REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Współpraca Captor z Ono wzmacnia sytuację płynnościową spółki; Captor ma środki do połowy '24

2022-11-17 13:02
publikacja
2022-11-17 13:02

Współpraca Captor Therapeutics z Ono Pharmaceutical wzmacnia sytuację płynnościową spółki i nie wyczerpuje jej obecnego potencjału do realizacji wspólnych projektów z innymi podmiotami - poinformował PAP Biznes Radosław Krawczyk, członek zarządu i dyrektor finansowy spółki. Captor szacuje, że dostępne środki finansowe wystarczą spółce minimum do połowy 2024 r.

Współpraca Captor z Ono wzmacnia sytuację płynnościową spółki; Captor ma środki do połowy '24
Współpraca Captor z Ono wzmacnia sytuację płynnościową spółki; Captor ma środki do połowy '24
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

"Zgodnie z ostatnim raportem półrocznym na koniec czerwca 2022 roku mieliśmy dostępne 196 mln zł, uwzględniając środki własne oraz zapewnione finansowanie z projektów unijnych. Przy zakładanym zaawansowaniu projektów nasze szacunki wskazują, że środków wystarczy minimum do połowy 2024 roku" - powiedział członek zarządu.

W ocenie Krawczyka, podpisana z Ono umowa dodatkowo wzmacnia sytuację płynnościową spółki, jak również ugruntowuje jej pozycję na rynku finansowym.

"Oczywiście Captor Therapeutics mierzy wysoko, co oznacza, że w perspektywie średniookresowej możemy rozważać pozyskanie dodatkowego finansowania na rozwój" - dodał.

W poniedziałek Captor Therapeutics informował o zawarciu z Ono Pharmaceutical umowy o współpracy w zakresie rozwoju małych cząsteczek zdolnych do degradacji ustalonego przez obie strony celu molekularnego, który może mieć zastosowanie przede wszystkim w zakresie chorób neurodegeneracyjnych. Przewidywana maksymalna kwota skumulowanych płatności Ono na rzecz spółki wynosi ok. 197 mln euro.

"W związku z realizacją umowy spółka będzie otrzymywać w najbliższym czasie dwa rodzaje płatności. Po pierwsze up-front payment jako bezpośrednia konsekwencja zawartej umowy. Dodatkowo w ramach umowy spółka będzie otrzymywać cykliczny zwrot wszystkich kosztów związanych z realizacją projektu, w tym także koszt wynagrodzeń pracowników. Oba strumienie kosztów dodatkowo wzmocnią stabilny cashflow spółki" - powiedział członek zarządu.

W perspektywie długoterminowej, w przypadku sukcesu projektu i komercjalizacji produktu, spółka będzie otrzymywać płatności w momencie osiągnięcia kolejnych kamieni milowych, ale również partycypować w zyskach z jego globalnej sprzedaży. Zdaniem Krawczyka, to zmieniłoby całkowicie sytuację spółki.

Ponadto, w jego ocenie, współpraca ta nie wyczerpuje obecnego potencjału spółki do realizacji wspólnych projektów z innymi podmiotami.

"Widzimy duże zainteresowanie technologią Captora ze strony branży farmaceutycznej, a nasza platforma OptigradeTM ma szerokie zastosowanie w obszarach innowacji medycznych. Przeprowadziliśmy analizę naszych zasobów osobowych i finansowych i mogę potwierdzić, że mamy apetyt na kolejne wyzwania w tym obszarze" - dodał Krawczyk.

Jak poinformował członek zarządu, spółka będzie realizować nowy projekt równolegle do rozwoju własnego pipeline i nie widzi jakiegokolwiek ryzyka opóźnień projektów CT-01, CT-02 i CT-03, które wynikałoby z tej współpracy, ponieważ zakresy prac oraz angażowane po jej stronie kompetencje w tych projektach oraz w projekcie Ono są kompletnie inne.

"Widzimy natomiast istotną wartość dodaną tej współpracy dla powyższych programów w postaci szerokiej analizy i budowania kompetencji w zakresie rozwoju degraderów pokonujących barierę krew-mózg. Posiadając te właśnie kompetencje, będziemy mogli uzupełniać nasze programy o związki wchodzące do mózgu, co umożliwi szybkie wzbogacenie naszego portfolio również o degradery kolejnej generacji w trzech najważniejszych projektach firmy" - ocenił.

"W najbardziej zaawansowanych projektach CT-01 i CT-03 weszliśmy już w fazę badań przedklinicznych. Oczywiście będziemy starali się dotrzymywać harmonogramu, natomiast wiele będzie zależało od dostępności materiałów i surowców do badań na trudnym rynku po okresie pandemii" - powiedział.

W projekcie CT-02, w którym Captor rozwija terapię chorób autoimmunologicznych i nowotworów układu krwionośnego, obecnie zgodnie z planem realizowane są badania in-vivo, a spółka - jak dodał Krawczyk - jest zadowolona z ich przebiegu i będzie informować o kolejnych postępach.

Członek zarządu poinformował, że Captor Therapeutics wchodzi systematycznie w kolejne etapy badań projektów z pipeline, co będzie wiązać się ze zwiększeniem wydatków na R&D w kolejnych latach.

"Dokonaliśmy także wewnętrznej analizy i posiadamy wystarczające zasoby, aby prowadzić uzgodnione z obecnymi partnerami badania. Dotyczy to także projektów związanych z NCBR. Jednoczenie, musimy często analizować nasz pipeline i nasze otoczenie rynkowe i dobierać te obszary, które mogą generować najszersze perspektywy na przyszłość" - dodał.

Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna, która koncentruje się na wykorzystaniu technologii celowanej degradacji białek (TPD) do odkrywania i opracowywania przełomowych leków w chorobach o wysokim stopniu niezaspokojenia potrzeb medycznych. Captor opracowuje obecnie terapeutyki dla niedoleczonych ciężkich schorzeń, w tym nowotworów złośliwych i chorób autoimmunologicznych.

Dominika Antoniak (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki