Włochy zapraszają bogatych cudzoziemców i oferują im podatek liniowy

100 tysięcy euro i jest się w porządku wobec fiskusa - taką propozycję mają Włochy dla bogatych cudzoziemców. Tym rocznym podatkiem liniowym władze w Rzymie chcą zachęcić krezusów, by zamieszkali w tym kraju. W zamian za tę kwotę oferują prawo pobytu.

Włochy zapraszają bogatych cudzoziemców i oferują im podatek liniowy
Włochy zapraszają bogatych cudzoziemców i oferują im podatek liniowy (thetaXstock)

Podkreśla się, że oferta nowego podatku od dochodów uzyskanych za granicą skierowana jest przede wszystkim do Brytyjczyków w związku ze zbliżającym się Brexitem.

Chodzi - jak wyjaśniono - o przyciągnięcie posiadaczy wielkich majątków i zachęcenie ich do przeniesienia do Italii rezydencji podatkowej. W ich stronę, zauważa prasa, patrzy przede wszystkim Mediolan, który ma nadzieję na to, że wiele najbogatszych osób zechce przeprowadzić się tam po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Szczegóły tego rozwiązania, przewidzianego w tegorocznej ustawie budżetowej, opublikowała włoska agencja podatkowa, która wyjaśniła, że na pozostałych członków rodziny nałożony zostanie roczny podatek w wysokości 25 tysięcy euro.

Ci, którzy zdecydują się skorzystać z tej oferty, nabędą prawa do takiej formy płacenia podatku przez najbliższe 15 lat.

Podstawowym wymogiem, jaki należy spełnić, jest- oprócz majątku - to, że nie rezydowało się we Włoszech przez co najmniej 9 ostatnich lat. W ten sposób fiskus postanowił nie dopuścić do tego, aby z takiej możliwości skorzystały osoby, które wyjechały z Italii, a teraz chciałaby wrócić i płacić podatek według tych ulgowych zasad.

Kwotę 100 tysięcy euro należy zapłacić w jednej racie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ mmi/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 ~autor

I od razu wychodzi równość wobec prawa. Jak jesteś bogaty to możesz sobie wybierać gdzie będziesz płacić podatek i na jakich warunkach. Każdy inny musi płacic wg sztywnych zasad.

! Odpowiedz
0 7 ~mwa

Czyli np. francuscy bogacze przeniosą się do Włoch. Coś czuję że niedługo kolejne państwa zaczną wprowadzać takie prawo i np. włoscy bogacze przeniosą się do Francji. Wynik - najbogatsi będą płacić najniższe podatki.

! Odpowiedz
1 7 ~aaaaa

Tak było, jest i będzie. Każda próba podwyżki podatków lub rozdawnictwa socjalu kończy się zwiększeniem rozwarstwienia społeczeństwa i zwiększeniem bogactwa krezusów kosztem biedoty.
Wniosek: jeden liniowy podatek 10% dla firm i 10% dla obywateli (plus 10% na emeryturę i służbę zdrowia). Proste by było i oszukiwać by się nie za bardzo dało czy opłacało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~zez odpowiada ~aaaaa

ale żeby było po równo - każda próba OBNIŻKI podatków też kończy się większym rozwarstwieniem, wystarczy spojrzeć na politykę fiskalną Regana i jej "wyniki"

! Odpowiedz
0 6 ~mk

Z treści artykułu wynika, że jest mowa o podatku pogłównym. Płacisz jedną stawkę rocznie.

! Odpowiedz
1 3 ~Mewa

A co polski rząd ma do zaoferowania w tym zakresie? Jaki pomysł?
Czy znów tylko prezes obmyśla kolejną aferę w Europie lub instalację kolejnego Misiewicza?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.