REKLAMA

Właściciel Żubrówki znów w tarapatach

2017-01-05 17:00
publikacja
2017-01-05 17:00

- Firma Roust Corporation (dawniej CEDC) złożyła w amerykańskim sądzie wniosek o ochronę przed wierzycielami - donosi "Puls Biznesu". Firma jest właścicielem m.in. marek Żubrówka, Bols czy Soplica.

fot. / / cedc.com.pl

Wniosek został złożony na podstawie Chapter 11, zgodnie z którym sąd może spółce będącej w ciężkiej sytuacji finansowej zapewnić ochronę przed wierzycielami i dać czas na restrukturyzację. W razie powodzenia procesu spółka kontynuuje działalność, w przeciwnym razie - czeka ją upadłość. Polskim odpowiednikiem Chapter 11 jest sanacja. Sytuację dawnego CEDC można więc w pewnym sensie porównać do tej, w której znajdują się Alma, Hawe czy Action. Wszystkie te spółki w zeszłym roku wnioskowały do sądów właśnie o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego. 

Dla właściciela Żubrówki - niegdyś notowanego na warszawskiej GPW - to zresztą nie pierwsza sytuacja, gdy jego przyszłość staje pod poważnym znakiem zapytania. W 2013 roku spółkę przed upadkiem uratował rosyjski miliarder Rustam Tariko, który w swoim portfelu już wówczas posiadał inny trunek - Russian Standard. W jego imperium znajdował się także bank o tej samej nazwie. Po przejęciu kontroli nad CEDC Tariko postanowił przemianować firmę na Roust Corporation, Choć w Polsce jej marki są w zasadzie samograjem - 41% udziałów w segmencie wódki - nad spółką znów zebrały się czarne chmury.

Zadłużenie i rosyjskie problemy

Już 1 grudnia 2016 roku właściciel Żubrówki sugerował, że sięgnie po przepisy upadłościowe i będzie szukał porozumienia z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Grant Winterton, prezes spółki, jej problemy tłumaczył sytuacją makroekonomiczną w Rosji, z którą firma musiała się mierzyć, mając wysokie zadłużenie. Drugą z przyczyn miał być rozbudowany czarny rynek alkoholi za naszą wschodnią granicą.

Głównym problemem firmy jest jednak duże zadłużenie z tytułu obligacji. Po pierwszej upadłości stare papiery anulowano, ale wierzyciele otrzymali dwie serie nowych obligacji o wartości ponad 720 mln dolarów, które miały zostać spłacone do 2018 roku. Właściciel Żubrówki co pół roku płacił od nich ponad 20 mln dolarów odsetek.

Spółka uspokaja

Władze spółki przekonują jednak, że skala obecnych problemów jest zdecydowanie mniejsza niż w 2013 roku. Pojawił się dodatkowo plan naprawczy, według którego obligacje mają zostać zrolowane i częściowo przekształcone w akcje. Dodatkowo Tariko ma wnieść do spółki wspomnianą markę Russian Standard Vodka.

- Jesteśmy w ostatniej fazie realizacji naszego planu redukcji zadłużenia. W ciągu ostatnich kilku miesięcy negocjowaliśmy z obligatariuszami nowy plan reorganizacji spółki. Plan został zaakceptowany przez wszystkich obligatariuszy, którzy uczestniczyli w głosowaniu, a było ich ponad 90%. Oczekujemy, że plan zostanie zaakceptowany przez sąd w najbliższych dniach i najszybciej jak to możliwe przystąpimy do jego realizacji" - głosi oświadczenie Roust przesłane redakcji „Pulsu Biznesu".

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (43)

dodaj komentarz
sel
Przecież tego nie można porównać z plajtującymi spółkami , bo tutaj właściciel akcji plajtuje a nie spółka ..
~PolskiDuch
Mieszkam na zachodzie, kupowalem Standard bo Smirnofa pic nie idzie 38.5%, ble... 40 musi miec ale jak tacy ludzie "nasza" Żubrowke maja to wiecej ani jej ani Standarda nie kupie. Tylko Szwedzka czysta i nietasowana łycha zostaje.
~biedak
a ja sam pedze i wisi mi to co Wy pijecie techniczny spirytusik taki sam jak denaturka tylko w innej etykiecie
~dowsidania
proponuje nie kupować 'Żubrówki" dopóki marka będzie należała do Rosjan.
~slaw
ale ostatnio jest w dobrej cenie 18,99 zł
~leon odpowiada ~slaw
Tanie, bo o gówno w dodatku właścicielem jest ruski złodziej naszych akcji
~Franek
Banda zlodzieji jak wprowadzali CEDC za zgoda KNF jakie były rekomendacje jakie otwarcie , co się mówiło a teraz skradziono akcje z rachunków z godnie z prawem amerykańskim ,po co wogole ten artykol sie ukazal ludzie juz zapomnieli o oszustwie a działo to się za czasów PO ,akcje powinny istnieć na rachunkach nawet jak Banda zlodzieji jak wprowadzali CEDC za zgoda KNF jakie były rekomendacje jakie otwarcie , co się mówiło a teraz skradziono akcje z rachunków z godnie z prawem amerykańskim ,po co wogole ten artykol sie ukazal ludzie juz zapomnieli o oszustwie a działo to się za czasów PO ,akcje powinny istnieć na rachunkach nawet jak nie maja wartości ,kupione zaplacone prowizje ,ament
~tryłko
Reklama wódki kosztuje majątek, większość kasy zabiera państwo w postaci podatku, akcyzy i innych opłat, więc interes nie jest już taki jaki robił karczmarz Jankiel sprzedający gorzałkę swojej produkcji i bez podatku
~krakus
Zdecydowanie nie piję żubrówki , wolę własne wyroby niż konfekcję ruskiego pochodzenia
~tele88
tez kocham emitować obligacje a potem je umarzać bez wykupienia, w ten sposób pieniądze wpływają do mojej kasy a nigdy nie wypływają w niewłaściwym kierunku, robię tak od kilku lat i szafa gra

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki