 mld zł kredytów konsumpcyjnych, o 4,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Biuro Informacji Kredytowej wskazuje, że hitem okazały się karty kredytowe, w których przyznane limity osiągnęły dwucyfrową dynamikę.

Biuro Informacji Kredytowej podsumowało dane o sprzedaży kredytów za styczeń 2019 r. Wzrosty rok do roku widać we wszystkich kategoriach zobowiązań. Zaskoczeniem mogą być wyniki sprzedaży kart kredytowych. W pierwszym miesiącu roku banki i SKOK-i przyznały klientom limity na kwotę wyższą aż o 21,3 proc. niż w styczniu 2018 r. Liczba wydanych plastików również wzrosła znacząco – o 7,1 proc.

(fot. Fot.Roman Koszowski / Foto Gosc / FORUM)

Kredyty gotówkowe i ratalne na początku roku sprzedawały się lepiej niż w analogicznym okresie 2018 r. Do kredytobiorców trafiło 6,7 mld zł finansowania, a liczba umów sięgnęła 561,6 tys. To oznacza wzrost o 4,4 proc. w ujęciu wartościowym i o 2,1 proc. w ujęciu ilościowym w stosunku do stycznia poprzedniego roku.

Analitycy BIK zwracają uwagę, że najwyższą dynamikę sprzedaży odnotowano w przypadku kredytów na najwyższe kwoty, powyżej 20 tys. zł. W ich przypadku nowych kontraktów było o 4,1 proc. więcej niż w styczniu 2018 r.

Hipoteki – mniej chętnych, ale wyższe kwoty

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych była wyższa niż rok wcześniej, ale tylko jeśli pod uwagę wziąć kwotę udzielonego finansowania. Wartość hipotek wzrosła o 11,9 proc. – po raz kolejny dynamika była dwucyfrowa. Spadła jednak liczba zawartych umów. W styczniu 2019 r. do kredytobiorców trafiło 4,24 mld zł finansowania hipotecznego w ramach 16,1 tys. kontraktów. Liczba nowych umów była niższa o 4,6 proc. niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

- Zjawisko to wynika głównie ze struktury udzielanych zobowiązań, z których już 66 proc. wartości wszystkich udzielonych w styczniu tego roku kredytów mieszkaniowych dotyczy przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł. Zatem za dobry styczniowy wynik sprzedaży odpowiadają wysokokwotowe kredyty mieszkaniowe, udzielane na kwotę powyżej 250 tys. zł oraz powyżej 350 tys. zł. W styczniu 2019 r. w porównaniu do stycznia 2018 r. wartość kredytów powyżej 350 tys. zł wzrosła aż o 46,4 proc., a ich liczba wzrosła o 48,7 proc. – komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Warto przypomnieć, że w styczniu 2018 r. dostępne były jeszcze kredyty mieszkaniowe w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Kiepskie wyniki sprzedaży hipotek w minionym miesiącu wynikać mogą zatem z faktu, że obecnie nie działa już „dopalacz” w postaci rządowego schematu dopłat do wkładu własnego. O tym, czy banki mają szansę utrzymać wysoką sprzedaż kredytów hipotecznych dowiemy się wkrótce, obserwując wyniki z kolejnych miesięcy.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 dktorek

Nie czytales rekin o tym, ze Mr Glapinski zamierza wobnizac stopy procentowe a nie je podwyzszac. W razie zwaly ktora nie bawem nastapi nastanie ucieczka kapitalu w safe heaven a Polski rzad zamiast ratowac sile zlotowki oslabi ja pobudzajac kredyt. W skrocie; usd/pln = 5zl

! Odpowiedz
0 1 talmud

https://www.youtube.com/watch?v=ROpSW-Vhc7A

! Odpowiedz
1 18 bt5

Do jasiek2017. Porównując stawki płacowe z olx , obecne z tym sprzed 5 lat to oprócz wzrostu stawek i ochrony pozostałe wzrosty są znikome nominalnie a spadkowe realnie względem wzrostu cen podstawowych kosztów utrzymania, jak rachunki , jedzenie , paliwo. W sektorach białych kołnierzyków wątpię czy są wzrosty płac skoro dokonuje się delokalizacji np. IT w obrębie kraju przenosząc np. firmę z Wa-wy do Bydgoszczy gdzie wiara się godzi na ochłapy w imię zdobywania doświadczenia , a po krótkim wyciśnięciu soków ich wykopią. W mojej branży w 2008 to jako robił to 10 netto/h było bez gadania i było to dla mnie tak żenująco niskie że od razu po takie propozycji udałem się na terminal promowy celem dania dyla z Polski. Obecnie stawki jako robol tydzień temu z olx to 12 netto i potem się zobaczy. To potem to się co miesiąc odnawiają ogłoszenia już nawet Ukraińcy tego nie chcą. Natomiast jeśli chodzi o ceny usług w kwestii zleceń to ceny nominalne są z 10-20% wyższe niż 10 lat temu. Oczywiście można przywalić cene z grubej rury ale nie będzie z tego zlecenia. Za to co mogę zapłacić pomocnikowi z tych cen co chcą płacić klienci to nawet goście spod budki z piwem nie chcą dziś słyszec o przyjściu na budowę. A jeszcze cały płacowo zamrożony płacowo sektor budżetowy który jest mocno sfrustrowany i grozi strajkami na wiosnę. Stąd te wzrosty zadłużeń osób prywatnych , bo się kredytują. Mój stary przez 10 lat nie tylko nie dostał podwyżki ale jeszcze stracił część kwoty wynagrodzenia. Generalnie zarobki w Polsce to dno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 22 zenonka

Patrząc na to szerzej to trzeba przyznać, że jest to dość ciekawa informacja biorąc pod uwagę, że jesteśmy na szczycie koniunktury. Wydawałoby się, że ludzie jednak będą gromadzić nadwyżki w domowym budżecie na gorsze czasy niż zadłużać się na konsumpcję.

! Odpowiedz
29 5 hfjdj

A skad ty wiesz madralo ze jestesmy na szczycie koniunktury?

! Odpowiedz
4 11 jasiek2017 odpowiada hfjdj

Z cala pewnoscia jestesmy na samym dole i pod żaglami PiS i ich programow + rozwiniemy sie gospodarczo

! Odpowiedz
1 1 hfjdj odpowiada jasiek2017

Jak wy zgadujecie sobie i na podstawie tego decyzje inwestycyjne podejmujecie to tak samo jak myslenie zyczeniowe tylko nie choroba a glupota.

! Odpowiedz
2 2 hfjdj odpowiada jasiek2017

Ktos na tym zgadywaniu zarabia. To sa ci ktorych nie lubicie i ktorych uwazacie za zlodziei i wyzyskiwaczy.

! Odpowiedz
4 31 marxs

" Biuro Informacji Kredytowej wskazuje, że hitem okazały się karty kredytowe, w których przyznane limity osiągnęły dwucyfrową dynamikę"-hehe karty kredytowe czyli ostatnie karty z życia kredyciarza (i kredyciary też)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil