REKLAMA

Wojska Obrony Terytorialnej zaczynają budowę komponentu Cyber

2019-06-08 09:07
publikacja
2019-06-08 09:07
fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

W czwartek, 6 czerwca formalnie ruszyło formowanie Zespołu Działań Cyberprzestrzennych w strukturze Wojsk Obrony Terytorialnej. Rekrutacja jest wciąż otwarta - poinformował PAP rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak.

Jak podaje rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w przesłanym PAP komunikacie, powstający w ramach WOT Zespół Działań Cyberprzestrzennych (ZDC) będzie się składał z około 100 żołnierzy.

"90 proc. z nich stanowić będą ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową, pozostali będą żołnierzami zawodowymi. Spośród stanowisk przewidzianych dla ochotników, co trzecie będzie zajmowane przez szeregowych, kolejne 30 proc. będą stanowili podoficerowie, a pozostałą część oficerowie" - napisano w komunikacie.

Ppłk Pietrzak poinformował, że cyberkomponent WOT będzie zbudowany na zasadzie łączenia ekspertów z młodymi talentami. "Do grupy ekspertów trafią osoby doświadczone, które na co dzień pracują np. w firmach informatycznych i chciałyby pomagać w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa. Do grupy młodych talentów trafią tzw. +młode gwiazdy+ wyszukane przez wojskowych +head hunterów+. Będą to osoby osiągające nieprzeciętne wyniki, absolwenci olimpiad, najlepsi uczniowie techników informatycznych. Te osoby dzięki służbie w ZDC WOT będą mogły liczyć na stypendia, dofinansowanie studiów, szkolenia, będą mogły się rozwijać i zdobywać doświadczenie u boku ekspertów. W rekrutacji do cyberkomponentu WOT mniejsze znaczenie będzie miała sprawność fizyczna, w niektórych, uzasadnionych przypadkach, selekcja fizyczna może zostać całkowicie pominięta" - podkreślił rzecznik WOT.

Budowę komponentu cyber w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej zapowiedział wiceszef MON Tomasz Zdzikot 4 czerwca. O cyberkomponencie w ramach WOT mówił wcześniej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który w lutym powołał pełnomocnika ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Początkowo zespół będzie funkcjonował w Warszawie, w dalszej części budowy zespół będzie uzupełniany o mniejsze grupy regionalne, a następnie wojewódzkie.

Rzecznik WOT informuje, że szkolenie cyberkomponentu WOT będzie podzielone na trzy etapy.

"W pierwszym roku członkowie zespołu będą poddani weryfikacji przez służby, a szkolenie będzie dotyczyło sieci komputerowych, inspekcji, ogólnych informacji na temat cyberbezpieczeństwa. W drugim roku prowadzone będą kursy specjalistyczne, a w trzecim zaawansowane wojskowe szkolenia specjalistyczne, również za granicą. Standardy szkolenia będą zbliżone do rozwiązań funkcjonujących w komponencie cyber Gwardii Narodowej USA, która za oceanem odpowiada za 40 proc. potencjału do obrony cyberprzestrzeni. Pierwsze szkolenia ochotników, którzy nie są jeszcze naszymi żołnierzami, odbędą się na przełomie lipca i sierpnia br. i zakończą się przysięgą wojskową" - poinformował ppłk Pietrzak.

Z punktu widzenia całości systemu cyberbezpieczeństwa, WOT będzie tzw. "force providerem”, to znaczy, że będzie odpowiadał za organizację, wyposażenie i wyszkolenie sił zgodnie ze standardami określonymi przez dowódcę Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Na czas rzeczywistych działań siły te wejdą w podporządkowanie operacyjne.

W komunikacie rzecznika WOT czytamy, że kandydaci, którzy już wcześniej zgłosili swoje aplikacje do cyberzespołu WOT mogą spodziewać się wezwania do WKU lub komórki kadrowej swojej jednostki w celu ustalenia dalszych działań. "Obecni żołnierze WOT, jak również kandydaci, którzy są zainteresowani służbą w cyberkomponencie WOT powinni przesłać swoje aplikacje (CV i list motywacyjny) na adres: cyberrekrutacja@mon.gov.pl" - dodaje rzecznik.

autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ wj/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
antek10
Na defiladzie bedą jechaś razem z Czarownikami Oz.
sel
Połowę pracy i ćwiczeń stanowią msze i ich obsługa przy różnych okazjach..
sel
Sprawdzili się w czasie ostatnich wyborów, wezwani na ćwiczenia za które zapłacił każdemu ich pracodawca, bo musiał i nie miał wyjścia, byli zwożeni do lokali wyborczych na jedynie słuszny wybór...i ewentualnie imprezka powyborcza na koszt państwa . Tak, bez nich polskie wojsko nie może istnieć.. bo już go nie Sprawdzili się w czasie ostatnich wyborów, wezwani na ćwiczenia za które zapłacił każdemu ich pracodawca, bo musiał i nie miał wyjścia, byli zwożeni do lokali wyborczych na jedynie słuszny wybór...i ewentualnie imprezka powyborcza na koszt państwa . Tak, bez nich polskie wojsko nie może istnieć.. bo już go nie ma. bez kasy którą teraz przejadają WOTy.
sel
Cyber przestrzeń też trzeba zagospodarować tylko dla fanatyków religijnych....
sel
Żeby się nie przepracowali wrzucając kartę do urny to ćwiczenie trwało co najmniej tydzień...
prs
Cyberbezpieczenstwo to goracy temat.
Mlodziki maja szanse na sprawdzenie sie, rozwoj, w przyszlosci wlasny startup, dochodowa firme.
Powodzenia!

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki