REKLAMA

Wpłaty do ZUS spadły o 20 proc.

2020-04-28 07:15
publikacja
2020-04-28 07:15

Przez 20 dni kwietnia wpłaty do ZUS spadły o 1/5 w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał "Dziennik Gazeta Prawna", przytaczając we wtorek dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dot. wpływów ze składek. To zapowiedź tego, co nas czeka w finansach publicznych - pisze "DGP".

fot. Grabowski Foto / / Shutterstock

"W pierwszych dwóch dekadach kwietnia płatnicy wpłacili 17,9 mld zł, czyli o 4,8 mld zł mniej niż w porównywalnym okresie 2019 r." – podał cytowany przez dziennik ZUS. "DGP" zaznaczył, że dane te oznaczają ponad 20-proc. spadek rok do roku i 25-proc. w porównaniu z 20 dniami marca 2020 r.

Analizując skutki epidemii koronawirusa dla sektora finansów publicznych w Polsce, którego częścią jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS), dziennikarze "DGP" zwracają też uwagę, że załamanie wpływów to efekt dwóch zjawisk. "Z jednej strony firmy nie płacą składek ze względu na sytuację ekonomiczną lub możliwości, jakie stworzyła im tarcza antykryzysowa (samozatrudnieni i mniejsze firmy mogą ich nie płacić przez kwartał). Z drugiej strony część dużych pracodawców odliczyła od wnoszonej do ZUS składki kwoty zasiłków opiekuńczych przekazanych pracownikom, którzy zostali w domu z dziećmi" - czytamy.

"To oznacza, że w ogólnym bilansie spadek wpływów do FUS będzie nieco niższy, niż wskazują dziś gołe dane" - konkluduje dziennik, zaznaczając, że kwietniowy spadek wpływów ze składek na ZUS to zapowiedź tego, co czeka Polaków w finansach publicznych w tym roku.

"DGP" zwraca też uwagę, że te dotyczące ZUS oraz ewentualnie inne ubytki w budżecie będą finansowane przez zwiększenie długu publicznego. "To się już dzieje: w samym marcu dług Skarbu Państwa wzrósł aż o 40 mld zł. Od czasu, gdy Ministerstwo Finansów publikuje dane, nie było tak dużego skoku. Dotąd największe odnotowano w maju 2012 r. (wzrost o 26,5 mld zł), styczniu 2014 r. (26 mld zł) i grudniu 2008 r. (25,3 mld zł)" - czytamy w gazecie.

"Tym samym po raz pierwszy w historii zadłużenie Skarbu Państwa przekroczyło bilion złotych" - podsumował "Dziennik Gazeta Prawna". (PAP)

nno/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (33)

dodaj komentarz
tomitomi
zus do likwidacji ! natychmiast i nieodwołalnie !! dla dobra Polaki i Polaków ! ! !
artur17
40 mld to 1/6 tego co PO wypłaciła mafiosom od VAT. Nie było pandemii, zamknięcia granic, fabryk itd. Ale podobno już szykuje się koalicja PO-PSL-Razem-Gowin i Konfederacja. Będzie raj :-)
fakty
Jedyną mafią VAT ujawnioną za czasów PIS, a w którą byli zamieszani politycy wysokiego szczebla, to stworzona przez pancernego Mariana w Ministerstwie Finansów. W nagrodę Morawiecki wywalił sygnalistę który sprawę wykrył.
ryszard_ochodzki
jestem posiadaczem banknotu o nominale 10 000 000 000 000 dolarów, prawnego środka płatniczego w roku 2008 w Zimbabwe. Czuję się bogaty i chciałbym coś za to kupić, nie wiem - dom, jacht. Ktoś ma jakieś pomysły?
ziom80
Co ten PIS wyprawia czy oni nad czymkolwiek panują ?
anty12
Polska wstala z kolan, bogactwo narodow cz. I
adanedhel
I przypadkiem przywaliła głową w blat biurka...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marxs
"Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący – mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Żyrardowie podczas podpisania ustawy o trzynastej emeryturze."- no to polaczki gonić na wybory i głosować "Mam nadzieję, że będzie 14. emerytura, daj Boże potem 15. emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący – mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Żyrardowie podczas podpisania ustawy o trzynastej emeryturze."- no to polaczki gonić na wybory i głosować na tego "fahofca" od gospodarki i polityki
marxs
on wam tak dobrze zrobi ze na du... nie będzie mogli siedzieć przez dziesiątki lat

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki